Sonic a parťáci (2022)

 
Sonic a Tails s dalšími týmy superrychlých ježků 
v nové závodní deskovce pro děti od Blackfiru.
 
S blížící se premiérou nového filmu Ježek Sonic 2 do kin od studia Paramountu Pictures přichází v březnu tohoto roku 2022 také na deskoherní trh pro děti 7+ cílená, velice sympatická a lákává desková hra s názvem Sonic a parťáci (v orig. znění Sonic Super Teams). Autorem hry je na deskoherní scéně celkem neznámý Max Gerchambeau, který vydal tuto hru pod křídly britského vydavatelství Zygomatic (např. Příběhy z kostek, TimeLine, Dobble). U nás se této slibné novinky s populárním rychlonohým ježkem ze starých videoher SEGA zhostilo vydavatelství ADC Blackfire Entertainment, s.r.o, které jej vydalo jak s českými tak i slovenskými pravidly již 15. března 2022, tedy těsně před premiérou filmu.
Pojďme se podívat, jak se tato desková hra s velice populárním ježkem Sonicem vůbec povedla.
Bílá krabice se Sonicem a figurkami

 

Uvnitř bílé krabice

V první řadě je třeba říct, že rychlonohý modrý Sonic nepřichází v této nové deskovce sám.
Po rozříznutí celofánu v bílé krabici nalezneme hned 8 barevných plastových figurek, které jsou krásně zpracované, nádherně barevné a strašně nejen pro děti roztomilé. Jsou rozděleny do čtyř týmů po dvou, jež se dají rozlišit barevnými podstavci a kartami týmů. Nejdeme zde Sonica a Tailse (modrý tým), Amy Rose a Knuclese (červený tým), Shadow a Silver (černý tým), Metal Sonica a Rouge (žlutý tým). Figurky k licencovaným postavičkám ježčích hrdinů ze světa SEGA jsou naprosto kouzelné .
Přesto bych měl tři výtky, které mě  u těchto pěkných figurek vadily. Tak zaprvé jsou to podstavce – vzhledem k tomu, že hra se jmenuje Sonic a parťáci tak je celkem logické, že půjde o týmovou hru. Problém mám s podstavci, které jsou přestože barevně odlišené, tak jsou špatně zřetelné a s barevnými figurkami jsou na hrací ploše dosti často zaměnitelné. Člověk občas tápe, pod jaký barevný tým vlastně figurka spadá. Další tj. druhou výtkou je, že při uklizení hry je musíte zapasovat do správného otvoru v plastové insertu. To je někdy nadlidský úkol, protože okénka pro každého hrdinu nejsou označena a vy marně hledáte, kam zrovna vlastně tahle figurka patří. Upřímně, je to občas na nervy, když potřebujete rychle sklidit stůl. A třetí výtkou, no spíše upozorněním je, že nožičky na podstavci se lámou. Tedy ne přímo nožičky, ale kolíčky zasazené do důlků v podstavcích. S tím ale výrobce prostě nic neudělá, a tak nezbývá než ponaučit děti, aby zacházely s figurkami opatrně a nemlátily s nimi o stůl. Hold si musí dávat většího bacha, jestli si s daným hrdinou chtějí ještě v příští hře zahrát.
Uvnitř krabice

 

Kromě těchto roztomilých figurek ježků v krabici najdeme opravdu velký hezký herní plán se závodní trasou. Každý fanoušek starých SEGA videoher se pousměje, když rozpozná na hrací ploše dobře známé “zrychlující” prstence, bodce či otáčivé povrchy tzv. loopingy. Opět není co plánu vytknout jak po grafické tak i herní stránce, místa je tu dost pro všech 8 figurek. Jediné dvě vady, které mě napadají – že se špatně rozkládá na stůl či naopak zase skládá dohromady. Někdy má člověk strach, aby mu nezůstal kus hrací plochy v ruce. Ale nebojte se, desky hracího plánu jsem celkem pevné a nehrozí snad nějaké roztržení. No druhou vadou (spíše nápadem) je, že se nevyužila moc zadní strana hrací plochy. Přece jen by bylo fajn, kdyby měla tato desková závodní hra na výběr více tratí, tak proč nevyužít i zadní stranu. Je to celkem škoda, ale i tak si užijete na jedné závodní trase zábavy více než dost.
Další položkou, co v krabici najdeme, jsou pravidla. Nečekejte však žádné velké prospekty, ale dva malé letáčky, jež mají jen pár oboustranných stran. Jedny jsou v češtině a jedny ve slovenštině. Na pravidlech moc textu nenajdete – většinou jde o základní rozložení hry, stručný přehled jak se hra vlastně hraje a názorně předvedené grafické příklady. Nejdůležitější stránkou je snad jen ta s přehledem významu karet a také přehledka týmů ježků, kdo s kým závodí a jak se jmenuje. Více vlastně ani nepotřebujete, jelikož je to opravdu jednoduchá dětská hra, ale vzhledem, že hrajete s kartami a potřebujete se orientovat s nimi na hracím plánu, tak pod věkovou skupinu 7+ bych asi nešel.
Karty jsou nejdůležitější částí této závodní hry, kdy nahrazují překvapivě hrací kostku. Člověk u této deskovky by přece jen očekával spíše pohyb po hracím plánu za pomocí hodů kostek. Ale tvůrci se rozhodli pro variantu s hracími kartami s čísly – v něčem je to výhoda a v něčem nevýhoda.
Ve hře najdeme celkem 73 karet, z toho 4 jsou určené pouze pro označení týmu. Zbývající karty se rozdělují do dvou hromádek dle barevného vyobrazení na rubu. Jeden balík karet při líznutí slouží pro pohyb na hrací ploše – stejně jako kostka využívají číselného označení, ale liší se v tom, že pod číslem je obrázek s barvou a vyobrazením náhodného týmu. Druhé karty přidávají do hry bonusy jako třeba raketové boty, trampolíny, možnost proběhnutí loopingu či štíty proti bodákům.

Postavy

Sonic a jeho parťáci

Představme si postupně jednotlivé ježčí hrdiny:

Sonic
Sonic je modrý ježek s jednou velikou zálibou-běhat. Je rychlejší než zvuk (ale jako světlo rychlý není).
Je velký asi jeden metr. Hlavu mu zakončuje několik velkých bodlin. Břicho má holé, paže totéž. Objevuje se hlavně v seriálu Sonic X. Jeho nohy jsou hubené, ale mrštné. Pomocí všech sedmi chaosových smaragdů se může proměnit na Super Sonica. Jeho protivníkem je podlý doktor Eggman. V seriálu se právě díky jeho pokusu vytvořit Eggmamovu říši dostal na svět lidí. Sonic si tam naštěstí našel dobrého kamaráda Chrise. Společně se svými přáteli čelí Sonic doktoru Eggmanovi.
Tails

 

Vlastním jménem Miles Prower, je dvouocasý lišák, který je Sonicův nejlepší kamarád. Nemá rád Dr. Eggmana a spolu se Sonicem proti němu bojuje. Je dobrým pilotem, mechanikem a také umí pomocí svých ocasů létat na omezenou dobu, má rád mentolky a má velký strach z blesků. Ve většině případů je vidět, jak řídí nějaký ten stroj. Narozdíl od Sonica Tails plave výborně. Poprvé se objevil ve hře “Sonic the Hedgehog 2”, kde byl světlejší, než dnes. Tails byl v Adventures of Sonic the Hedgehog a v SatAM. Je málo her, kde Sonic vystoupil, ale Tails ne. Jednou z těchto her je např. “Sonic the Hedgehog 4, episode 1”. V této sérii je třetí nejoblíbenější z postav, hned za Sonicem a Shadowem.
Amy Rose
Amy Rose je růžový ježek nosící rudou čelenku, červeno-bílé šaty, bílé rukavice se zlatými náramky a červeno-bílé boty. Její oči jsou stejně zelené jako Sonicovi, stejně holé ruce a hruď, nohy pokryté srstí.
Její zbraní je Piko-Piko Hammer (kladivo), se kterým dokáže hravě zneškodnit nepřítele. Je velice přátelská a milá, dokáže však být i tvrdohlavá a naivní, ale jakmile jí pohltí vztek, je lepší se od ní držet dál. Má také schopnost číst z tarotových karet k přibližnému určení budoucnosti, díky její schopnosti také dokáže snadno najít Sonicovu polohu. Amy je silně zamilovaná do Sonica, ale ten jí odmítá. Patří mezi Freedom Fighters (bojovníky za svobodu).
V předchozích verzích nosívala zeleno-bílé tričko, žlutou sukni, modré boty a její bodliny byli podobně tvarované jako Sonicovi. Občas nedokáže rozeznat Sonica od ostatních, proto se stává že běží za Shadowem nebo Silverem s domněním, že je to Sonic (Sonica v jeho werehog formě však nerozezná).
Knuckles
Knuckles je kamarád Sonica, Amy Rose, Tailse a Cream. Knuckles se vyznačuje velkou silou.
Stejně jako Sonic a jeho přátelé se objeví v lidském světě a seznámí se s klukem jménem Chris. V jednom díle, jménem Sonic proti Knucklesovi, hraje hlavní roli, kde uvěří Eggmanovi, že jsou v lidském světě schválně kvůli Sonicovi a budou proti sobě bojovat. Knuckles se snaží pomoct Sonicovi najít všech 7 smaragdů, aby se zas vrátili domů a to se jim povede. Knuckles má hlavní úkol, ochránit master emerald, který leží v malém “chrámě” na levitujícím ostrově, je to těžký úkol, když se ho každý snaží ukrást nebo rozbít, naštěstí má Knuckles podstatně velkou sílu.. zato by se ale nedalo říct, že by měl obzvlášť velký mozek.. :/
Shadow

 

Shadow the Hedgehog se poprvé objevil v televizní sérii Sonic X. Vystupoval v různých sériích Sonic her jako například Sonic Adventure 2 nebo Sonic Heroes. Stal se velice populární postavou. Když SEGA zkoumala popularitu postav, umístil se na druhém místě hned za Sonicem. Později měl i svou vlastní hru, která se jmenuje Shadow the Hedgehog.Shadow byl uměle vytvořen ve vesmíru (na vesmírné kolonii ARK) Generaldem Robotnikem díky DNA, kterou mu poskytl mimozemšťan Black Doom. Generald chtěl vytvořit dokonalou formu života a zároveň zajistit lék pro svou nemocnou vnučku Marii. (Lidé se báli, že by Marie mohla být pro Zemi vysoce infekční, a tak jí museli držet ve vesmíru.) Vláda bohužel tento projekt zakázala. Když se armáda snažila archu zavřít, Maria a Shadow utekli. Marii zabili, ale ještě předtím stihla Shadowa vystřelit na Zem. General se poté zbláznil.
Ve hře Shadow the Hedgehog pátrá po své minulosti. Zajímá ho kdo je a jaké je jeho pravé poslání. Když se dozví, co bylo pravým přáním Geralda, a že je jeho biologickým otcem Black Doom, obnoví se mu paměť. Tak začne nová etapa jeho života. Od hry Shadow the hedgehog se už svojí minulostí nezajímá.Shadow má nadlidskou sílu. Používá : Chaos Control (teleportace) a Chaos Blast (vše v okolí zničí). Používá i zbraně a dokáže jezdit na motorce. Pomocí sedmi Chaos Emeralds změní svou barvu na zlatou a změní se na tzv. Super Shadow. Díky tomu je ještě silnější.
Silver

 

Silver je stříbrný ježek a nejvíce se vyskytuje v herním světě. On sám má rád spravedlnost a proto se z něho stal ochránce různých světů. Dokáže cestovat v čase a napravovat velké chyby. Všichni nepřátelé se mohou Silvera bát, protože on dokonale ovládá své psychické schopnosti. Silver si hodně rozumí s Amy Rose a často ji vzhledově připomíná Sonica. V jednom dobrodružství se Silver setká s krásnou princeznou Elisou a pomůže ji zachránit její království tím, že pomoci svých přátel najde všechny zářící Chaosové smaragdy a zárověň nastaví pozitivní rovnováhu celého světa.
Metal Sonic

 

Metal Sonic je vedlejší postavou v Sonic the Hedgehog sérii a je jedním z nejimpozantnějších nepřátel Sonica. Je Badnikem – zlou verzí Sonica a pochopitelně ho stvořil Dr. Eggman za účelem jeho zničení.Byl vytvořen k obrazu Sonica a proto je většinou postaven z modrého kovu. Má žlutou kruhovou prohlubeň v hrudi s černým středem. Hlavu má z kovové ploutve připomínající Sonicovy bodliny a dvojice trojúhelníkových uší. Má pusu, ramenní desky, paže, nohy a prsty vyrobené ze stříbřitého kovu. Dlaně jsou černé a hřbety rukou jsou čtvercové žluté desky. Jeho předloktí a dolní končetiny jsou modré, stejně jako jeho hlava a trup. Červenou barvou září oči a boty s bílými pruhy, které mají připomínat Sonicovy boty a tvar očí je ostrý s černým bělmem. Povětšinou je klidný, bez emocí a zcela poslušný Dr. Eggmanovi. Když stojí tváří v tvář svému nepříteli, nikdy nemluví nebo se chvástá, místo toho zůstává klidný a chladně vážný, takže se mu v pravém slova smyslu dá říkat, tichý zabiják. Jeho nejvýraznějším rysem je absolutní nenávist a posedlost zničit Sonica. Je zcela posedlý přesvědčením, že je v každém směru lepší než Sonic. Když přijde na souboj s ním, stává se cílevědomým v odhodlání ho porazit (což je jeho naprostou posedlostí), bez ohledu na to, jak moc se chystá k nezdaru.Má spoustu stejných schopností jako Sonic.
Díky skenování a kopírování dat života jiných osob (ať už se jedná buď o roboty nebo organické tvory), může okamžitě a bez problémů kopírovat jejich dovednosti a schopnosti jako Chaos Powers, ESP, super sílu ,neviditelnost atd., což činí z jeho schopností téměř neomezené.
Rouge

 

Rouge the bat je bílý netopýr, je také celkem úspěšnou zlodějkou a špionkou.

Její takzvanou zbraní bývá většinou její šarm a lstivost. Miluje drahé kovy, zejména zlato, diamanty a krystaly (prostě vše co se třpytí a má určitou hodnotu), udělala by pro jejich získání téměř cokoliv.

Přehled všech postav a jejich vlastností je z webu (zdroj): POSTAVY.CZ
Velký hrací plán se závodní trasou

Jak se to vlastně hraje

Hra Sonic a parťáci není klasická deskovka s několika políčky, kdy prostě jen házíte hrací kostkou a podle padnutého čísla postupujete vpřed. Zvláštností této hry je, že místo hracích kostek používáte právě hráčské karty k pohybu. Každý hráč na začátku dostane do ruky šest karet a na střídačku s ostatními hráči je musí postupně vykládat na stůl. Každá karta má své číslo a podle něho hráč posouvá figurkami na dráze kupředu tj. o jedno či až šest polí. Kdo jako první se dostane se svou barevnou dvojicí super ježků do cíle, tak ten vyhrává. Rozdílem je oproti kostce, kde jste se hodem spoléhali  především na náhodu (na náhodně padnuté číslo), že při hraní s kartami si své tahy můžete dopředu naplánovat, a pak si zvolit jednu kartu z ruky, která vám vyhovuje, a vyložit ji před sebe na stůl.

Mechanika této hry spočívá v tom, že neposouváte pouze své figurky, ale také soupeřovi. Balíček karet pohybu se totiž zamíchává se všemi barvami jednotlivých týmů, takže do ruky vám může přijít jakákoliv směsice těchto karet a nemusí to být zrovna karty vašeho týmu.

Uveďme si to na příkladu: hraju s modrým týmem tedy s dvojicí Sonic a Tails a do ruky si na začátku hry líznu 6 karet. 1x kartu modrou s číslem třeba 4, kterou když vyložím, tak si můžu vybrat jakoukoliv figurku ze svého modrého týmu a posunout s ní dopředu o 4 pole (můžu taktizovat – vyhnout se bodákům nebo skončit na políčku s bonusem, protože hraju za svůj tým). Další karty jsou 2x červené a 3x černé karty (s modrou celkem 6 karet), které také mohu vyložit, ale už neposunuji svoji figurkou svého modrého týmu, ale figurkou jakoukoliv soupeře dané barvy (opět mohu taktizovat – ovšem tentokrát škodím soupeři, tím že jej posunu třeba přímo na bodáky nebo nezvládne looping).
Já vím, je to trochu zamotané a sám mám také problém se zorientovat, natožpak děti. Proto si myslím, že věk 7+, aby vyzrálejší dítě trochu u toho přemýšlelo je optimální. Pokud máte mladší děti nahraďte karty obyčejnou kostkou a hrajte prostě bez přemyšlení. Přijdete však o možnost škození soupeři.

Používaní karet u této závodní deskovky se superrychlými ježky však není od tvůrce vůbec špatný nápad. Minimalizujete náhodu, kdy si prostě vybíráte číslo ze šestice karet v ruce,  vyložíte na stůl a podle toho se posunujete vpřed. A druhou laskominou je, že můžete škodit soupeři a strkat jej na políčka tam, kam by on sám nikdy nešel. Je to taková strkanice – kdo bude zkrátka lepší a rychlejší.

Závěrečné zhodnocení

Shrnutí hry
Sonic a parťáci je skvěle zpracovaná závodní hra, ve které najdete opravdu pěkné barevné figurky rychlonohých ježků. Jak je už vidět ze screenshotů či trailerů na internetu, je to desková hra cílená především pro děti, ale najdou v ní zalíbení i dospělí, kteří vyrůstali na starých videohrách z produkce SEGA. Nostalgicky zavzpomínají na krásná léta strávená nad starými hrami a dozví se i jaké kamarády za ta léta z plošinových her a animovaných seriálů kolem sebe nastřádal. Hraní této deskovky krásně odsejpá a děti z ní budou mít vážně radost. Hráči mohou ovládat figurky číselnými kartami v barvách týmů, ale v tom je ta originalita. Karty se totiž rozdávají náhodně, takže často budete muset pohybovat i figurkami svých soupeřů. Je tedy potřeba dobře plánovat a snažit se karty hrát v ten nejlepší možný okamžik, abyste sobě pomohli a ostatním uškodili. Je to zajímavá mechanika, která bohužel mladším bude dělat problémy, a tak děti od 7+ je logicky doporučená skupina, protože budete muset taktizovat. Metodika s číselnými kartami tak trochu minimalizuje náhodu oproti házení kostkou, kdy může celou hru vyhrát i ten hráč, který byl neustále pozadu. Ano, i štěstí v této hře hraje velkou roli.
Přesto Sonic a parťáci jsou výborným závodním počinem ze světa rychlonohého ježka, kde si užijete každičký ten looping, zrychlení na prstencích či škodolibě zbrzdíte soupeře na bodácích.
Určitě tuto hru doporučuji, a pokud chcete hru zjednodušit i pro malé děti – stačí odebrat karty pohybu a nahradit je jakoukoliv hrací kostkou. Samozřejmě omezí se, ale to škození soupeři.
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.
 
GALERIE

 

 

 

 

 


SONIC A PARŤÁCI
(V ORIG. SONIC SUPER TEAMS)
AUTOR: MAX GERCHAMBEAU
VYDAVATEL ORIGINÁLU: ZYGOMATIC
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S.R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2022
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 7+ LET
HERNÍ DOBA: cca 20 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

Skvělá závodní hra se Sonicem a jeho parťáky, kde si užijete každičký looping, zrychlení na prstencích či škodolibě zbrzdíte soupeře na bodácích. Pro děti a fanoušky rychlonohého ježka nostalgická zábava. S kartami pohybu místo hrací karty sice můžete ve hře taktizovat, škodit soupeři, ale není to zrovna optimální a občas i nepřehledné.

 Celkové hodnocení: 88,125 = 89 %


Klady a zápory

+ rychlá závodní hra s loopingy, prstenci a bodáky
+ nádherné zpracování 8 figurek včetně hracího plánu
+ jednoduchá a přehledná pravidla
+ možnost taktizování a škození soupeři
+ rozumná cena
– barevné figurky a týmy se občas pletou (je jich hodně)
– figurky se musejí vracet do odpovídacích otvorů v insertu
– posunovaní či škození soupeři za pomocí karet pohybu je občas matoucí
– není jasné do jakého balíčku se zamíchává tzv. speciální karta
 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář