Udatní rytíři a neohrožené bojovnice, najděte si cestu skrze bludiště dílků, odemykejte a zamykejte dveře. Buďte první, kdo pokoří labyrint dveří a dorazí na druhou stranu.
Na začátku roku 2023 naskladnil český distributor ADC Blackfire několik nových deskových her. Mezi novinkami nechybí takové očekávané novinky jako Namiji, jež je zenová hra od tvůrce Tokaida, kde se jako rybáři vydáváte za úlovky ryb na širé moře, a Fantastická zvířata a kde je najít, kde budete hrát za jednoho z hrdinů ságy, hledat fantastická zvířata a čelit protivníkům. K tomu vám budou pomáhat kouzla či magické předměty. Mezi tyto novinky se vklínila tak trochu neprávem přehlížená novinka od kanadského vydavatele Outset Media, která je primárně určená dětem. Na krabici píšou sice 8+, ale lze ji hrát bez problémů určitě i s mladší dětmi (vyzkoušeno na synovi Jakubovi 6 let a dceři Emičce 4 roky).
Pojďme se na novinku Klíče od hradu (v orig. Keys to the Castle) podívat v menší recenzi.
O hře
Klíče od hradu je jednoduchá karetní hra, ve které jako rytíř či rytířka odemykáte dveře.
V krabici najdete hned dvanáct těchto hrdinů oblečených ve zbroji. Každý hráč si vybere jednu kartónovou postavičku a vloží si ji do plastového stojánku. Všechny postavičky jsou malebně nakreslené s rošťáckým vyobrazením a dětem se budou opravdu moc líbit. Navíc jsou z kvalitního tvrdého kartónu, takže něco vydrží, a ani nevadí, že nejsou z plastu.
Pro hraní jednoduché a rychlé dětské hry jsou perfektní.
Dále v krabici najdeme celkem 40 dílků barevných dveří, které když rozložíme na stůl vytvoří nám krásnou pestrobarevnou mozaiku. Jestliže hrajeme tuto dětskou hru ve 2 hráčích, rozložíme dílky barevných dveří do obdélníka. Pokud hrajeme ve 3-4 hráčích, tak je rozložíme do čtverce (klasicky jako při hraní Pexesa). Dílky dveří jsou překvapivě z ještě daleko tvrdšího kartónu než postavičky rytířů a rytířek. A je to jenom dobře, alespoň něco vydrží. Jediný problém vidím jen v tom, že se špatně vzájemně míchají (vzhledem k hloubce jednotlivých dílků).
Z rubu každého dílku jsou všechny dveře zavřené a jsou vyobrazeny ve čtyřech barvách – červené, modré, zelené a žluté. Tyto dveře můžete otevřít příslušným barevným klíčem či univerzálním (kostěným) klíčem, viz odstavec Jak se to hraje. Následně dílek dveří otočíte na lícovou stranu. Lícová strana dílku představuje otevřené dveře, které jsou podstatně důležitější pro průchod hradem. Buď zde naleznete Mříž – nemůžete jen tak projít, Volný průchod – můžete vstoupit na dílek, Klíč – vám dovolí otevřít další dveře libovolné barvy, anebo Poklad – jenž dává další tah navíc. Pokud máte zamřížovaný průchod můžete si pomoci dobranou hráčskou kartou (viz Pilka na železo či Tajná chodba).
Abychom si nějaký ten dílek s barevnými dveřmi mohli otevřít, potřebujeme k němu příslušný klíč. Klíče nalezneme v balíčku se čtyřiapadesáti kartami, jež jsou odlišeny v pozadí barvou pasující k jednotlivým barevným dveřím. Kromě klíčů zde najdeme mezi kartami i všelijaké vychytávky. Pojďme si představit komplet, co v balíčku při hře najdeme:
Barevné klíče – přísluší ke dveřím ve stejné barvě. Po otevření dveří vás posunou chodbou dál, anebo naopak nepustí dovnitř (viz Mříže). Hráči jsou tedy omezeni výběrem barevného klíče, který mají právě v ruce a musí se rozhodnout, jestli otevřou zrovna tyto odpovídající barvou dveře.
Kostěný klíč – je takový žolík ve hře, který vám odemkne všechny dveře bez ohledu na barvu a dokonce i odstraní Visací zámek.
Visací zámek – má škodící charakter. Hráč jej vykládá na dílek hradu, aby ztížil soupeři postup. Ze hry jej můžete odstranit Kostěným klíčem.
Pilka na železo – naopak pomáhá rytířům překonat zamřížovaný vchod. Karta se položí na neprůchodný dílek dveří a nyní je tedy konečně průchozí. Avšak pozor, soupeř jej může zase uzavřít třeba Visacím zámkem.
Tajný průchod – skvělá karta, která vám umožňuje jít dopředu v diagonálním (úhlopříčném) pohybu.
Síť – opět škodící karta s trochu divným označením. Umožňuje hráči vhodit do cesty soupeři síť a zdržet jej na dvě kola (soupeř může brát karty, ale nemůže se během těchto kol hýbat z místa).
A v poslední řadě, co v krabici nalezneme, jsou PRAVIDLA. Jak je již zvykem od vydavatele jsou dvojí – jedny česká a druhá slovenská. Jsou velice jednoduchá a poměrně rychle do pěti minut se naučíte, jak se tahle jednoduchá dětská hra s kartami vlastně hraje.
Jak se to hraje
Je to opravdu jednoduché:
1. Doberte si jednu kartu, takže v ruce budete mít celkem 4 (3 rozdané + 1 dobraná).
2. Zahrajte jednu kartu, že ji dohodíte na odhazovací balíček, anebo ji vložíte na dílek přímo do hry (např. Tajná chodba, Pilka na železo).
3. Pohněte postavou, pokud chcete. Můžete se pohybovat pouze vodorovně či svisle (tedy pokud nevyužijete Tajnou chodbu).
Karty obsahují rozmanité efekty, které vám umožní otevírat a zavírat dveře nebo je úplně zablokovat, dostat se skrze zamřížované dveře, vytvořit tajnou chodbu nebo zpomalit protihráče. Záleží jen na vás, jak své karty efektivně využijete.
První hráč, který dostane svou postavu na dílek odemčených dveří na protější straně, než začínal, se stává vítězem!
Original video od vydavatele (bohužel jen v angličtině)
Závěrečné zhodnocení
Tato srandovní novinka od ADC Blackfiru docela mile překvapila. Vlastně nejde ani tak o novinku, jelikož se na deskoherním trhu v zahraničí objevila již v roce 2017 od společnosti 1015 Creative, LLC, ale s poněkud chudším obsahem. ADC Blackfire se však rozhodl lokalizovat deluxe verzi této hry a musím říct, že opravdu přichází na český trh s kvalitním zpracováním. Tato karetní hra na začátku roku 2023 přináší totiž hned šest postav rytířů a rytířek navíc, ale hlavně má odolnější a daleko pevnější kartonové díly, nežli klasická verze. I celková krabice je z pevnějšího a kvalitnějšího materiálu, takže se na vaší poličce s deskovými hrami neztratí a bude se tam vyjímat.
Pravidla jsou poměrně slušně napsaná a hru se naučíte během okamžiku. Vysvětlují všechny možnosti s přípravou a hraním a nemusíte tápat, co tím autor vlastně myslel. Vysvětleny jsou v takovém přehledu dopodrobna všechny jednotlivé dílky dveří i karty nejen s klíči, ale i s vychytávkami. V krabici najdeme dvojí verzi pravidel – jedny česká a druhá slovenská. Obojí jsou totožná, co se týče grafického provedení. Pravidla jsou tedy tak jak mají být – přehledně vysvětlí, ale nijak zvlášť jako rodiče vás neohromí. Hlavně, že jsou pro děti stručná a jednoduchá.
Klíče od hradu jsou takovou strategickou i závodní hrou. Snažíte se co nejrychleji dostat na druhou stranu hradu, který představují dílky se zavřenými barevnými dveřmi rozložené do čtverce či obdélníka, a přitom plánujete, kudy se vydat či jakou kartu s klíčem či vychytávkou z ruky použít. Zároveň pomocí dvou karet tj. s Visacím zámkem či se Sítí můžete škodit soupeři. Pro děti je to velice jednoduché a nemusí u toho dlouho přemýšlet. Samozřejmě ne každý prcek snese, když mu někdo hodí těsně před cílem síť pod nohy. Ale je to přece jen trochu zákeřná závodní hra.
Efekty na kartách nejsou pro dospělého sice nic moc, ale pro děti jsou snadno pochopitelné. Občas zamrzí, když dítě s nadšeným výrazem ve tváři najde za dveřmi Poklad a vy mu jen lhostejně řeknete: „No, tak můžeš hrát ještě jednou.„. Kupodivu mu to nevadí a hraje dál. Osobně, ale radši hraji hry, kdy s dětmi odhalujeme dílky a střádáme poklady. Jako tomu je u staré klasiky od Dino Toys, s.r.o. tj. Lovci pokladů. Tady v hradu máte, ale jiný cíl než střádat poklady. Dostat se skrz hrad rychleji, než váš soupeř. Neříkám, že to není špatný, ale prostě mi v té hře něco chybí. Možná, že hrajete za chrabré (srandovní) rytíře a rytířky a ve hře nejsou žádná monstra, duchové, kostlivci ani draci. Sem tam narazíte na mříž, sem tam na klíč a sem tam na truhlu (bez nějakého záživného efektu). Neříkám, že to není špatná hra. Dětem se moc líbí, ale prostě mi tam chybí to napětí a moment překvapení, když barevným klíčem otevřu příslušné dveře. Dalším negativem je zde velký podíl náhody, kdy vlastně záleží na tom, jakou kartu si vytáhnete z balíčku karet a jakou cestou s dílky dveří se vydáte.
Každopádně Klíče od hradu ( v orig. Keys to the Castle) jsou moc hezkou, kvalitní a srandovní hrou, která se bude vašim dětem líbit. Ve výběru mají spoustu rytířů či rytířek, ze kterých si můžou vybrat svého hrdinu. Cena přes 600 Kč je naprosto v pohodě za tento kvalitní kousek.
Galerie
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.
Stručný verdikt s ohodnocením
Klíče od hradu jsou překvapivě dobrou volbou pro děti předškolního věku (klidně od 4+ let a více), které mají rádi potulná dobrodružství a srandovní postavy. Starší děti budou spíše vyhledávat něco náročnějšího, ale ty mladší děti bude karetní průchod hradem určitě bavit a užijí si u něj spoustu legrace. Jen se neubráním pocitu, že by cíl hry mohl být mnohem zajímavější, než jen projít se svou postavičkou rytíře či rytířky na druhou stranu hradu. No, ale budiž tomu tak!