Zombie Kidz: Vzpomínky (2023)

Futuristická krabice

Návrat zombíků


Jsou zpátky! Oblíbení zombíci ze světa Zombie Kidz, resp. i ze Zombie Teenz se vrátili – tentokrát v nové kooperativní hře s podtitulem Vzpomínky (v org. Flashback: Zombie Kidz). Jedná se o novou samostatnou hru od kanadského vydavatele Le Scorpion Masqué, v České republice vydává ADC Blackfire Entertainment s.r.o., určenou pro 1 až 4 hráče ve věku 7 let a výše.

Jako hráči jste jen pár okamžiků od konce světa způsobeného zombiemi! Naštěstí máte stroj, který vám dovoluje vstoupit do vzpomínek. Porozumějte minulosti, abyste změnili budoucnost! Ve hře vás čekají tři znovu hratelné scénáře, které se snažíte vyřešit otáčením obrázkových karet (vzpomínek), hledat stopy a indicie, přemýšlet a dedukovat, abyste co nejdříve zachránili svou rodnou planetu Zemi před zombíky. Naštěstí proto tu máte přístroj, který vám pomůže vrátit se do minulosti a nahlédnout do vzpomínek. Porozumějte minulosti, abyste změnili budoucnost!

Tato nová hra Zombie Kidz: Vzpomínky je pokračováním úspěšné deskoherní série se zombíky tj. Zombie Kidz: Evoluce (2019) a Zombie Teenz: Evoluce (2020). Herní mechanismus této flashbackové hry s obrázkovými kartami je poněkud jiný než u těchto deskových her a má i jiné tvůrce, kteří chtěli navázat na předešlý úspěch ze světa. Vzpomínky jsou tak trochu detektivní hrou (trochu připomínající i Escape Room či Unlock), která je založená především na obrázkových kartách. Hra postupně získává nová pravidla i možnosti, které hru postupně rozvíjí (trochu jinak než u předešlých her s podtitulem Evoluce). Postupně odemykáte tajné obálky a získáváte tak udělátka, které vám pomáhají v řešení příslušného scénáře. Jakmile je všechny vyřešíte, zachráníte Zemi, v opačném případě jste selhali.

Autory nové vzpomínkové verze hry jsou Marc-Antoine Doyon a Baptiste Derrez. O grafický design hry se postarali též noví grafici, kteří mají svědomí třeba rychlou, divokou a postřehovou hru Gobbit.

 


Ve vzpomínkách


Uvnitř této futuristické krabice s hrou (na obalu s teenegerkou s podivným přístrojem na hlavě) najdeme poněkud zvláštní insert. Nechce se mi to takhle vtipně popisovat, ale připomíná mi tak trochu kartónový plato na vajíčka 🙂. Těžko říct, proč tvůrci se odhodlali zrovna k tomuto řešení. Trochu to škodí celkovému designu a působí to taky poměrně i lacině. V tomto kartonovém insertu najdeme vloženou sadu barevných a očíslovaných karet, celkem se jedná o 80 příběhových karet rozdělených do tří balíčků (tedy 3 znovu hratelných scénářů). Dále jsou to ještě malé i velké speciální karty, které vám pomohou nahlédnout do detailu dané vzpomínky. A jak už je zvykem z předchozích her se zombíky, tak v krabičce nechybí tajné obálky. Bohužel tentokrát je jich podstatně méně, než by se čekalo. Jsou zde pouze 3 obálky a nejsou očíslované. Jsou značeny symboly dalekohledu, hodinek a baterky.

Obsah krabice

 

Jinak pravidla jsou velice stručná na dvoustránkovém papíře a pořádně z nich ani nepochopíte co vlastně dělat. To zjistíte až postupně během hraní a otáčení příběhových karet tedy vzpomínek. Zbytek pravidel je zapečetěný, takže jejich obsah odhalíte postupně až během hry.

Princip hraní

 


Záblesky minulosti


Mechanismus hry je velmi jednoduchý. Všechny barevné karty zobrazují scénu zamrzlou v čase, tj. tedy konkrétní vzpomínku na Zemi před koncem světa, z pohledu jejich účastníků. Otočením první karty této vzpomínky uvidíte scénu s dalšími postavami a jejich odkazy s čísly. Každé z těchto čísel představuje kartu, kterou můžete otočit a vidět tak scénu z pohledu jiné postavy. Výsledkem je tedy kaleidoskop různých pohledů, které by měly být použity společně k vyřešení hádanek. Začínáte nejprve s jednou kartou a skáčete z obrázku na obrázek, dokud nejsou všechny karty lícem nahoru. Takto projdete celou scénu a můžete si poskládat vlastní představu toho, co se vlastně v ten daný zamrzlý okamžik stalo. Je to originální a vtipné, alespoň zpočátku. Ale také se to docela rychle zamotá a je z toho chaos. V neposlední řadě proto, že neexistuje ideální způsob, jak systematicky rozložit karty na stole. Navíc do hry vstupují prostřednictvím určitých symbolů další speciální karty se zvláštními perspektivami, které (mohou) poskytnout důležité informace, ale přehlednost ve hře zrovna nezvyšují.

V podstatě Zombie Kidz: Vzpomínky je zvláštní detektivní – karetní hra. Největší úskalím je pravidelné hledání karet a jejich setřídění k sobě pro přehlednost. V tom se výrazně liší od her jako je Unlock, kde jsou také prvky skryté předměty, ale hádanky jsou v popředí. To také znamená to, že karetní hru se zombíky nelze rozumně hrát ve více než dvou hráčích – zkrátka není se na čem dohodnout, tj. řešit společně. Na rozdíl od hry MicroMacro jsou jednotlivé hrací prvky tak neuspořádané, že další hráče spíše matou, než jim pomáhají. Pozdější scénáře nabízejí více možností, jak lze získat speciální karty, a zejména druhý scénář se stává velmi nepřehledným. Obzvláště děti bez pomoci dospělých by to nezvládly, přestože je doporučená věková hranice 7+.

Udělátka dávají více možností ve hře. Můžete tak najít nové karty a s nimi i odpovědi na otázky. V každém dalším příběhu můžete použít všechna udělátka z předchozích příběhů. Jakmile projdete celou paměť, můžete odpovědět na hádanky. Zkontrolujte správnost svých odpovědí na zadní straně pravidel.

Po projetí všech tři hlavních vzpomínek (scénářů), otevřete zapečetěnou část pravidel a můžete znovu navštívit všechny tři vzpomínky a vyřešit další záhady s nimi související.

 

Trailer v angličtině

 


Závěrečné shrnutí


Zombie Kidz: Vzpomínky (v org. Flashback: Zombie Kidz) jsou příběhových návratem do minulosti, který lze si zahrát znovu a pokaždé tak trochu jiným způsobem pomocí udělátek skrytých v obálkách, které obohatí celkový váš herní zážitek. Musíte pomocí vzpomínkových karet pečlivě sledovat detaily, abyste postoupily ve svém pátrání. Postupně odemykáte nové pohledy na zamrzlou scénu v čase, sledujete vodítka a vykládáte vzpomínkový příběh. Originalita je v tom, že nové karty jsou nejčastěji stejnou scénou pozorovanou z jiného úhlu pohledu. Po odkrytí všech karet je třeba odpovědět na všechny hádanky, abyste byli v této karetní hře úspěšní.

V souhrnu jsou Zombie Kidz: Vzpomínky odlišnou hrou oproti předchozím dvěma deskovým hrám s evolučním vývojem, kde napětí a příběh byl vytvářen především prostřednictvím náhodných prvků (tj. hodu s kostkami, braním karet). V nové, ale tentokrát v karetní hře, jsou hráči spíše diváky – tedy obecenstvem, kterým je příběh předkládán, a to docela originálním způsobem. Příběh je patřičně vtipný a abstraktně laděný, ale také je obtížné vybudovat si emocionální vztah k tomu, co se tam vlastně děje. Ztížen je i ten či onen logický závěr – když je pozastavena fyzika, je těžké si představit, co je vlastně možné či nikoliv. Tomu odpovídá i celkový dojem ze hry.

Zombie Kidz: Vzpomínky je bezpochyby velmi pěkný designový kousek, když opomenu laxní kartonový insert. Snaží se také přinést novou herní mechaniku oproti předchozím herním titulům se zombíky. Navíc je vhodný pro věkovou skupinu, pro kterou v rámci tohoto žánru existuje jen málo alternativ. Hra však hráče příliš nepotřebuje a odsuzuje je do role diváků, kteří nemají příliš co na práci.

Trochu jsme zklamaní, očekávání byla totiž vysoká, ale i tak máme z novinky se zombíky dobrý pocit, jakoby jsme byli v nějakém kresleném komiksu. Skoky v minulosti i v budoucnosti jsou opravdu originální. Ilustrace jsou pěkné a barevné, ve stejném duchu jako ostatní hry z této řady. Zvláště jsme ocenili konec, jehož obsah vám samozřejmě nemůžeme prozradit.

Před uvažovaným nákupem hry si ji můžete vyzkoušet v demoverzi i v češtině (klikni na odkaz).

Pohled na scénu

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


FLASHBACK: ZOMBIE KIDZ
AUTOŘI: MARC-ANTOINY DOYON, BAPTISTE DERREZ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LE SCORPION MASQUÉ
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2023
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 7+ LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Zkrátka je to detektivní hra ze světa Zombie Kidz/Teenz, která vychází z principu vykládání obrázkových karet s oblíbenými kresbami teenagerů a zombíků. Pokud vyřešíte všechny tři vzpomínkové scénáře, tak zachráníte svět a vyhrajete, v opačném případě prohrajete. Hra je stavěná na úplně jiném herním mechanismu než oba předchůdci (jedná se především o hru karetní, zatímco původní hry byly deskové). Je příjemnou kooperativní hrou, jak pro školáky tak i pro hraní v rodině. Graficky velice pěkně povedená hra a konceptem rozvíjí dále ten svět se zombíky. Všechny 3 vzpomínkové scénáře jsou rozmanité a zajímavé. Přesto tento karetní titul bude zaostávat za oběma předchozími deskovými a velice úspěšnými tituly s evolucí.

Celkové hodnocení: 85,625 = 86 %


Hodnocení dle kategorií