Moje kavárnička (2023)

Krásná krabice ke hře

Na kafíčku


Moje kavárnička (v orig. Coffee Rush) je logická, kulinářská a snadno hratelná hra od Korea Boardgames, kde 2-4 hráči jsou baristé závodící ve vyřizování objednávek zákazníků kaváren. Distributorem této nové hry, jak v ČR tak i na SR, je společnost ADC Blackfire Entertainment, s.r.o., která ji přinesla na trh loni na podzim roku 2023. Jedná se o povedený simulátor kavárny převedený do deskové hry, ve kterém se budete muset starat o blaho všech zákazníků. Autorem hry je Euijin Han a o výtvarnou stránku se postaral Siwon Hwanga.

Je to zvláštní, ale jakmile se někde vyskytne magické slovo “káva”, většinou získá daná věc již automaticky pár bodů navíc za jistou výjimečnost. Stejný pocit jsem měl i tentokrát, i když z počátku jsme měl jistou míru skepse. Jakmile totiž někde v poslední době vidím šachovnicovou plochu se symboly, jímá mě pocit beznaděje z toho, že je přede mnou další převlečená slátanina hry, ve které se spojují stejné symboly. Tentokrát to naštěstí dopadlo dobře. Spojování symbolů se sice nevyhneme, ale tato činnost představuje micromanagement restauračního simulátoru. A toto originální spojení funguje překvapivě dobře! Spojily se tu tak dva koncepty, z nichž každý po kratší či delší chvíli musel zákonitě omrzet. Pokud se ale vezmou jejich zábavnější poloviny, dopadne to úplně jinak.

Autor hry Moje kavárnička se nechal inspirovat svojí láskou ke kávě a svými zážitky z kaváren. Hra si klade za cíl přiblížit hráčům atmosféru a výzvy baristů, kteří musí rychle a správně vyřizovat objednávky zákazníků. Snaží se také podpořit hráče v jejich strategickém myšlení, využití paměti a spolupráci. Hra je určena pro 2 až 4 hráče od 8 let a obsahuje 4 herní plány, 4 figurky, 4 kostky, 4 sady karet, 4 sady žetonů a česká i slovenská pravidla. Hra trvá přibližně 20 minut.

 

Trailer ke hře

 


Hraní aneb práce na plný úvazek


Hraní v kavárně je opravdu jednoduché a zároveň zábavné. Každý z hráčů má svou barevnou figurku baristy, který musí vyřídit objednávky zákazníků, kteří čekají ve frontě. Každý zákazník má své přání, které se skládá z typu kávy, mléka, cukru a dalších ingrediencí. Hráč musí sestavit správnou kombinaci karet, které reprezentují ingredience, a položit je na svůj pult. Pokud se mu to podaří, získá peníze a slávu. Pokud ne, zákazník odejde a hráč ztratí peníze a slávu. Hra končí, když je vyčerpána hromada karet nebo když je splněn speciální cíl. Součástí kavárenské přitažlivosti této hry je kouzlo plastových ingrediencí (kávové zrno, tabulka čokolády, kapka mléka, karamel atp.) , a když je sbíráte, umístíte je do miniaturních průhledných plastových skleniček připravených splnit objednávky, které tyto ingredience vyžadují.

Rozložení hry

Dokončete objednávky co nejrychleji a staňte se nejlepším baristou ve své kavárně!

Také budete vytvářet více objednávek pro ostatní hráče. Ty však mohou být spíše prokletím než k užitku: každé kolo nesplněné objednávky klesají dále po hráčově plánu, a pokud spadnou na konci, získají tak záporné body…

Hra má zřetelný spád: začíná relativně klidným tempem, ale postupně přicházejí přicházejí další a další objednávky a vy musíte splnit více objednávek v jednom tahu – je to těžké i s žetony Rush, abyste svému baristovi poskytli další možnosti pohybu.

Když nasbíráte tři splněné objednávky, máte možnost je vyměnit za vylepšení, které umožní vašemu baristovi se pohybovat diagonálně i ortogonálně nebo vám umožní sbírat dvojité ingredience. Rozhodnutí, zda obětovat příkazy k získávání bodů pro upgrade, není těžké: každý dílek upgradu má hodnotu 2 bodů, takže za získání schopnosti upgradu obětujete opravdu jen jeden vítězný bod.

 

Objednávky

Cílem hry je tedy vařit kávu a jiné nápoje, za to vše pak sbírat vítězné body. Když dojdou karty objednávek, případně některý z hráčů bude mít 5 nesplněných objednávek, v kavárničce se zavírá a nastává konec hry. Vítězem a hrdým nositelem ocenění “Mistr barista” se stává hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů.

Vzhledem k tomu, že je to tak přitažlivé a intuitivně snadné hrát, je Moje kavárnička hrou ze sady, kterou si můžete zahrát s dětmi nebo ji představit i nehráčům deskových her, ale přesto milovníkům kávy.

Ingredience a šálky

 


Milovníkem kávy


Připravte si desku ingrediencí, žetony ingrediencí, žetony RUSH a karty zamíchaných objednávek. Každý hráč si vezme hráčskou desku své zvolené barvy se čtyřmi vývojovými destičkami, figurkou a třemi poháry. Šťastné losování obdrží žeton začínajícího hráče lícem nahoru a lízne dvě karty pořadí do první řady na svém plánu, jednu do druhé a poté další po jedné. Počínaje posledním hráčem, pohybem proti směru hodinových ručiček, každý umístí svou figurku na prázdné místo na desce přísad, vezme zobrazenou přísadu a vloží ji do šálku.

Ve hře Moje kavárnička (Coffee Rush) můžeme poprvé v našem tahu aktivovat vylepšení odhozením tří dokončených karet objednávek: obrátíme sympatické vylepšení, které můžeme od té chvíle používat. Pomocí vylepšení se můžeme pohybovat diagonálně nebo získat dvojitou přísadu na obsazeném, speciálním nebo rohovém čtverci.

Poté pohneme svou figurkou na desce ingrediencí : můžeme přesunout alespoň jednu, ale maximálně tři (a více tím, že utratíme žetony Rush). Můžeme jet pouze vedle sebe a nemůžeme zastavit na obsazeném poli. Vezmeme ingredience patřící k postiženým polím a dáme je do našich šálků . Nenaplněné suroviny nelze rezervovat a naplněné nelze přendat do jiného kelímku, ale naše kelímky lze vysypat – pak je nutné vyhodit všechny ingredience v nich.

Na pravé straně objednávkové karty vidíte seznam surovin potřebných k přípravě daného nápoje. Abychom mohli dokončit objednávku, musíme shromáždit ingredience uvedené na kartě do jednoho z našich kelímků. Když se nám to podaří, kelímek vyprázdníme a vyplněnou kartu položíme do levého horního rohu hrací desky. Pokud byl připravený drink specialitou, dostáváme i Rush token. Dva hráči sedící nalevo si musí ve své první dráze dobrat tolik karet rozkazů, kolik jsme úspěšně dokončili. Poté se objednávkové karty na pravé straně hráčského plánu přesunou o jednu dráhu dolů. Bohužel jsme nestihli včas splnit příkazy ze čtvrtého pruhu, umisťujeme je do levého dolního rohu naší desky a jako cenu útěchy za ně dostáváme žeton Rush.

Pokud v balíčku není dostatek karet nebo pokud někdo vzal svou pátou trestnou kartu, otočí začínající hráč značku začínajícího hráče na stranu „ZAVŘENO“. Poté může přijít více hráčů tak, aby se všichni vystřídali přesně stejně, a pak může následovat bodování. Dokončené objednávky mají hodnotu jednoho bodu , zmeškané objednávky mínus jeden a aktivovaná vylepšení dva body. Hráč s nejlepším hodnocením se stal nejlepším baristou!

Obtížnost přípravy nápojů se velmi liší: některé vyžadují pouze dvě přísady a některé čtyři. Abychom snížili roli štěstí, můžeme z balíčku odstranit dvě ingredience Ristretto a Espresso karty a každý může získat jednu z nich během příprav.

Ve hře pro dvě osoby vstoupí v platnost další změna pravidel: můžeme ovládat dvě své figurky na desce přísad a na konci každého tahu musíme přijmout další objednávku. Vzhledem k tomu, že pouze modrá a červená jsou dodávány se dvěma kusy, pouze tyto mohou být použity pro dvě osoby.

Díky rychlému tempu hry, jednoduchým pravidlům, krásné grafice a šíleně sladkým částem si Moje kavárnička snadno získá fanoušky.

Hra je kvalitní a barevná. Materiály jsou pevné a odolné, a figurky jsou detailní a realistické. Herní plány jsou velké a barevné, a zobrazují různé kavárny. Karty a žetony jsou ilustrované a snadno čitelné. Návod k použití je srozumitelný a obsahuje i tipy a doporučení pro hráče.

I když je na začátku hry ještě roztomilé, jak do malinkého kelímku balíme ještě menší kávová zrna, kostky ledu, čokoládu, karamel, čajové lístky, vodu, smetanu a páru, po pár kolech je to trochu otravné, když ingredience zakázky odebereme v rámci jednoho kola a splnění díky tomu můžeme okamžitě vrátit do běžného skladu. Hernímu zážitku samozřejmě v tomto případě neuškodí, když si jen řekneme, že jsme dostali to a to, a naše pití je hotové – tento trik mají rádi především muži s většíma rukama.

Milovníci kávy si nenechte ujít tento simulátor kavárny! A stejně jako v kavárně není káva to jediné, tak i ve hře se s podobným množstvím tradičních a opravdu speciálních káv setkáme i s čaji a čokoládově sladkými nápoji, takže téma nemůže být blízké jen černým fanouškům.

 


Závěrečné ohodnocení


Hra Coffee Rush byla inspirována láskou k kávě a zážitky z kaváren. Hra si klade za cíl přiblížit hráčům atmosféru a výzvy baristů, kteří musí rychle a správně vyřizovat objednávky zákazníků. Hra také chce podpořit hráče v jejich strategickém myšlení, paměti a spolupráci. Díky skvělému zpracování, jak karet objednávek kávy tak i plastových skleniček a roztomilých malých ingrediencí, nelze hru jinak než doporučit, a to nejenom pro milovníky kávy. Co lze jen na této hře vytknout, je nesourodý obraz na krabici, který je mi prostě nesedí…

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


Charakteristika hry:

COFFEE RUSH
AUTOR: EUIJIN HAN
VYDAVATEL ORIGINÁLU: KOREA BOARDGAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2023
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8+ LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Hra Moje kavárnička ( v orig. Coffee Rush) je vynikající strategická a rychlá desková hra o přípravě kávy, která nabízí vzrušení, soutěžení a kreativitu pro hráče. Hra je kvalitní, variabilní a soutěživá. Prostě skvěle zpracovaný simulátor kavárny převedený do deskové hry.

Celkové hodnocení: 87,500 = 88 %


Hodnocení dle kategorií