Zaostřeno na zločin: Posel špatných zpráv (2021)

Paříž 2018, jednoho rána. Administrativní budova.
Na podlaze byla nalezena subtilní mladá žena.
Kdo jí zabil? Proč? Její soukromý život? Práce? Kde začít?
Vyšetřování prostě začíná s dramatickým vývojem v ledové Paříži.
Zaostřeno na zločin je nová detektivní série od Aurory (u nás v ČR vydal ADC Blackfire Ent. s.r.o.).
Jedná se o kooperativní karetní hru, ve které se stáváte detektivy a snažíte se vyřešit zločin pomocí všelijakých vodítek a důkazů. Tato malá hra obsahuje pouze 55 ilustrovaných karet a česká pravidla. Je určená pro 1- 6 hráčů, na malé krabičce se píše od 12 let (ale osobně bych dal spíše od 15+ vzhledem k obtížnosti, propletenosti vodítek, složitějším výrazům a vylíčenému násilí – vraždě). Autorem hry je Stéphane Anquetil, který se podílel i na tvorbě hry Kronika zločinu z roku 2018.
Krabička zločinu

Na začátku hry si připravíte karty. Nemíchejte je! A ani se na ně nedívejte! Z balíčku sejměte první kartu označenou číslem 0 a postupujte dále dle instrukcí na ní napsaných. Máte za úkol sestavit z následujících neočíslovaných karet hlavní scénu tedy místo zločinu. To uděláte tak, že oněch devět karet rozložíte na stole a vytvoříte z nich matici 3 x 3 – tedy vytvoříte velký obrázek. Ostatní karty v balíčku přestavují vodítka, která vás navedou k vyřešení tohoto zločinu. Hra se nehraje v kolech. Všichni hráči hrají současně, spolupracují a radí si mezi sebou. Můžete buď otočit kartu hlavní scény (zazoomovat na dané místo), nebo prozkoumat libovolné vodítko (následovat kartu s informacemi či vkročit do vedlejší scény), anebo vyplnit vyšetřovací záznam. Během hry máte za úkol vyřešit tyto otázky a odpovědět na ně – Kdo ji zabil? Proč? Její soukromý život? Práce? Kde začít?

Zadní popis na krabičce

ZNZ: Posel špatných zpráv je v pořadí moje druhá detektivní hra, kterou jsem si ze série CRIME ZOOM mohl vyzkoušet. Jinak moc zkušeností s detektivními hrami jsem předtím neměl.
Další případ mě zavedl do chladné Paříže do roku 2018, kde časně zrána nalezl údržbář v nejvyšším patře jakési kancelářské budovy na 6. Rue de Paradis na zemi ležet mrtvou mladou ženu. Údajně prý slyšel hudbu, zazvonil na zvonek, ale nikdo neotevřel. Pootevřel dveře a objevil tak místo činu. Uvědomil tak majitele, pana Martineta, která nás na místo činu zavolal.
Kdo jí zabil a proč? Jaký byl její soukromý život? Co vlastně dělala a jaké měla nepřátele?
Tentokrát nás další případ zavedl do jiného prostředí než v předchozím detektivním příběhu ZNZ: Ta jeho poslední karta (mimochodem obě hry vyšly společně od Blackfiru), kde jsme byli ve špinavém podsvětí New Yorku roku 1980 a vyšetřovali vraždu inspektora hygienické stanice Franca Bucca, kterého jsme nalezli mrtvého v pronajatém bytě v chudém sousedství v Brooklynu, tak nyní se ocitáme v trochu modernější a příjemnější Paříži. Za mě trošku lepší prostředí.
To je takové malé previewů k této hře. Dál raději nebudu vyprávět, abych neprozradil více a neošidil vás tak o detektivní zápletku. Hra funguje na principu ohledání místa činu a najít vodítka k dalším místům, svědkům či rovnou k důkazům. Dáváte si dohromady celý příběh a snažíte se odpovědět na základní vyšetřovací otázky. Jedná se bohužel o jednorázovou detektivní hru, ale za necelé tři stovky korun je to celkem příjemná oddechovka, která vás nijak netlačí časem a donutí vás přemýšlet. Má to svojí napjatou atmosféru a odhalování vodítek z hlavní scény pomocí očíslovaných karet je pěkně vymyšleno (trochu mi to připomíná Gamebooky, kde jste se taky rozhodovali dle situace, jestli otočíte na stranu 1 nebo 99). Má to své chyby, kdy se najednou dostanete do slepé uličky a vy hledáte v kartách, kde jste co vynechali, ale to prostě k hledání a pátraní patří. Navíc mě trochu mátlo i číslování předmětů, kdy byla uvedena na kartě např. STOPA #1, tak člověk pořád hledal nějakou tu STOPU #2, STOPU #3 atd., a místo toho toho našel NÁPOVĚDA #2, OTISKY PRSTŮ #3 atd. Bylo to takové chaotické a než si člověk uvědomil, co to vlastně znamená. Naopak jsem už neměl jako u prvního detektivního dobrodružství takový problém už se jmény svědků a krásně si to rozepsal do vyšetřovacího archu. Pravidla jsou jinak jasně a srozumitelně napsaná. Hrací doba se pohybuje kolem 40 až 60 minut podle toho kolik hráčů hraje (zkoušel jsem sólo těch cca 40 minut, s manželkou a kamarády to vyšlo něco přes hodinu). Za mě je to tedy prima karetní detektivka, kterou si klidně zabalíte i do kapsy.

Trailer ke hře
Foto z hraní
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

CRIME ZOOM
AUTOR: STÉPHANE ANQUETIL
VYDAVATEL ORIGINÁLU: AURORA,
LUCKY DUCK GAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: OD 12 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

Sice jednorázová detektivní hra ze série CRIME ZOOM, ale za necelé tři stovky korun je to celkem příjemná oddechovka, která vás nijak netlačí časem a donutí vás přemýšlet. Má to svou napjatou atmosféru a odhalování vodítek z hlavní scény pomocí očíslovaných karet je pěkně vymyšleno (pod. Gamebooky). Pravidla jsou jednoduchá a srozumitelně napsaná. Prima karetní detektivka, kterou si klidně zabalíte i do kapsy. Po odehrání můžete poslat dál.

 Celkové hodnocení: 75,000 = 75 %


Klady a zápory

+ jednoduchá karetní hra s detektivní zápletkou
+ atmosféra vyšetřování  
+ časová nenáročnost 
– jednorázové hraní (možnost poslat dál)

 

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář