Nejlepší hry za rok 2022

A máme tu další konec roku (tentokrát 2022) a s ním vyhlášení nejlepších her, které jsem mohl díky českým vydavatelům vyzkoušet a zhodnotit v recenzích na svém blogu. Opravdu velké díky patří společnostem Blackfire, Dino Toys a nově i Pygmalino.
Ještě se než se podíváme, kdo a na jakém místě se umístil, podívejme se ve zkratce –  co vlastně rok 2022 přinesl? O covidu už se moc nemluví, ale je tu především Putinova válka na Ukrajině, a s tím související celosvětová inflace a krize. Samozřejmě poprvé v zimě proběhlo MS ve fotbale v Kataru, kde Argentina porazila ve finále favorizovanou Francii 4:3 po penaltovém rozstřelu. Hrdinou se stali nejen hráči Argentiny ale především jejich kapitán a nejlepší hráč světe Lionel Messi. To jen tak ve zkratce jaký byl rok 2022.

Nyní se podívejme, které deskovky se staly nejlepší za rok 2022. Opět podotýkám, že je to můj osobní výběr – nikoliv dle žebříčku hodnocení Deskonory. Taky připomínám, že se jedná o deskové hry, které byly vydané v témže roce a zrecenzované na blogu.

1. místo – Pac-Man: Desková hra

Pac-Man je prostě herní klasika mezi videohrami. Mezi deskovými hrami se sice do popředí nedostane, ale za mě je to věrohodné zpracování staré herní pecky. Krásná arkádová krabice, jasně a přehledně napsaná pravidla, plastové bludiště se zacvakávacími špuntíky, možnost hrát Arcade mód (se 3 životy), kultovní žlutý hrdina vydávající své specifické WAKA WAKA zvuky a jeho pronásledující barevní duchové. Za mě herní mechanika funguje výborně – má to tu správnou herní atmosféru (Pac-Man musí taktizovat, aby unikl duchům). Jedinou výtky mám ke žlutým kolíčkům (mohlo se řešit jinak) a ke samotnému Pac-Manovi (zvuk se nedá vypnout).

 

2. místo – Malí světoběžníci

Malí světoběžníci jsou krásnou dětskou hrou pro děti, které zajímá zeměpis a všeobecná kultura z celého světa. Seznámí je tak hravou formou s mapou světa, s rozdělením jednotlivých kontinentů, představí nová místa, cizokrajná zvířata, zajímavé stavby atd. Vše vcelku v jednoduché kooperativní hře, která je přitažlivá svojí roztomilou grafikou, malovanými figurkami a hracím plánem, který se skládá do sebe jako puzzle. Zkrátka příjemná hra pro děti se zeměpisem.

 

3. místo – Sonic a parťáci

Skvělá závodní hra se Sonicem a jeho parťáky, kde si užijete každičký looping, zrychlení na prstencích či škodolibě zbrzdíte soupeře na bodácích. Pro děti a fanoušky rychlonohého ježka nostalgická zábava. S kartami pohybu místo hrací karty sice můžete ve hře taktizovat, škodit soupeři, ale není to zrovna optimální a občas i nepřehledné.

Nevybráni: Pán Prstenů: Karetní hra – rev. vyd., Čarovné kostky: Dobrodružství v pohádkách bratří Grimmů, Muzeum podezřelých, Bulánci: Speciální jednotky, Hledej a najdi – Farma, Cóatl: Karetní hra

Děkuji za přízeň, že občas zabrousíte na můj blog a sem tam si přečtěte moji recenzi.

Přiznám se, že nejsem zrovna příznivcem takovýchto recenzí, kde je napsán názor pouze jednoho člověka. Každý má totiž jiný pohled na věc (hru). Záleží také na tom, jak se vyspí a jakou má zrovna náladu. Raději mám takové ty větší databázové weby jako např. CFSD.cz, Databáze knih, Zatrolené hry atp., kde se názorově vyjadřuje více lidí a hodnotí hvězdičkami. Ale potřebuji se vypsat a dát svůj názor ostatním, obzvláště když deskovky mám celkem rád.

Mějte se fajn. TM