Zombie Teenz: Evoluce (2020)

Zombie vyhnané ze školy si vytvořily základnu ve stokách
a začaly přinášet zkázu do celého města! Čas skrývání je u konce!

 

Stáhly se do stok. Tam čekaly a množily se. Nyní útočí po celém městě.
Zombie se vrátily a jsou připraveny pohltit celé město.
Rychle a nemilosrdně. Leda by se jim někdo postavil…
Budeš to ty a tvoje parta kamarádů?

Teenageři (hrdinové z hry)

 


Vzpomínka na Kidz


Před několika lety jsem se seznámil se hrou Zombie Kidz Evoluce (2019) . Původně byla prezentována jako hra pro starší děti (7+), ale rychle se stala jednou z oblíbených her mého syna. Zaznamenali jsme 25 hrání a spolu jsme otevřeli všechny obálky, které hru rozšířily.

Dnes se podíváme na její pokračování — Zombie Teenz Evoluce (2020) . Podobný koncept, ale trochu jiné mechanismy. Hlavní hrdinové už trochu odrostli a hra je určená od 8+. V čem se tedy liší a vyplatí se vám a vašim dětem si ji pořídit?

Komiks ve hře

 


Přestavení hry


Hraní Zombie Teenz je obdobné jako u Zombie Kidz – zkrátka jednoduché kooperativní mechanismy, odemykatelné obálky s bonusy a úspěchy, které je třeba po cestě dokončit. Příběhově jste pokročili do města (v předešlé hře jste se snažili zabránit zombíkům proniknout do školy) a místo toho se nyní snažíte shromáždit čtyři ingredience z celého města, abyste vytvořili lék proti zombie-moru.

V každém tahu si hráč hodí kostkou a pokud je tato zombie na hrací desce (tedy v příslušné barvě vylezlá ze stoky), přesune se ve směru hodinových ručiček na další pole. Pokud není na hrací desce, bude přidána do svého barevného kanalizačního prostoru. Pokud zombie dosáhne budovy, přepadne ji. Pokud je budova, do které se dostane, již obsazena zombíky, skočí po jakési trampolíně do další budovy a okamžitě ji přepadne. Pokud jsou přeskočeny všechny čtyři budovy (tzn. jsou obsazené zombíky), hráči okamžitě prohrávají hru!

Nově jsou ve hře také karty událostí (se symbolem ?). Pokud padne na kostce ?, hráči si tahají kartu událostí.
Některé karty mají pozitivní efekt, např. „přestávka“, kdy zombie nedělají nic. Jiné naopak způsobí, že se pohnou všechny zombie na plánu. Což může také znamenat rychlý konec hry.

Poté, co zombie provedou svou akci, může hráč provést dvě akce. Tyto akce jsou:

  • Přesuňte se do sousedního prostoru.
  • Porazte zombie ve svém prostoru.
  • Přeneste bednu s přísadami mezi svým hrdinu a jiným v sousedním prostoru.

Vaším cílem je dostat všechny čtyři ingredience do prostředního prostoru. Pokud tak učiníte, vyhráváte hru!

Po každé hře, výhře nebo prohře, můžete přidat nálepku na zadní stranu knihy pravidel. Pokud zakryjete číslo na stopě, můžete tu obálku se stejným číslem otevřít. Tyto obálky se skrytými bonusy přinášejí do hry další mechanismy, schopnosti, překážky, vytuněné postavy a věci, ale raději víc nebudu prozrazovat, abych vám nezkazil překvapení. Tyto obálky jsou opravdu milým zpestřením a celou hru skvěle rozvíjejí.

Existují také všelijaké mise, které se můžete pokusit ve hře splnit. Vyhrajte například hru bez vstupování do budov či zavřené kanály. Pokud splníte misi, můžete přidat si další nálepku na zadní stranu knihy pravidel. Když splníte celou skupinu misí, získáte odznak úspěchu, který vás posune na další cestu a povede k odemknutí ještě více vychytávek.

Rozložení při hře

 


Jak se to hraje – video


Rychlé představení herních mechanik

 


Herní zážitek


Pokud byla Zombie Kidz Evoluce skvělá, verze Teenz je fantastická. Vychází většinou ze stejného modelu, ale samotná hratelnost je o něco zajímavější, protože se musíte snažit manévrovat s ingrediencemi po hrací ploše, než jen mlátit všechny zombie kolem sebe. Na začátku pravidel je dokonce jakýsi komiks, do kterého se přidávají samolepky, takže příběh se rozšiřuje, když otevíráte další obálky.

Když přesouváte bedny s přísadami, musíte je předat sousednímu hrdinovi nebo převzít od něj. To dává více prostoru k zamyšlení, jak můžete nejúčinněji a nejrychleji vytvořit jakousi montážní linku mezi hrdiny na hrací desce, což umožňuje rychlé předání přepravky.

Ale někdy jsou tu zombie jen proto, aby překazily vaše plány. A musíte být ochotni na chvíli upustit bednu, abyste mohli bouchnout zombie do obličeje vinylovou deskou nebo tak něco. Miluji tu přidanou hloubku, která dělá hru zajímavější, aniž by ji nutně komplikovala.

Postup ve hře umožňuje 41 nálepek, takže je zde spousta bodů (mozků) k získání. Klidně si zahrajete 30 her bez odemykání obsahu. A jakmile je odemčena, hra je o to více zábavná. To znamená, že radost z otevírání věcí se zdá být hnacím motorem pro získání těchto věcí na stůl. Téměř každé sezení se synem nás přimělo hrát několik her, dokud jsme neudělali dostatečný pokrok, abychom zjistili, co je v další obálce.

Vypadá to, že Zombie Teenz funguje skvěle pro děti ve věku mého syna, tj. mezi 6-10 let. Ale hráli jsem hru i s dětmi ve věku od 5 do 14 let. Nebyl v tom žádný problém. I když hra není tak složitá, abych ji zvažoval na každý herní večer mezi dospělé, ​​funguje dostatečně dobře pro většinu věkových skupin. A některé mise mohou být extrémně obtížné, takže i dospěláci mají potíže s jejich dokončením.

Teenageři se snaží sesbírat bedny s přísadami

 


Závěrečné zhodnocení


Hra Zombie Teenz je parádním pokračováním dětské legacy hry Zombie Kidz (zkrátka přirozený vývoj – Evoluce).

Jedná se kooperativní hru, v níž se všichni hráči společně postaví zombíkům a buď společně zvítězí nebo prohrají. K vítězství musí do školy přinést 4 bedny ingrediencí dříve, než zombie obsadí 4 budovy ve městě. Smyslem je vyrobit protilátku proti zombie – moru.
Hra navazuje na titul Zombie Kidz, nicméně lze ji hrát i bez znalosti předchozího titulu. Tedy pokud vám nevadí, že s dětmi budete bojovat v ulicích se zombíky. Ve hře však není zase nějaké extrémní násilí, jen zaháníte zombíky a předáváte si bedny s ingrediencemi mezi sebou. Přesto se téma nemusí líbit zrovna každému rodiči, že jejich dítě hraje jakousi mlátičku se zombíky (i když ne na mobilu).

Tato hra z počátku vypadá velice jednoduše, ale postupem času s otevíráním obálek a získávaní nových věcí či schopností se stává složitější a vyspělejší, než první hra Zombie Kidz. Nejzajímavější na tom je, že hra vás nutí hrát stále a stále dokola (ať už s otevíráním obálek či bez nich), ale přitom je to furt zábava, a přitom se postupně někam vyvíjíte. Je to opravdu hra, která vydrží na dlouhé hodiny hraní, a ani nemá dlouhou hrací dobu. Prostě vás to baví se někam posunovat a odhalovat co se skrývá za zpestření v dalších obálkách. Mise v Zombie Teenz se pohybují od jednoduchých až po velmi obtížné, což může být problém i pro dospěláky je vůbec dokončit.

Prostě Zombie Teenz je perfektní hra pro “velké děti”. Je vyspělejší a tužší v hraní než její první počin Zombie Kidz.
Přesto obě hry jsou tak neuvěřitelně zábavné a komplexní díky překvapením v obálkách, když vás motivují hrát znovu a znovu. Pobaví se u nich nejen děti, ale také rodiče – ocení jejich cool grafické zpracování a zábavu, kterou přináší. Zkrátka tahle evoluce se prostě povedla a doufám, že autor přijde i s dalšími pokračováními – typu Zombie Adultz či Zombie Seniorz.

Za mě jedna z nejlepších kooperativních her, co se postupně vyvíjí, má příběh, koncept, nádherné zpracovaní a jednoduchou mechaniku.

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

ZOMBIE KIDZ: TEENZ
AUTOR: ANNICK LOBET
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LE SCORPION MASQUÉ
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8+ LET
HERNÍ DOBA: 25 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Zombie Teenz: Evoluce volně navazuje na předchozí hru Zombie Kidz: Evoluce.
Spojuje je především téma se zombíky a nezapomenutelné grafické zpracování. Jedná se opět o kooperativní hru s evolučním vývojem, kdy otevíráte obálky s překvapením – čím více máte odehraných her, tak tím více získáte odemčeného nového a zábavného obsahu. Kromě toho jsou tu nové karty událostí (?), které vám dopřejí buď čas, zdržení či naopak – na vás vyšle více zombií z kanalizačních prostor.
Cena hry je přijatelná, za tolik zábavy v tak malé krabici. Jedna z nejlepších deskových her určená nejenom pro děti.

Celkové hodnocení: 96,875 = 97 %


Hodnocení dle kategorií