Bylo jen otázkou času, kdy se na scéně objeví další a další deskové hry s přírodní tématikou. Příroda se stala populární u hry Na křídlech (2019), ale to nemusí nutně z ní dělat dobrou hru. V roce 2021 se na toto přírodní téma pokusil navázat polský vydavatel Rebel Studio, který spadá do skupiny Asmodee Group, s hrou Na Louce (orig. z. Meadow). Na první pohled vypadá tato hra kouzelně, jako by polští designéři splnili svůj domácí úkol, protože už ilustrace jsou malebné a vůně přírody se vám jakoby okamžitě dostane do nosu.
Dokáže ale Na louce (2021) kromě hezkých ilustrací také herně přesvědčit?
O hře
Ve hře Na louce se hráči stávají pozorovateli přírody, protože právě tam se odehrávají ty nejzajímavější příběhy, v hlavních rolích se zvířaty a rostlinami. S mapou v ruce se hráči procházejí malebnou krajinou, v níž hledají inspiraci a zachycují úchvatné výhledy. Na cestě za titulem nejzkušenějšího pozorovatele je pohání vášeň, zvídavá mysl i touha po poznání záhad přírody. Nejzkušenějším pozorovatelem se stane ten hráč, který získá nejvíc bodů za pozorování různých druhů zvířat, rostlin a krajin a také za suvenýry, jež si z výletu přinese.
Soutěž pak pokračuje u táboráku, kde se hráči předhánějí v tom, kdo dosáhne cíle svého dobrodružství jako první.
První, co vás na hře upoutá, jsou ilustrace. Krásně nakreslená zvířata, rostliny a krajiny jsou vyobrazeny na mnoha různých kartách. A to je mnoho rostlin a živočichů (dohromady cca 184 karet), které jsem také mohl pozorovat na té či oné lesní procházce.
Pro mě zajímavá desková hra, protože mám rád přírodu a baví mě toulat se lesem a prostě si užívat přírodu.
Krásné kresby nemusí z ní sice dělat dobrou hru, ale Na louce se může pyšnit svým designem. Prostě je to krásná desková hra. Mechanika je samozřejmě velmi jednoduchá. Můžete si vybrat kartu z rozloženého zobrazení karet a poté kartu zahrát. Samozřejmě nemohu zahrát jen tak jakoukoliv kartu, protože karta může mít speciální podmínky, které musím splnit. A čím více karet hraji, tím více bodů nakonec mohu získat.
Hra Na louce však tuto jednoduchou hratelnost bere a přidává jeden nebo dva malé prvky. V každém kole se tedy mohu rozhodnout, zda si opravdu chci vzít kartu do ruky, nebo zda místo toho chci provést jednu ze čtyř dalších speciálních akcí. Můžete je použít k získání více karet do ruky nebo k zahrání více karet z ruky. To však – a to je velmi pozitivní – nespouští žádné gigantické řetězové reakce. I speciální akce působí lehce a nadýchaně a nijak nezpomalují plynulost celé hry.
Trailer ke hře
Příroda a její provázanost
Ať už mechanika funguje nebo ne, skutečným velkým plusem hry Na louce je její přírodní téma. Protože zmíněné karty svými předpoklady na sebe velmi pěkně navazují. Podívejme se na příklad: Než budu moci hrát vlka ve svém lese, nejprve potřebuji pro vlka dostatek zdrojů potravy. A vlk nežije v bažině nebo na otevřených loukách, patří do lesa. Hádáte správně, to je přesně to, co potřebujeme mít. Pokud pak konečně zahrajeme svého vlka, zabere si své místo a možná zablokuje prostor i pro jiná zvířata nebo karty, které chci ještě zahrát.
Víte, vlastnit vlka vyžaduje docela dost úsilí. Takovou šelmu samozřejmě najdete později ve hře. Do té doby máme dost času na to, abychom nejprve vytvořili velký les s dostatkem biotopu. A to se mi moc líbí na této hře ten postupný vývoj karet.
Ve hře Na louce se karty nehrají jen proto, aby se něco dělo. Spíše zapadají do tematického zasazení tedy Přírody a deskovou hru krásně oživují. Pták žere housenky a housenky potřebují houby nebo rostliny, aby se jim dařilo. Hra nám tedy hravou formou ukazuje, jak funguje příroda na našem prahu. Všimněte si tématu a pocitu ze hry, s jakou pozorností k detailům byla desková hra vytvořena.
Krátce o mechanice
Než se nadšeně pustíme dál, chci krátce říci pár slov o mechanice. Je zde nějaký výběr karet. V každém kole mám k dispozici 4 akce. Každá akce má určitou hodnotu. Vzhledem k tomu, že rozložení karet je do čtverce 4 x 4, musím si dobře rozmyslet, jakou kartu vlastně chci a jaký žeton stezky si k ní zvolím.
Pokud tedy chci první kartu v řadě, musím si vybrat žeton stezky s číslem jedna. Pro čtvrtou kartu potřebuji žeton stezky se čtyřkou. To, co zní relativně obyčejně se nyní v průběhu hry promění ve skutečné dilema. Najednou se objeví karta, kterou opravdu potřebuji, a mohu ji získat, pouze když použiji svůj třetí žeton stezky. Tento žeton stezky už byl zbytečně použit v dřívější akci. A protože spoluhráči u stolu také použili své žetony, blokují přesně ta místa, která by byla vhodná pro mé zbývající žetony.
Hra Na louce tedy přináší i poměrnou složitost, kterou na začátku dokázala docela dobře maskovat svými ilustracemi.
Pravidla hry
Karty a trochu toho štěstíčka
Karty jsou však jak velkou silou hry, tak i její největší slabinou. V některých kláních prostě nemám štěstí na ty správné karty. Mám sice plnou ruku karet, které bych rád zahrál, ale v mém lese chybí ty správné karty. Někdy je to brouk, který chybí, nebo místo jednoho stromu potřebuji ve svém lese další strom. Nebo když si vzpomenu na nedávnou hru, kdy jsem čekal na houbu. Nadšení ze hry se pak může rychle změnit v herní frustraci, a pak už jsem se cítil být hrou zklamaný. Navíc těch karet v nabídce je fakt hodně a člověku se to někdy plete.
Zažil jsem ale i hry, kdy jsem neměl žádné problémy a mohl jsem hrát jednu kartu za druhou. Na druhou stranu moji spoluhráči měli opačné problémy a netrpělivě čekali na správnou kartu. A tak samozřejmě jsem jim sebral kartu, kterou potřebovali, přímo před nosem.
A právě touto shodou okolností se také stává, že velké úkoly lze splnit rychleji. Velkými úkoly jsou náhodné sady, které můžete sbírat. Na začátku jsou vedle sebe náhodně umístěny destičky symbolů. Pokud nyní máte ve svém lese přesně takovou dvojici symbolů, můžete cíl nebo úkol splnit. Tím získáte na konci hry další body. Ale jak již bylo zmíněno, náhoda je zde králem, takže mohu mít v ruce karty, které se mi vůbec nehodí a musím netrpělivě čekat na ty správné.
Můj soupeř může být schopen takový úkol splnit poměrně rychle, protože už od začátku měl v ruce ty správné karty. A to je samozřejmě frustrující. Nebo si pomalu vyhlídnu vhodné karty a těsně předtím, než to stihnu, mi je soupeř sebere před nosem.
Závěrečné zhodnocení
Jak jste již všimli, hra Na louce se mi prostě líbí. Poměrně jednoduchý mechanismus spojený s ilustracemi karet má přesto dostatečnou hloubku. Tematická integrace navíc dělá z ní pro mě všestranně úspěšnou deskovou hru. Jistě, má to samozřejmě pár nedokonalostí. Ale tyto nedokonalosti jsou v mých očích ospravedlnitelné a dokonce i Na křídlech mělo své problémy s náhodností a přesto bylo oceněno.
Hra Na louce je pro mě také přístupnější než desková hra s ptáčky a stavbou potravního řetězce. Je více tematická než u jiných zástupců přírodních deskových her. Navíc jsou tam ty malé obálky, které jsou v balení. Tyto obálky nesmíte otevírat, dokud nedokončíte úkoly v normální hře. Například obálku W můžete otevřít pouze tehdy, když při procházce lesem uvidíte divoké zvíře.
I když tyto obálky nemění základní princip hry, považuji tento nápad za jednoduše krásný. Desková hra, která nás odmění, když ji nehrajeme, ale děláme to, co po nás hra chce: jít ven na procházku a užívat si přírodu. Kromě toho existuje i takový deník, do kterého si můžete zaznamenat, kdy jste viděli zvíře nebo rostlinu naživo a v jakých barvách. Takže i trochu starší mechanismus je v deskové hře.
A samozřejmě hra Na Louce také má vzdělávací poslání, i když to při vývoji deskové hry asi nebylo zamýšleno. Ale jak jsem se zmínil výše a jednoduše si všimnul, že hra byla prostě vyvinuta s důrazem na detail. V Rejstříku karet najdete všelijaká zajímavosti o broucích, zvířatech, květinách, stromech atd. (obecný název, vědecký název a zajímavost).
Dále bych se rád výslovně zmínil o knize pravidel. Mám své problémy s herními manuály, které pocházejí od polských vydavatelů. Vždy hru vysvětlí, ale pokud chcete rychle něco vyhledat a ujasnit si nějaké pravidlo, často vás nechají na holičkách. Ale hra Na louce je pozitivní výjimkou. Vývoj pravidel a struktura knihy pravidel jsou prostě dobře provedené. Překlad do češtiny taky není zrovna nejhorší.
Pokud máte rádi poklidné hry s tématem přírody, neváhejte a hru si pořiďte. Navíc právě vychází k ní i nové rozšíření Po proudu.
Budete v něm pokračovat v poznávání přírody, tentokrát z pohledu kajakáře. Čeká na vás objevování vodních rostlin a živočichů žijících v řekách, potocích a jezerech. Když budete dostatečně všímaví, neuniknou vám ani ryby plující v hloubce pod vámi, vydra skotačící v proudu, ani bobr stavějící si svou hráz.
Kromě pozorování dostanete body také za vzdálenost, kterou na kajaku po řece urazíte. Na nejzdatnějšího kajakáře čekají dodatečné výhody, které mu mohou pomoci získat titul nejzkušenějšího pozorovatele.
Stručný verdikt s ohodnocením
Hra Na louce by neměla minout hráče, co mají rádi poklidné rodinné hry. Zaujme především svým tématem tj. chozením do přírody a zachytáváním úchvatných výhledů na krajinu, živočichy či rostliny. V herní krabici najdeme za částku okolo 1200 Kč poměrně dost komponentů s nádherně zpracovanými pravidly, rejstříkem karet, stojánky a samotné karty, které jsou úchvatně malované jako obrazy. Paradoxně to může být právě ten problém, že karty rozložené na hlavní desce působí tak trochu nepřehledně, a dokonce až rušivě.
Jinak hráč musí tak trochu plánovat, aby rozložili své žetony stezky na správná místa a získali před soupeřem vyvolené karty. Mnohdy však hru ovlivňuje prvek náhody, kdy záleží co vám právě přišlo do ruky. Někdy můžete mít na karty štěstí a někdy zase ne.
Každopádně hra Na louce je krásný kousek, který by určitě neměl chybět ve vaší sbírce her na poličce.