Zahradníci (2023)

Retro krabice

 

Získejte uznávanou prestiž tím, že se budete snažit stát se mistrem zahradníkem v nové deskové hře od Blackfiru. Zasaďte sazenice, nechte působit slunce a vodu, vypěstujte rostliny ve své vlastní zahradě s nadčasovou květinovou krásou a získejte za ně co možná nejvíce bodů, které potřebujete k získání titulu mistra zahradníka.

 


O hře


Nová desková hra Zahradníci ( v orig. Gartenbau) se skládá z celé řady mechanik, které zahrnují – přesouvání se pomocí barevné figurky trakaře po slunečnicové dráze, sbírání sazenic a umisťování dlaždic, kde ze sazenic mohou vyrůst rostliny a nakonec květiny, a následného splnění cíle závěrečné hry. Body se hromadí díky šikovnému 3-úrovňovému systému pokládání dlaždic, kde se body zvyšují tím, čím vyšší máte hromádku. Přestože hra přináší spíše klid a vyrovnanost, tak pod povrchem se skrývá víc než jen zářivá kytice slunečnice. Tato poklidná strategická hra je určena pro 2 až 4 hráče, spíše od 14 let. Hrací doba podle počtu hráčů zapojených do partie trvá přibližně 30 až 60 minut. Lokalizaci této oblíbené německé hry k nám přináší v roce 2023 vydavatelství Blackfire.

Podívejte se na naši recenzi a zjistěte, zda Zahradníci jsou pro vás tou pravou volbou.

Oboustranný hrací plán se slunečnicí

Tvůrci hry udělali zajímavou volbu, když došlo na prezentaci. Všechny květinové kresby ve hře pocházejí přímo z katalogů starých semen a květin z konce 19. století. Tyto bohaté ilustrace poskytují jedinečný pohled do historie, ale také nastavují bohatý tón hry.

Cílem hry je získat co nejvíce bodů a toho se pokusíte dosáhnout zvládnutím zahradnického umění prezentace květin. Při kultivaci zahrady budete sázet semínka, kupovat květiny a snažit se dosáhnout dynamických květinových seskupení.

Detail slunečnice

Jak se to hraje?


Každý hráč začíná hru výběrem květinových dlaždic, které obsahují bodovací kritéria. Tyto květinové dlaždice také ukazují rostliny, které jsou potřebné k tomu, aby květina rostla. Začínající zahradníci začnou s přednastavenou sadou začátečnických květinových dlaždic, zatímco středně pokročilí a pokročilí zahradníci budou mít více možností s hlubšími strategiemi.

Hráči se střídají v cestě okolo trhu sazenic. Mají možnost buď sbírat suroviny tím, že se zastaví před žetonem semenáčků, nebo si vzít žeton sazenice z horní části hromádky v místě, kde ukončili svůj pohyb. Hráči mohou také vypěstovat svou rostlinu v květinu, pokud splní kritéria.

Když jste na řadě, máte na výběr ze 3 možností: Navštívit trh se sazenicemi, rostlinný trh nebo umístíte květinové dlaždice. Vaše zahrada nakonec poslouží jako předloha pro skládání bodů, takže je nutné, abyste správně nastartovali motor včasným a správným výběrem. A opravdu se klade důraz na to, abyste dělali správná rozhodnutí a dělali tak už na začátku hry, protože pečlivé plánování vaší zahrady je zásadní. Aby byl proces o něco efektivnější, každý hráč si vybere sadu květinových dlaždic, které představují cíle, které se vyplatí plnit různými způsoby, když je později ve hře použijete na vaši zahradu.

Skvělý způsob, jak vysvětlit celkový princip hry, je vysvětlit proces skládání / stavění dlaždic. Vaše zahrada vždy začíná sazenicovými dlaždicemi. Tyto dlaždice jsou navrženy, když se rozhodnete navštívit trh sazenic. Máte možnost vybrat horní dlaždici tohoto umístění a umístit ji bezprostředně vedle dlaždic ve vaší zahradě. Tyto destičky sazenic nemají body, ale každá obsahuje 2 náhodné symboly květin. Tyto symboly jsou důležité, protože budete muset spárovat 2 specifické symboly, abyste mohli navštívit rostlinný trh (což si brzy vysvětlíme). Volitelně si můžete místo výběru sazenic vybrat žetony vody a slunečního světla. Každá lokace na herním plánu má jinou kombinaci žetonů vody a slunečního světla, což často vytváří zajímavá rozhodnutí a pěkné napětí.

Destičky s rostlinami

Herní plán má v podstatě 2 okrouhlé dráhy, tj. slunečnice. První vás přesune k návštěvě trhu se sazenicemi, zatímco návštěva trhu rostlin vás nakrátko přesune mimo tuto primární dráhu a pryč od blokování dalšího tahu soupeře. Rostlinný trh vám umožňuje nakupovat květiny, které se pak umístí na dlaždice sazenic a vytvoří druhou vrstvu dlaždic ve vaší zahradě. Tyto destičky získáte zaplacením určitého počtu žetonů vody a slunce a přiřazením sousedních symbolů destiček sazenic, které již byly zahrány ve vaší zahradě. Jak je vybráno více destiček rostlin každého typu rostlin, jejich hodnota se zvyšuje. Takže čekání na nákup určité rostlinné dlaždice může mít smysl, riskujete také, že ji úplně promeškáte. Tyto destičky rostlin také slouží jako odpočítávání do konce hry, a když jsou pryč, tak jsou pryč.

Možnost třetího otočení se také shoduje s 3. vrstvou vaší zahrady. Před začátkem dostane každý hráč sadu květinových destiček, které poskytují různé možnosti bodování. Každá z těchto destiček vyžaduje k aktivaci sadu 2 konkrétních destiček květin. Jakmile dosáhnete cíle s dlaždicemi, můžete se rozhodnout, že ji položíte na správné květinové dlaždice. To poskytuje větší příležitosti k bodování na konci hry, ale také ruší body ze všech zakrytých květinových dlaždic. I když to obvykle stojí za to, může to vést k zajímavým volbám, zvláště pokud získáte destičky rostlin s vyšší hodnotou blíže ke dnu hromádky.

Rozložení hry

Všechny květinové dlaždice nesou různé kreativní podmínky bodování. Někteří vám dají body za určité odkryté dlaždice rostlin ve vaší zahradě, zatímco jiní mohou získat body za jednotlivé „díry“ ve vašem zahradním dlaždicovém systému. Některé vám samozřejmě přinesou jen velké počty bodů, ale je na vás, abyste své cíle zamířili včas, abyste shromáždili ty správné dlaždice nebo alespoň zvážili své nepředvídané události, protože ne zrovna dokonalá destička sazenice je vždy k dispozici, když ji potřebujete.

Existují způsoby, jak postoupit dále po herní ploše nebo dokonce sdílet pole se soupeřem (což za normálních okolností není povoleno), ale jádrem hry je navrhování a nakupování dlaždic pečlivě naplánovaným a účinným způsobem, abyste získali co nejvíce bodů. . Jakmile je spuštěna koncovka, hráči získají další tah, sečtou se skóre a hráč s nejvyšším počtem bodů získá titul mistra zahradníka.

 


UMĚLECKÉ DÍLO A KOMPONENTY


Již na začátku jsem zmínil, že jde o krásné umělecké dílo s květinami. Má výmluvný, nadčasový styl, který je dnes stejně relevantní a atraktivní jako před více než 100 lety. Kresba skutečně pokládá základ a dává hře celkově okouzlující prezentaci. Kvalita komponentů je skvělá a na zážitku není nic levného. Dva 3D kartonové trakaře hry nejsou nutné, ale kdo by je nechtěl ve hře použít.

Pravidla jsou opravdu dobře zpracovaná a díky nim je hra přístupná, do které je mnohem snazší naskočit.

Žetony slunce a vody s vozíkem

 

PROČ BY SE VÁM TATO HRA MĚLA LÍBIT?

Okouzlující prezentace vás vtáhne a do určité míry i podrží. Pro fanoušky zahradnictví a vintage umění bude vzhled hry stejně přitažlivý. Toto je hra, která se snadno učí, má jednoduchou mechaniku zatáček, ale také poskytuje trochu kousnutí. Úspěch závisí na vaší schopnosti plánovat a provádět v rámci herních omezení.

Okrouhlý plán slunečnice s destičkami květin

CO JE NA TÉTO HŘE NEJLEPŠÍ?

Nejlepší na hře je systém pokládání dlaždic. Opravdu mě baví zakládat základy své zahrady, budovat je a pak vidět, jak se plní tím, že dosahuji svých cílů v oblasti květinových dlaždic. Existuje také několik zajímavých rozhodnutí, když se snažíte spárovat symboly a maximalizovat body, ale nakonec je to velmi uspokojivé.

Karty květin

 


ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ


Zahradníci (v orig. Gartenbau) je přesně ten typ strategické hry s retro vizuálem zahrádkářské ročenky z roku 1898, která zaujme především kvůli estetice a získává si vás kvůli podstatě. Velká jasná slunečnice ve středu desky slouží jako maják, který volá všechny, kteří oceňují živost a energii přírody. Když se skutečně ponoříte do její strategie, odhalíte zábavný a poutavý systém.

Je to hra ve stylu učení vědění, kterou je snadné se učit rychle naučit a opět se k ní vracet. Pravidla jsou jednoduchá a stručná bez chyb, které příliš komplikují hraní mnoho her. Sem tam se zadrhnete na názvosloví – co je sazenice, rostlina a květina, ale po chvilce testování na to sami přijdete. Jinak akce, i když jsou přímočaré, poskytují spoustu zajímavých rozhodnutí.

Aspekt pokládání dlaždic ve hře mohl být otravný, ale postupné plánování a strategie vás donutí zůstat zapojeni ve hře a soustředit se, aby byla pestrá a zajímavá. Budování vaší zahrady prostřednictvím tohoto vícevrstvého dlaždicového systému vypadá a funguje skvěle. Když se vám konečně podaří položit květinovou dlaždici na 3. úrovni, zažijete skutečný pocit zadostiučinění. I když to vypadá jako vrchol vaší zahrady, mnohokrát se nám stalo, že umístění této finální dlaždice, i když byla k dispozici, nebylo vždy jasné. Existuje celá řada různých způsobů, jak bodovat, a ne vždy je to zrovna závodění ve stavění květinových dlaždic. Ve hře je zabudováno dostatek variabilit, abyste se udrželi ve střehu a aby tato retro hra s květinami nebyla příliš formulovaná.

Jak už bylo řečeno, tak hra Zahradníci je opravdu fajn budovatelská hra. Dělá spoustu věcí, které právě teď dělají i jiné úspěšné hry… ale dělá je velmi dobře. Existuje řada různých sad cílů, které pomáhají naplánovat jedinečný start od začátku. I když jsou tyto cíle na povrchu každý jedinečný, rozdíly nejsou zas tak odlišné. Takže i když mohu plánovat různé přístupy a sledovat různé cíle, hra má své limity.

Je to skvělá zábava. Designově vypadá hra dobře a to přidává tak velkou hodnotu k celkovému pojetí o pěstování rostlin v zahradě. Hra má velký potenciál oslovit velké množství hráčů (samozřejmě ne každému se zavděčí), kteří mají rádi hry lehčí a poklidnější strategie. Mechanika a možnosti se ve hře pěkně prolínají, a pokud vás téma láká pěstování květin v zahradě, nezbývá než hru doporučit. Nebudete zklamaní.

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


GARTENBAU
AUTOŘI: ALEX JOHNS, DAVID ABELSON
VYDAVATEL ORIGINÁLU: 25TH CENTURY GAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2023
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 14+ LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Hra Zahradníci je po designové stránce absolutní krása. Kresba na krabici je tak působivá, že by vás mohla svézt ke skutečného zahradničení. Troufám si tvrdit, že hra dokáže zaujmout stejně jako Azul nebo dokonce Sagrada. Pokud máte rádi abstraktní hry, tak nezbývá než doporučit tuto novinku do vaší sbírky deskových her. Herní pravidla jsou velmi snadno pochopitelná, a přestože se jedná o velmi jednoduchou hru s umisťováním dlaždic, je potřeba hodně strategie, abyste se stali mistrem zahradníkem. Možná si myslíte, že vše, co musíte udělat – je zasadit sazenice, položit květinu a poté rostlinu nechat vyrůst. Ale každá rostlina má určité podmínky, které je třeba splnit, abyste získali co nejvíce bodů prestiže. Pokud neplánujete dopředu, tak brzy možná zjistíte, že máte sice spoustu rostlin, ale zase málo bodů prestiže.
Zahradnicí jsou opravdu skvělou a designově pěknou hrou navíc s nádechem zahrádkářské ročenky z roku 1898.
Doporučujeme alespoň vyzkoušet.

Celkové hodnocení: 86,250 = 87 %


Hodnocení dle kategorií