Na louce: Po proudu (2022)

Venku je tak krásně. Pojeďme spolu do přírody. Někam do lesa či k řece…

V roce 2021 distribuovala v ČR společnost ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. velice zajímavou a pestrou hru s názvem Na louce, ve které jste se mohli stát pozorovateli přírody. Coby hráči jste se procházeli poklidně malebnou krajinou (myšleno obrazně), v niž jste pozorovali všelijaká zvířata, hmyz a rostliny. V krásné přírodě jste hledali inspiraci a zachytávali úchvatné pohledy. Na cestě za titulem nejzkušenějšího pozorovatele vás poháněla vášeň, zvídavá mysl i touha po poznání záhad přírody. Nejzkušenějším pozorovatelem se mohl stát ten hráč, který získal nejvíce bodů za pozorování různých druhů zvířat, rostlin a krajiny a také za suvenýry, jež si z výletu přinesl. Hra pak pokračovala u táboráku, kde se hráči předháněli v tom, kdo dosáhne cíle svého dobrodružství jako první.

Ve zkratce: Jednalo se o po vizuální stránce o nádhernou rodinnou hru, ve které hráči sbírali karty broučků, zvířat, rostlin, krajin a jiných drobnějších předmětů. Cílem bylo mít co nejhodnotnější sbírku těchto skvostů přírody. Tato poklidná hra byla určená pro 1-4 hráče (ano, obsahovala i mód pro jednoho hráče) a herní doba se odhadovala okolo 90 – 120 minut.

Recenzi k samotné hře, která se stala jednou z nejoblíbenějších her roku 2021, najdete zde.

Malebná hra z roku 2021

Nové rozšíření


Když polský výrobce REBEL přišel v roce 2022 s novým rozšířením Po proudu bylo to (tedy alespoň pro mě) veliké překvapení. Přece jen základní hra s rozložením karet na stole včetně táboráku zabírala poměrně dost místa na stole a zorientovat se té v pestrobarevné škále karet taky nebylo zrovna jednoduché. Obával jsem se, že toto rozšíření může přidáním nových mechanik jenom základní hru zkomplikovat a učinit jí dosti složitou. Naštěstí není tomu tak, jakoby k sobě patřily od začátku.

Po proudu je rozšíření deskové hry Na louce. I v tomto rozšíření budete pokračovat v poznávání přírody, tentokrát z pohledu kajakáře. Čeká na vás objevování vodních rostlin a živočichů žijících v řekách, potocích a jezerech. Když budete dostatečně všímaví, neuniknou vám ani ryby plující v hloubce pod vámi, vydra skotačící v proudu, ani bobr stavějící si svou hráz.

Kromě pozorování dostanete body také za vzdálenost, kterou na kajaku po řece urazíte. Na nejzdatnějšího kajakáře čekají dodatečné výhody, které mu mohou pomoci k celkovému vítězství.

První rozšíření hry z roku 2022

Co je v krabici?


Krabice nového rozšíření Po proudu zůstala podobná k té základní hře. Je čtvercová, pestrobarevná, ale podstatně nižší. Na víku krabice se nyní místo stojící lasičky koupe sympatická vydra a okolí je vyzdobeno rákosem. Opět za tvorbou hry stojí  autor Klemens Kalicki, zatímco krabici a obsah svými kresbami vyšperkovala Karolina Kijak, jejíž kresby jsou opravdovým lákadlem.

Uvnitř krabice najdeme překvapivě dosti komponentů. Asi nejvíce nás zaujme oboustranná deska s řekou, která nabízí další pozice pro nové karty. Těch tu najdeme požehnaně tj. 55 vodních karet, 4 karty bobřích hrází, 4 karty západu slunce, 4 oboustranné karty půdy, 3 karty balíčku W, 3 karty balíčku E, 3 karty balíčku N, 3 karty balíčku S, 6 karet pro hru jednoho hráče, 1 žeton cíle. 4 žetony vodní stezky, 2 žetony vodopádu, 4 bonusové žetony, 8 žetonů cesty, 6 žetonů mola, 6 žetonů stanu, 1 obálka s 6 dodatečnými kartami, 4 figurky kajakářů, skládací stojánek na karty a pravidla (CZ, SK).

Pokud vás zajímá detailnější obsah, můžete se podívat na unboxing (video je bez komentáře):

Rozbalení nového rozšíření


Jak se to hraje?


Rozložte hru Na louce jako normálně podle počtu hráčů. Pak si vyberte stranu desky řeky z nového rozšíření Po proudu, buď se můžete plavit po Líné řece nebo proplout Divoké peřeje, a přidejte ji k desce táboráku. Pak hru nastavte podle toho, jakou stranu řeky jste si vybrali. Přidejte balíček řeky na novou desku, doplňte místa kartami z balíčku a přidejte figurky kajakářů. Pokud hrajete Línou řeku, doplníte kartami bobřích hrází a západů slunce. U Divokých peřejí naopak odpadnou bobří hráze a připraví se žetony stanů a mola. Následně každý hráč dostane vodní kartu navíc k běžné pozemní (půdní) kartě a také žeton vodní stezky. Nyní je vše připraveno!

Připravený hrací plán

Hra se hraje velmi podobně jako základní hra (tj. z hlediska akcí). Nyní však máte žeton vodní stezky, který můžete použít. Můžete jej zahrát do políčka na desce řeky a vzít si libovolnou kartu z řádku nebo sloupce, do kterého jste jej umístili. Pokud hrajete s méně než čtyřmi hráči a používáte žeton vodopádu, můžete jej zahrát také na řece.

Říční karty se budou hrát na vaši louku jako obvykle, ale na konci hry vám nepřinesou žádné body. Namísto bodů mají tyto karty symboly vesla a každá bude mít na sobě několik šipek. Když zahrajete tyto karty na svou louku, posunete svého kajakáře o počet políček na říčních deskách podle počtu šipek na této kartě. Řada polí podél řeky bude mít bonusy. Budou to věci jako hraní více karet, braní extra karet nebo více žetonů stezky.

Krásné karty

Řeka má okolo sebe bodové hodnoty a na konci hry získáte tu nejvyšší, kterou váš kajakář projel.

Na straně Líné řeky budete mít karty západu slunce, které budou umístěny dle pořadí bodů na desce. První hráč, který dosáhne těchto polí, si vezme kartu s nejvyšším hodnocením, kterou potenciálně zahraje na svou louku. Bude zde také několik nových cílů, které si můžete nárokovat, pokud je dokážete splnit, když projedete tímto prostorem.

Obrácená strana hracího plánu s Divokými peřejemi se hraje podobným způsobem, ale zde budete mít rozmístěny náhodné žetony stanů a mola, ze kterých si vyberete, až se na tato místa dostanete.

Posledním přírůstkem do hry jsou dva žetony vodopádů. Ty jsou umístěny v prostorech mezi skalami těsně před a za prostorem přesýpacích hodin na desce táboráku. Když značka kola projde jednou z nich, jednoduše vyměňte všechny karty na desce řeky.

Vyhrává ten, kdo na konci bude mít nejvíce bodů a stane se nejlepším pozorovatelem přírody.

Vodní karty

Závěrečné zhodnocení


Nové rozšíření Po proudu sice přidává k základní hře Na louce spoustu nových prvků a hromadu komponent navíc, ale nejde zase o nic dramatického a složitého.

Může to sice vypadat opravdu jen jako zábavná projížďka po řece, ale ve skutečnosti vám rozšíření přináší nová zajímavá rozhodnutí. Z počátku se může zdát myšlenka, že na nových kartách nebudou body, trochu kontraproduktivní a skoro ani nestojí za to si je brát. Ale ukázalo se, že existuje hned několik skvělých důvodů, proč si je vzít. Schopnost dostat svého kajakáře na konec hrací desky za dvacet bodů může samo o sobě stát za námahu, ale to, jakou cestou se vydáte a jak rychle se tam dostanete, bude zaležet jen na vašich rozhodnutí.

Bonusy jsou dalším důvodem, proč toto nové rozšíření s řekou budete mít rádi. V základní hře byly chvíle, kdy jste podnikli akci, která vám připadala téměř neproduktivní. Možná si vzali bonus za žeton cesty jen za něco, co byste mohli udělat, nebo si vzali kartu, která nebyla užitečná, protože byly obsazeny jiná místa. Nyní získat žeton cesty nebo kartu jako bonus je skutečně uspokojující. Nyní máte pocit, že dostáváte více možností v každém kole spíše než jen základní akce a nikdy již necítíte, že by byl váš tah promarněný.

Líbí se mi vyváženost tohoto rozšíření. Nová deska s řekou je stejně důležitá jako ta ze základní hry. Nový žeton řeky znamená, že si stejně budete muset vzít něco z vodního balíčku alespoň jednou za kolo, takže pokud tyto karty nehodláte používat pouze dvě na jednu výměnu, můžete je také dobře využít. Koneckonců se určitě budou hodit. Ale budete chtít vzít karty řeky, protože vám pomohou s přispěním na vaši louku. Kromě symbolu ryby jsou všechny symboly stejné jako v základní hře, takže se vám budou hodit při hraní vašich karet ze základní hry, takže stejně stojí za to, abyste je dostali do ruky. Navíc mít na výběr dalších šest karet je vždy dobré.

Tyto bonusy a vítězné body jsou příliš dobré na to, abychom je ignorovali. Jakmile se jeden hráč začne pohybovat po této dráze, ostatní se budou chtít zapojit do akce, zvláště když uvidí, že získávají bonusy a potenciálně získávají nějaké další body vítězství. Když někdo dojede až do konce, stejně musí zabodovat i ze své louky. Rozšíření se v pohodě integruje do základní hry, ale přece jen zabere na stole poměrně dost místa. Přesto základní hru výrazně vylepšuje a těžko si jí nyní dokážu představit bez něj. Atmosféra přírody a řeky s rákosem je opravdu působivá.

Moje nejoblíbenější strana hrací desky je s Divokými peřejemi. Je zde více možností, jak se dostat k bonusům – prostě „kdo dřív přijde, ten dřív bere“. Obě desky mají rozvětvené cesty, kde se můžete rozhodnout, jestli se vydáte dlouhou cestou a sbírat bonusy, anebo jít tou kratší cestou a pokusit se získat ty velké body. Líná řeka má svůj malý moment napětí – „kdo bude mít první“ , ale ta jistota se ukáže spíše na Divokých peřejích.

S přidáním nové desky a nových karet zjistíte, že to má vliv na délku hry. Jak moc závisí na počtu hráčů, zkušenostech hráčů a samozřejmě na obávaném AP. Možnost vzít odkudkoli ze sloupce nebo řady na řece urychluje toto konkrétní rozhodnutí, a pokud někdo bere bonus, může být pro některé hráče mít zásadní dopad ve hře.

Co lze novému rozšíření vytknout, že nový sestavený držák na karty se nevejde ani původní či základní krabice, aniž by se nezničil. Viděl jsem však někoho, kdo navrhl, abyste jej umístil vzhůru nohama do jednoho z prostorů v základní krabici a hurá přece jen vejde se! (děkuji v sekci komentářů na YouTube).

Po vizuální stránce je rozšíření stejně jako základní hra opět skvost. Má nádherné ilustrace, jak na přebalu krabice tak i na oboustranné desce řeky či na kartách uvnitř. Materiálově jsou komponenty také na kvalitní úrovni.

Co se týká herní stránky, přidává rozšíření do hry nový herní plán a karty vodní cesty, které přinášejí nové možnosti a rozhodování. Je to spíše zpestřením a doopravdy skvěle zapadajícím prvkem do přírody. Hráč získává žeton vodní stezky, takže v každém kole akci navíc.

Po proudu je jedno z těch rozšíření, které přidává výjimečnost k základní hře takovým způsobem, že s ní budete chtít hrát vždy, pokud to půjde. Nekomplikuje pravidla a dá se snadno naučit během několika minut, pokud znáte základní hru. Jestli máte rádi Na Louce a chcete hru pozvednout o stupeň výš, aniž byste si věci zkomplikovali, pak si myslím, že toto rozšíření stojí za to. Tohle se zkrátka povedlo. Bál jsem se, že základní hru to jenom zkomplikuje, ale nyní si ji nedokážu bez něj představit.

ZA POSKYTNUTÍ ROZŠÍŘENÍ K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


NA LOUCE: PO PROUDU
(V ORIG. MEADOW: DOWNSTREAM)
AUTOR: KLEMENS KALICKI
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REBEL STUDIO PL
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 10+ LET
HERNÍ DOBA: 90 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Nové rozšíření Na louce: Po proudu je nejen překrásným artiklem, ale dělá už tak skvělou a nádhernou hru ještě zajímavější. Tentokrát poznáváte přírodu vodní cestou, kdy se plavíte na kajaku a objevujete vodní rostliny a živočichy. Kromě pozorování dostanete body také za vzdálenost, kterou na kajaku po řece urazíte. K základní hře přináší nový herní plán se dvěma variantami řeky a nové krásné karty. Nevýhodu je asi fakt, že vám se základní hrou zabere více místa na stole a složený stojan na karty se nevejde zpět do krabice. Jinak cenově je nové rozšíření přijatelné a jenom doporučuji ke koupi.

Celkové hodnocení: 88,125 = 89 %


Hodnocení dle kategorií