Dixit: Disney edice (2023)

Máte rádi Dixit či Stellu? Hledáte podobnou variaci karetní hry s novými krásnými obrázky? Pokud ano, tak neváhejte a podívejte se na nový Dixit, ale tentokrát v Disney edici.


O Dixitu


Původní Dixit je skvělá a originální společenská hra, ve které má každý hráč možnost předvést svou jedinečnou fantazii a taktiku. Hra se hodí na každou párty a zároveň je vhodná pro rodinné hraní. Dixit je skvělá pomůcka pro rozvíjení kreativity, nejen u dětí.

Ve hře Dixit si v roli vypravěče vyberete jednu kartu z ruky, která bude vaší tajnou kartou. Dále poskytnete ostatním hráčům jediné vodítko (např. frázi, notaci, gesto atp.) ukazující směrem k vaší tajné kartě. Poté si tito hráči vyberou kartu ze své ruky, všechny karty se zamíchají a otočí lícem nahoru. Každý z hráčů se pak pokusí uhodnout, která právě otočená karta patří vypravěči. Vypravěč získává body, pokud alespoň jeden hráč správně uhodne jeho kartu. Pokud však všichni hráči uhodnou jeho kartu, nezíská žádné body. Vypravěč musí tedy jednat chytře tak, aby nebyl zřejmý ve své nápovědě. Všichni ostatní hráči získávají body, pokud je vybrána jejich karta místo karty vypravěče, anebo pokud správně uhodnou kartu vypravěče.

Hra končí, když hráč dosáhne 30 bodů.

 

Originální hra

 


Nová edice Disney


Dixit: Disney edice je rodinná párty hra pro 3-6 hráčů obsahující velké karty s krásnými ilustracemi z filmů Disney & Pixar. Jedná se o samostatnou hru, takže není potřeba mít originální hru Dixit. Pokud znáte původní Dixit, hratelnost je téměř stejná.

Francouzský vydavatel deskových her, t.j. společnost Libellud, která má za sebou takové skvělé deskovky jako jsou Dixit, Obscurio, Mysterium, Dice Forge a Stellu uzavřel svou první spolupráci s přední světovou zábavní společností Disney a spolu vydali v roce 2023 tuto karetní novinku s krásnými obrázkyTato nová a samostatná hra z oblíbeného pestrobarevného světa Dixitu je založena na oblíbených tématech a postavách, které najdeme v kreslených filmech z produkce Disney & Pixar.

Dixit: Disney edice je zkrátka jednoduchá a odlehčená karetní hra s vykládáním a hádáním tématu z kresleného filmu. Hráči se snaží uhádnout kartu vypravěče, zatímco odhalují další karty s nádhernými obrázky. Uhádněte tu správnou kartu a získejte body s 84 novými kartami založenými na ikonických kreslených filmech Disney & Pixar, od Parníku Willie s Mickeym Mousem až po Proměnu s obří červenou pandou. Dixit: Disney edice prostě uchvátí hráče všech věkových kategorií, především v rodinném kruhu.

Okouzlující, ale také náročná kreslířská práce na kartách trvala ilustrátorce Natalie Dombois dva roky, tedy od prvotního návrhu až po dokončení. Vytvoření 84 karet (každá podle jednoho z 84 filmů Disney & Pixar) se opíralo o pečlivý výběrový proces, který se skládal z několika fází a zahrnoval i příspěvky z celého týmu společnosti Libellud – tj. více než 500 písemných návrhů! Namalované obrázky na kartách vzdávají hold ikonickým tématům z oblíbených kreslených filmů a zároveň zůstávají věrné předešlým konceptům ze světa Dixitu.

Nová edice

 

Jsme z této spolupráce velice nadšení,“ říkl Mathieu Aubert, vedoucí studia Libellud. „Dixit a Disney spojuje dvě milované značky, které sdílejí hodnoty kreativity, inspirace a oddanosti kvalitě. Toto partnerství vytvořit umělecká díla z univerza Disney jsou splněným snem a nemůžeme se dočkat, až si hru užijí všichni fanoušci po celém světě.

 


Krásné karty


DIXIT DISNEY 1
DIXIT DISNEY 2
DIXIT DISNEY 3


Jak se hraje Dixit Disney


Ve hře Dixit: Disney edice mají hráči v ruce šest karet. Jeden z nich tj. vypravěč vyberu jednu z těchto karet a položí ji lícem dolů na stůl. Následně k ní pronese krátký příběh, větu či dokonce jedno slovo či citoslovce asociované s kartou, které vystihuje danou kartu tématem. Každý další hráč ve hře si následně vybere jednu kartu ze své ruky na základě podobnosti s vypravěčskou kartou. Všechny karty se zamíchají a rozloží se lícem nahoru v příslušném pořadí okolo hracího plánu. Poté hráči hádají, která je ta správná vypravěčova karta. Bodování je poměrně jednoduché, i když může být matoucí. Zkusme si to rozebrat co možná nejjednodušeji.

  1. Pokud NĚKTEŘÍ hráči, ale ne všichni, uhodnou kartu vypravěče správně, získají každý 3 body.
  2. Pokud KAŽDÝ hráč uhodl kartu vypravěče nebo NIKDO neuhodl, tak každý hráč obdrží 2 body a vypravěč nedostane žádný.
  3. Navíc dostane jeden bod ten hráč, jehož označil vyloženou kartu jiný hráč namísto karty vypravěče.

Dixit: Disney edice ani moc nemění mechaniku původní hry. Všechno funguje úplně stejně, až na to, že dřevěné figurky hráčů jsou oblíbené kreslené postavičky z filmů – tedy Mickey Mouse, Džin z lampy, Mike Wisowski, Obří červená panda,  Kočka Šklíba a Zvonilka – a všechny karty jsou svázány s konkrétními filmy od Disneyho & Pixaru.

Součástí herního boxu jsou také hlasovací ciferníky namísto tradičních hlasovacích žetonů (očíslované 1-6). Otáčení je díky nim mnohem pohodlnější, takže i hlasování je mnohem rychlejší a tajnější. Krásně ilustrovaný hrací plán, která sleduje bodování v podobě obláčků, má také „číselné sloty“, kam hráči vykládají své karty, takže výběr 1-6 pro hlasování je tentokrát mnohem jednodušší.

 

Rozložení hry

 


Závěrečné zhodnocení


Je to klasický Dixit, ale tentokrát s ilustracemi od Disney & Pixar. Na hře se mi nejvíce líbí jednoduchý hrací plán s obláčky, jenž představují místa z kreslených filmů a 30 bodovou stupnici pro hráče (ale přece jen u původního s králíčky byl prostorovější a hezčí, jako z pohádky Alenky v Říši divů), a především nádherně ilustrované karty, která vás vtáhnou do tohoto kouzelného světa. Pokud máte karty z jiných verzí Dixitu můžete je smíchat dohromady, ale přece jen bych to nedělal, pokud chcete zůstat v tomto světě Disney & Pixar.

Herní prvky ve hře jsou kvalitní, pravidla jsou velice jednoduchá a hlasovací číselníky jsou mnohem lepší než ty očíslované žetony obsažené v předchozích hrách. Na běžném Dixitu miluji to, jak bláznivé ilustrace mohou na některých kartách být, což může být při vytváření nápověd obtížné, ale zároveň i snadné. Jen je potřeba být chytrý a pořádně si to promyslet. S Dixit: Disney edicí jsou karty mnohem méně abstraktní a zjevně ukazují na konkrétní franšízu. Přesně lze poznat, která karta je z Příběhu hraček, Ledového království, Dobrého dinosaura nebo z jakýkoli jiného filmu. Nejsou tak abstraktní, ale spíše jde o umělecká díla, které bych si přál snad mít každý doma.

Krásné karty z Disney ediceKresby na kartách jsou opravdu krásné a jako fanoušek jen hru doporučuji. Ale pokud jde o poskytování vodítek, tak se to hráčů trochu omezilo na nejasné odkazy na konkrétní film, např. na rozdíl od toho, aby udělali něco zábavného a vzrušujícího na základě toho, co bylo skutečně na kartě. Měl jsem například kartu z Příběhu hraček, kterou jsem nakonec zahrál, a moje nápověda byla: „Rád nosím černá trička s lebkou.“ S kartou to nemělo nic společného, ​​ale ti hráči, kteří toho rošťáka z filmů znali, poznali, že moje karta se zjevně týká Toy Story.

Baví mě, jak funguje bodování v Dixitu – chcete, aby někdo uhádl vaši kartu, ale zároveň ne všichni! – a líbí se mi, jak rychle hra odsejpá a je přitom velice zábavná. I když jste hodně vzadu ve skóre, tak je vždycky reálná šance, že ostatní hráče doženete a třeba se stanete i vítězem. Je to přesně ten druh karetní hry, kde se bez ohledu na její jednoduchost a plochost dobře pobavíte.

Tvůrci původní hry se spojili s Disney, aby nám přinesli tento kouzelný zážitek do světa fantazie.

Recenzi ke hře sepsala Deskonora

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


Charakteristika hry:

DIXIT: DISNEY EDITION
AUTOŘI: JEAN-LOUIS ROUBIRA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LIBELLUD
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2023
POČET HRÁČŮ: 3-6
VĚK: 8+ LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Prostě klasika ze světa Dixitu, ale tentokrát s nádhernými kartami od Disneyho & Pixaru.  Tato hra nemůže nikoho zklamat, obzvláště ne děti a ani jejich rodiče. Ideální pro všechny věkové kategorie a také jako výborný vánoční dárek pod stromeček za rozumnou cenu.

Celkové hodnocení: 91,250 = 92 %


Hodnocení dle kategorií