Nejlepší hry za rok 2021

Náročný rok 2021 s pandemií je za námi a jsme zase o rok starší. Epidemie ovlivnila nejen život náš, ale také celý svět včetně vydání deskových her – opozdila se logistika (převoz kontejnerů na lodi z Číny) a distribuce do příslušných prodejen. Některé deskovky se zdržely až se dvouměsíční distribucí, jiné nedorazily do České republiky ještě vůbec. Ovlivnilo to nás všechny, ale jsou důležitější věci na světě (především zdraví je nejdůležitější). Byli jsme sice doma v izolaci, kde jsme měli více času si zahrát staré deskovky s rodinou, ale chyběli nám kamarádi a blízcí lidé. Snad už to bude lepší.

Přesto pojďme se podívat na můj výběr deskovek, které se zrecenzovali na blogu Deskonory.
Původně jsem zamýšlel udělat výběr ze všech napsaných recenzí, ale nakonec jsem se rozhodl vybrat jen ty, které byly vydané v roce 2021. Ať máme každý rok něco a neprobíráme staré věci.

1. místo – Kroniky Avelu

Překvapivě výtečná fantasy hra na hrdiny, která především cílí na děti ve věku od 8 do 14 let, ale ani dospělí se nebudou nudit a hra je překvapí. Vše výtečně zpracované, napsané, vymyšlené, bez zádrhelu. Zamrzí při dalším hraním snad jen stereotypnost, přímočarost a chybějí vybavení (boty, samolepky). Každopádně jedinečná hra, která vás okouzlí svým promakaným světem.

2. místo – Stella: Dixit Universe

 

 

Nová, tak trochu jiná, variace Dixitu s potemnělým hracím plánem, barevnými fixami a opět krásnými ilustrovanými kartami. Je jednoduchá, krásná a kouzelná. Ale kvůli početním výkonům s hvězdičkami nemusí každému padnout jiskra do oka. Někomu může chybět i nemusí vyprávění příběhu.

3. místo – 7 Divů světa: Architekti

Architekti jsou taková odlehčená verze původních 7 Divů světa. Karetní hra ve velké krabici, v niž se každý ze soupeřů snaží postavit jeden ze starověkých divů světa. Za pomoci postaviček buduje společnost, pomocí zdrojů staví svůj div, rozvíjí vědecký pokrok a rozšiřuje armádu. Pro seznámení dětí s touto budovatelskou mechanikou je tato hra ideální volbou.

Nevybráni: Ponožkožrouti, Zaostřeno na zločin: Posel špatných zpráv, Zaostřeno na zločin: Jeho poslední karta, Příběh z kostek: Harry Potter

Děkuji za přízeň, že občas zabrousíte na můj blog a sem tam si přečtěte moji recenzi.

Přiznám se, že nejsem zrovna příznivcem takovýchto recenzí, kde je napsán názor pouze jednoho člověka. Každý má totiž jiný pohled na věc (hru). Záleží také na tom, jak se vyspí a jakou má zrovna náladu. Raději mám takové ty větší databázové weby jako např. CFSD.cz, Databáze knih, Zatrolené hry atp., kde se názorově vyjadřuje více lidí a hodnotí hvězdičkami. Ale potřebuji se vypsat a dát svůj názor ostatním, obzvláště když deskovky mám celkem rád.

Mějte se fajn. TM