Čerstvou novinkou před Vánoci je hra Stella, která spadá pod silnou značku celosvětově úspěšných her ze série Dixit. Tato populární hra s nádherně barevnými kartami s abstraktními obrazy a s roztomilými dřevěnými králíčky si získala oblíbenost u nespočet rodin s dětmi po celém světě a vyšlo k ní spoustu, ale opravdu spoustu jiných variací hry, samostatně hrajících rozšířeních (např. Journey, Odyssey, Jinx) a doplňujících balíčků karet (např. Anniversary, Mirrors, Origins, DayDreams, Revelations, Memories, Harmonies a další). Taky získala mnoho prestižních herních ocenění po celém světě a dokonce se stala českou Hrou roku 2010. Mimochodem většinu rozšířeních a balíčků karet u nás v ČR vydala společnost ADC Blackfira Ent. s.r.o.. V roce 2021 její vydavatel, francouzská společnost Libellud, přichází s horkou novinkou, která do světa Dixitu přináší další jiskru. Jedná se o Stellu, samostatnou hru využívající právě těchto krásných karet Dixitu, která vás opět vtáhne do toho nezapomenutelné světa fantazie.
Co vlastně Stella znamená?
Stejně jako slovíčko Dixit pochází z latiny a znamená to “Hvězda”. (mimochodem když už jsme u toho tak Dixit znamená “Řekl” či “Vyprávěl”). To by bylo asi ve zkratce k významu těchto slov a jak vidíte jedná se o příznačné názvy. V Dixitu jsme vyprávěli příběhy, zatímco ve Stelle budeme vyhledávat a snažit se jiskřit (či superjiskřit nebo padat) jako hvězdy.
Rozložení hry
Uvnitř hvězdy
Jinak tato předvánoční hra je určená pro 3 – 6 hráčů od osmi let. Díky jednoduchým pravidlům si ji zahrajete jak s rodinnými příslušníky, tak i s kamarády. V balení naleznete dvojí pravidla (jedny v češtině a druhé ve slovenštině), 84 nových karet Dixit (tak jak jsme zvyklí s krásnými ilustracemi a ve větším formátu než jsou klasické karty), 1 potemnělou hrací desku s měsícem (složíme jí ze dvou dílů), 96 slovních nápověd tj. 2 slova na každé na kartě v českém i slovenském jazyce (celkem tedy skoro dvě stovky slov na jeden jazyk), 4 slovní karty objevení (pro začínající hráče) a dalších 10 prázdných slovních karet, kde si můžete sami slova navrhnout. Je tedy velká škála slovních možností, které popudí vaší fantazií s rozprostřenými kartami Dixitu. Dále v herní krabici nalezneme 6 barevných fixek, 6 bodovacích tabulek s hvězdičkami, 6 luceren (vše pro 2 – 6 hráčů) a jednu větší celkovou bodovací ceduli. Přiznám se, že jsem byl trošku skeptický k obsahu, než jsem herní novinku od Blackfiru rozbalil. Měl jsem zato, že najdu jen pár fixek a karet. Taky že našel, ale nebylo jich pár – prostě 84 krásných karet a 200 slovních nápověd je více než dostačující. Ani při hře vám nepřijde, že byste potřebovali něco navíc. Takže s komponenty jsem spokojený, tak i s jejich kvalitou a množstvím.
Hra Stella je stejně jako Dixit kompetitivní (soutěživá), nikoliv kooperativní (spolupracující) hra. Ve hře se hráči stanou hledači hvězd a společně se pokoušejí vytvořit jiskry. Hráči se snaží v kole, co obdrží jednu náhodnou slovní kartu, interpretovat obrázky na kartách Dixitu. Pokud se jim podaří spojit stejné karty jako ostatní spoluhráči, zažehnou jiskru, a tím pádem získávají nějaké ty body. Pokud se jim to nepovede, následuje naopak zase pád. Velký risk bere body, a také hrozí možný pád.
Jak vlastně jiskří hvězda?
Ve hře Stella si vylosujete jednu slovní nápovědu, s kterou budete na začátku kola utajeně propojovat obrázky na kartách z Dixitu. Následně odhalíte jaké karty jste propojily se slovem a jestli je mají taky ostatní hráči, zato získáváte body. Pokud ne, nezískáváte nic. Ale pozor. Pokud navolíte více spojení s kartami a nebudou je mít ostatní hráči, získáváte méně bodů zato, že jste příliš riskovali.
Hra se hraje ve čtyřech kolech, v každém kole je jiné vylosované slovo. Každé slovo představuje pro hráče nápovědu. Každý hráč se snaží propojit slovní nápovědu s kartami z Dixitu. Ve své tabulce si zaškrtne karty o kterých si myslí, že ztělesňují podstatu slovní nápovědy. Musí vybrat a zaškrtnou minimálně 1 kartu, ale maximálně 10 karet (čím víc karet, tím víc riskuje = dostane málo bodů než ostatní). Jakmile všichni hráči si zaškrtnou v tabulce karty, ohlásí každý svůj počet propojených se slovem. Podle počtu karet umístí své barevné Lucerny na stupnici na hrací desce s měsícem. Hráč s nejvyšším počtem propojených karet otočí svou Lucernu tmavou stranou nahoru a zůstává ve tmě (nejvíc riskuje, na konci kola dostane méně bodů za Jiskru), ostatní hráči mají své lucerny světlou stranou nahoru a nemusí se bát (body se jim počítají normálně podle pravidel).
Krásné karty jako v Dixitu
V další fázi odhalují hráči své zaškrtnuté karty. Pokud hráč má zaškrtnutou stejnou kartu jako více ostatních hráčů (1+2 více), získávají všichni Jiskru (tedy 2 body tj. 2 hvězdičky v tabulce u příslušné karty). Jestliže si zaškrtnutou kartu vybral s vámi jen jeden hráč (1+1) , tzn. vytvořili jste s spolu Super-jiskru (dostanete kromě 2 bodů tj. 2 hvězdiček ještě navíc bonusovou hvězdu = dohromady tedy má každý z vás 3 body). Budete-li mít však zaškrtnutou kartu, kterou nemá nikdo jiný (1), znamená to váš Pád (nedostanete žádné body a v tomto kole navíc končíte).
Kolo končí, jakmile všichni hráči projdou zaškrtnuté karty, anebo všichni “spadli”. Spočítají se body, doplní se do bodovací tabulky a následuje další kolo (otočíte na hrací desce žetonem s římskou číslicí). Hráč ve tmě získá plný počet bodů, pokud nespadl. Celý proces se zaškrtáváním v tabulce dle propojeného dalšího slova s obrázky na kartách Dixitu se opakuje, dokud nejsou odehraná všechna 4 kola. Ještě jsem zapomněl zmínit, že po otočení žetonu kola obnovujete vybranou řadu karet, takže je každé kolo alespoň trochu jiné a ne tak stereotypní. Po odehrání všech 4 kol si sečtou všichni hráči body a vyhrává ten, kdo samozřejmě má těch bodů nejvíce.
Zadní strana krabice
Zhodnocení zažehnuté jiskry
Hra Stella: Dixit Universe je stejně jako její předchůdce krásná karetní hra. Pokud máte rádi Dixit, jistě vás tato tak trošku setmělejší verze nezklame. Oproti Dixitu vás odlehčí od “vymýšlení příběhu” z vyložených karet, ale zato vás donutí více počítat s hvězdičkami. Ve hře je to tak trochu prapodivné. Nejdříve vlastně všichni hráči hrají společně, snaží se trefit stejně obrázky jako ostatní, ale ve výsledku vlastně soutěží mezi sebou, kdo získá nejvíce bodů tedy hvězdiček. No a v Dixitu tento způsob hodnocení vlastně taky podobně fungoval – jen jste místo zapisování bodů poskakovali dřevěnými králíčky po políčcích vpřed. Jinak po materiální stránce se Stella povedla a nic ke hře nepotřebujete navíc. Klíčových slov (nápověd) je v balíčku taky dost a můžete si dokonce vymyslet vlastní. Jediný problém vidím s tím počítáním, než si člověk zvykne – kde, co a za co dostane bodík? Proto si myslím, že 8+ je optimální věk pro děti, co už umí trochu počítat. Doporučuje se hrát alespoň s jedním dospělým, který by ty početní výkony ve hře kontroloval. Stella je opravdu povedená samostatně hratelná rodinná hra, kde využijete své velké zásoby abstraktních karet z Dixitu. Pokud se vám líbí tento typ hry, neváhejte a určitě vyzkoušejte. Hra vám ukáže nový způsob hraní a uvažování, ale zároveň neklade na vás nároky na “vymyšlení příběhu”, kvůli kterému jste se možná Dixitu vyhýbali.
P.S. Jsem taky zvědavý, jestli autor někdy vymyslí i variantu sólo či duelu s těmito krásnými kartami.
Blackfire představuje hru (video)
Zdroj: Youtube – Blackfire: svět her a zábavy
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.
STELLA
AUTOR: Gerald Cattiaux
Jean-Louis Roubira
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LIBELLUD
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2021
POČET HRÁČŮ: 3-6
VĚK: OD 8 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT
Stručný verdikt s ohodnocením
Nová, tak trochu jiná, variace Dixitu s potemnělým hracím plánem, barevnými fixami a opět krásnými ilustrovanými kartami. Je jednoduchá, krásná a kouzelná. Ale kvůli početním výkonům s hvězdičkami nemusí každému padnout jiskra do oka. Někomu může chybět i nemusí vyprávění příběhu.
Celkové hodnocení: 88,750 = 89 %
Klady a zápory
+ nová varianta hry dle úspěšného DIXITU
+ krásné ilustrované karty
+ jednoduchá a přehledná pravidla
+ slušný balíček slovních nápověd
+ možnost využít původních karet DIXITU
+ nenutí vás vyprávět příběh
– počty (znalost matematiky ZŠ)
– chybí králíčci 🙂
– zásadně nic nového, další varianta hry s využitím karet
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím
Komentáře