Pohádkáři: Nová dobrodružství – 1. rozšíření (2021)

Rozšíření ke kouzelné knížce

Dvě děti milující zvířata, Wilfried a Marie, jsou zpět a přinesla k nám i nová dobrodružství ke kouzelné knížce plné pohádkových příběhů, kterou přesně před rokem  (na přelomu roku 2020 / 2021) vydal u nás český distributor  ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. s krásným českým názvem Pohádkáři.
Tato knížka v nádherně malované pastelové krabici přinesla tak trochu zjednodušenou verzi Dixitu pro děti vnořenou do pohádkových povídek se zvířátky. Hra se nejen mezi dětmi ale i mezi rodiči stala velice oblíbenou, a tak není divu, že se český distributor pustil do překladu prvního rozšíření od ruského vydavatele Lifestyle Boardgames Ltd s nepřekvapivým podtitulem Nová dobrodružství!

Toto první rozšíření Pohádkáři: Nová dobrodružství! najdeme opět v nádherně barevné krabičce, jejíž ústředním motivem jsou známé ilustrace dvou dětí z původní hry, chlapce a dívky, sedících v okně a vymýšlející příběhy. Alespoň u dívky s copem to tak vypadá vzhledem k zamyšlenému výrazu ve tváři s cumlající zelenou pastelku v puse, zatímco chlapec si z popsaných papírů rozprostřených kolem staví bezstarostně papírové vlaštovky. Oproti základní hře, kde převládala především modrá barva, je tato krabička cihlově oranžová. Když už mluvíme o krabičce, tak je to opravdu… MALÁ KRABIČKA. Když mi přišla domů, tak jsem se tak trochu zděsil. Vzhledem k obsahu jsem sice očekával menší krabici, ale na první dojem mi přišla opravdu moc malinká oproti základní hře. Ale to byl můj první dojem, pak si člověk uvědomil, že jsou v ní jen rozšiřující karty a základní popis (CZ a SK). Jinak pokud to někoho zajímá, tak rozměry této čtvercové krabičky jsou přesně 11 x 11 cm (hloubka 4 cm).

Kruhové rozložení zvířecích hrdinů okolo krabičky

Uvnitř krabičky nalezneme 30 nových karet zvířecích hrdinů a 6 nových pohádkových příběhů včetně dvou tajemných rozvětvených příběhů. Kromě toho nalezneme v krabičce ještě 7 prázdných karet, které slouží pro vaši kreativitu a fantazii k vymyšlení vlastního pohádkového příběhu. Takže je to celkem fajn, že se taky můžete podílet jako autor a zasunout svoji kartu s vámi vymyšleným příběhem do plastového pouzdra kouzelné knihy. Ne, že by to bylo něco převratného, ale proč ne.

Tři zvířecí hrdinové (mračící se housenka. nafoukaný čtverzubec, stydlivá medusa)

Pojďme se podívat na oněch 30 malovaných hrdinů. Jsou to opět zvířátka. Stejně jako v základní hře Pohádkáři jsou to nádherně pastelově malovaná zvířátka na modro-bílém podkladu (pozadí), které jsou různého druhu (např. mamut, housenka, krab, labuť, medusa, osel atd.) a zvýrazňují je emoce (např. ustrašený, naštvaný, veselý, otrávený atd.), takže pro skládání svých hrdinů do příběhu mají hráči zase o něco větší výběr. Zvířátka jsou opravdu moc pěkná a děti z nich jistojistě budou mít velkou radost. Pořád si však říkám (ten problém jsem měl i u základní hry), proč je to zaměřené zrovna na zvířátka. Odpověď je přece jasná, protože děti zvířátka milují než nějaké postavičky. Kdybyste dali do hry pohádkovou postavičku třeba Vodníka, tak už máte vlastně definovanou postavu. Tady jde však o představivost dětí, jak si takového třeba Chytrého kapitána představují, k čemuž slouží právě karty těchto roztomilých zvířátek a jejich emoce. No těžko se to rozepisuje, ale jistě chápete.

Tři zvířecí hrdinové (vykulená panda, podezíravá lama, smělý ptakopysk)

Když se podíváme na oněch 6 příběhů, tak mi přijdou naprosto neznámé, tak trochu fantasy než pohádkové a dějově složitější oproti základní hře Pohádkáři. Ne, že by ty příběhy nebyly krásné a zajímavé (to naopak), ale přijdou mi více umělecky zaměřené a odborné než klasicky pohádkové. Pozor! Následující text představuje trochu spoileruje! Máme tu třeba příběh Tři zaříkávačů, kde hlavní hrdina zarmoucený snílek se vydává po stařešinově radě na tři vrcholky hor promluvit si se zaříkávači měsíce, hvězd a slunce, aby lidstvo zaujaté válčením osvětlilo zase už Slunce a nebyla už Nekonečná noc. Pak je tu příběh Tohle je umění!, jež vypráví o mladé umělkyni, která se vydá v neděli do muzea a zahlédne tam siluetu děsivého tvora jako ducha vznášejícího se nad zemí, který vyšel z obrazu. Jiný příběh s názvem Dvojí dveře zase vypráví o odvážném dobrodruhovi, který se vypraví do jakéhosi chrámu vyhledat tajemné dvojí dveře (je to jen z těch rozvětvených tajemných příběhů, kdy se hráči rozhodují – jaké třeba dveře otevřou atd.). Všech šest příběhů mi přijdou, že jsou spíše taková nová fantastická dobrodružství než nové pohádky, proto si myslím, že toto malé rozšíření vzhledem k porozumění textu je vhodné spíše pro děti od 6-7 a více let než 5+.

První rozšíření Pohádkářů: Nová dobrodružství! je stejně fajn jako u Dixitu, pokud si chcete rozšířit svoji sbírku o karty zvířecích hrdinů a nové oboustranné karty pohádkových příběhů ke základní hře. Toto rozšíření není samostatná hra a vyžaduje původní hru Pohádkáře. Osobně si myslím, že jedno rozšíření k této nádherné pohádkové hře je dostačující a určitě přijde vhod, ale nad koupí nějakého druhého rozšíření (pokud vůbec nějaké bude) bych už asi váhal, jestli to má smysl. Přece jenom ty zvířátka se stále opakují a nepřinášejí takové abstraktní obrazy, jako u sběratelského Dixitu. V podtitulu je sice uvedeno 1.rozšíření, ale zatím není nikde uvedeno, že se oficiálně chystá nějaké další. Jestli chcete doplnit Pohádkáře o další karty, je tady ta možnost si rozšíření pořídit za 320 – 350 Kč.

Jistě tento balíček roztomilých zvířátek a nových pohádek potěší děti, když jej najdou pod stromečkem.

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

POHÁDKAŘI: NOVÁ DOBRODRUŽSTVÍ
(V ORIG. STORYTAILORS: NEW ADVENTURES)
AUTOŘI: MARIE FORT & W. FORT
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LIFESTYLE BOARDGAMES LTD
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 5+ LET
HERNÍ DOBA: CCA 20 AŽ 30 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

První rozšíření ke kouzelným Pohádkářům, které nijak neurazí. Další karty 30 nových zvířecích hrdinů a 6 nových příběhů se vždycky hodí. Příběhy jsou skvěle napsané, ale mohly by být tak trochu pohádkovější pro menší děti.

 Celkové hodnocení: 86,250 = 87 %


Klady a zápory

+ noví zvířecí hrdinové (až 30 krásně malovaných karet)
+ 6 nových příběhů na oboustranných karta
+ karty navíc pro vlastní příběh
 
– příběhy jsou spíše fantasy, než pohádkové

Čtěte dál

PředchozíDalší