7 Divů světa: Duel – Agora (2020)

 
Úvodní obrázek

Význam slova

Agora (řecky αγορά neboli αγορα, u Homéra lidové shromáždění a odtud i shromaždiště) znamená shromaždiště uprostřed starověkého města, kde se odehrával veřejný život.

Původně byla agora jen volné místo, kde se konaly trhy (zejména dopoledne), ale hlavně shromáždiště svobodných občanů, nezbytná součást starověkých řeckých poleis – městských států. Zde se konaly veřejné bohoslužby, vojenská cvičení, vyhlašovala se rozhodnutí panovníka nebo rady. Později se kolem agory stavěly důležité veřejné budovy jako městská rada (búleutérion) a prytaneion, chrámy a v bohatých městech lázně, honosná sloupořadí (stoa), která poskytovala stín a chránila proti dešti.

Svobodný občan byl ten, kdo mohl většinu času trávit na (politické) agoře a věnovat se tak záležitostem obce. Aristotelés v Politice zastával názor, že veřejná (politická) agora jako shromaždiště občanů musí být oddělena od tržiště, kde se obchoduje. U tržiště má být i úřad dozoru nad trhem a další úřady. V Athénách na agoře působili úředníci zvaní agoránomové, kteří dohlíželi, aby zboží na tržišti bylo čisté a neporušené. Kromě toho vybírali poplatky od cizích obchodníků za povolení k prodeji zboží. Ve starší době také dbali o dodržování stanovených měr a vah a provinilcům ukládali pokuty.

Zdroj: WIKIPEDIA

 
Shromáždění svobodných občanů

Popis druhého rozšíření ke hře 7 Divů světa: Duel

7 divů světa: Duel – Agora je v pořadí druhé rozšíření pro jednu z nejlepších her pro dva 7 divů světa : Duel. Toto rozšíření přináší do hry desku senátu, na které budou hráči skrze senátory soupeřit o vliv nad jednotlivými jeho částmi. Ovládnutí většiny senátu je pak novou podmínkou vítězství ve hře.

Toto rozšíření hry 7 divů světa: Duel přidává senátory a jejich vliv v senátu. Snažte se ovládat jeho komory a získávat výhody z dekretů, nebo povolejte spiklence, kteří dokáží celou situaci zvrátit. Toto rozšíření také přidává novou podmínku k vítězství: Politickou nadvládu.

 
Obrázek krabice

Obsah krabice

  • 1 Deska senátu
  • 24 kostiček vlivu (12 bronzových a 12 stříbrných)
  • 13 karet senátorů (7 politiků a 6 spiklenců)
  • 2 karty divů
  • 16 karet spiknutí
  • 22 žetonů
  • 1 bodovací arch
  • 1 karta hráčských akcí
  • 1 pravidla

 


Rozložení hry bez základu


Recenze

Konečně jsme se dočkali. Od českého distributora deskovek ADC Blackfiru Entertainment s.r.o. vyšlo přeložené v pořadí druhé rozšíření pro 7 Divů světa: Duel s názvem Agora.

Zatímco první rozšíření Panteon, které vyšlo v Česku bezmála před čtyřmi lety, přineslo ke skvělé karetní hře 7 Divů světa: Duel nadpřirozená božstva pěti různých kultur (Egypt, Řecko, Řím, Mezopotámie a Fénicie), tak druhé rozšíření s názvem Agora (význam slova vysvětlen z wikipedie výše), které vyšlo v listopadu 2020, přináší do hry ještě daleko horší moc, a tou je Politická nadvláda

Ano, čtěte dobře. Nyní můžete vyhrát hru nejen na vědecký či vojenský pokrok, ale i na politickou moc v senátu. Tedy když ovládnete samozřejmě všech šest komor. Pokud neuspějete a ani váš soupeř v žádné moci, rozhoduje se o vítězi jako vždy na konci hry při sečtení vašich vítězných bodů a porovnáním je se soupeřovými. Kdo má nejvíce, je vítězem!

Možná si říkáte o novém rozšíření hry:

“A jejej, to bude otrava! Politice vůbec nerozumím.”

Opak je však pravdou, jelikož sám jej považuji o dost možná zábavnější, pestřejší, lepší a mechanikou propracovanější než předcházející Panteon. Samozřejmě nechci jej nijak srážet dolů (to v žádném případě), obě to jsou skvělá rozšíření, ale Agora mi přijde… no prostě napínavější. Samozřejmě mladší hráč asi se mnou nebude souhlasit (jak už sám řekl nahoře: „Politice vůbec nerozumím.“), tak pro něj budou určitě zajímavější božstva. Možná proto, že se o nich učil více ve škole, než o nějakém zasedání pomalu usínajících politiků v senátu. Taky možná toto nové rozšíření raději vynechá a zahraje si základní hru jen s bohy. Ale myslím si, že by to byla velká škoda – nevyužít plnohodnotně tuto skvělou hru. Musím sám uznat, že hraní Agory není vůbec nic složitého. Stačí znát pouze základní pojmy o senátu a jeho složení.Rozhodnutí v senátu utvoří osud celé civilizace… spiklenci však v temných zákoutích kují pikle s vidinou vlastních cílu.

Předtím, než si však řekneme, čím vlastně Agora obohacuje základní hru 7 Divů světa: Duel, musím zmínit, že spolu s Panteonem se skutečně zvětšilo hraní do větších rozměrů. Už to není malá hra v krabičce na cesty, ale opravdu velká hra, která vám zabere celý stůl. V kombinaci všech tří her (tj. základní sada + 2x rozšíření, pozn: Sólo – nepovažuji za rozšíření) se taktéž změnilo rozložení karet, kdy např. základnu epochální pyramidy I. a II. věku tvoří místo 6 již 7 karet. Rozrostl se tedy celkový počet karet vyložených v pyramidě z 20 na 25 a došlo také k posunu žetonů mytologií a obětin. Je to prostě logický krok vzhledem k tomu, že díky novému rozšíření nám přibyly další nové karty do hry (v Panteonu se nahrazovaly jen karty Cechů za karty Chrámů).

Pojďme se nyní podívat, které nové karty z rozšíření Agora do hry přibyly. 

Jsou to KARTY SENÁTORŮ. Dělí se na dvě kategorie: Politici (bílé karty), to jsou ti senátoři, co se cpou do senátu, a Spiklenci (černé karty), jsou ti, kteří kují zase nějaké pikle. Tyto karty se zamíchají ke kartám věků ze základní hry (mají jiný vrub) a spolu při přípravě se vyloží do epochální pyramidy (viz I. věk – 5 senátorů, II. věk – 5 senátorů a III. věk – 3 senátoři). Při hraní hry si můžete pak tyto senátory najmout. To uděláte tak, že zaplatíte jejich cenu a vyložíte je lícem do svého města. Cena se rovná počtu karet senátorů, které ve městě již máte (první senátor je tedy zadarmo, druhý stojí zlaťák, třetí 2 zlaťáky atd.). Nejlepší možností jak najímat senátory je, když během hraní získáte žeton pokroku KORUPCE – je to nový žeton dodaný s tímto rozšířením, kdy můžete politiky a spiklence vykládat do hry zadarmo.

Co získám, když si najmu politika?

Karta politika

Můžete vykonávat nějaké ty svoje akce v senátu (počet akcí je dán počtem modrých karet ve městě).

To znamená, buď můžete umístit svůj vliv do dané senátní komory (každá karta politika přísluší k jedné oblasti tj. levá, střední či práva komora) nebo přemístit již umístěný vliv do sousedící komory. Vliv v senátu je označován kostkami (12 stříbrných a 12 bronzových, každý hráč má svou barvu), které jsou součástí balení . Čím více máte kostek vlivu v senátní komoře než váš soupeře, ovládáte tak tuto komoru a tím i patřičný bonus z dekretu. O těch si přečtěte v pravidlech.

Co získám, když si ale najmu spiklence?

 
Karta spiklence

V zásadě to stejné co u politika, ale je omezen pouze na jednu akci.

Mohu si vybrat mezi umístěním vlivu do senátní komory (opět vyznačeno na kartě politika), anebo mohu zosnovat spiknutí. To udělám tak, že si líznu 2 karty z balíčku spiknutí a jednu z nich si vyberu. Tyto karty v balíčku spiknutí jsou úplně nové a dá se říct také nejzásadnější z celého rozšíření. Musím říct, že se mi opravdu moc líbí černý rub karty s obrysem loutky, který mi připomíná motiv starší hry od Blackfiru podle slavného filmu Kmotr: Impérium Corleonů. Na líci karet zase jsou krásné obrázky různých intrik od vydírání, podvodů, špionáží, zrad, sabotáží až po samotný puč. Všechny tyto karty mají svůj efekt spiknutí, které můžete spustit na začátku příštího kola. Pokud máte žeton pokroku ORGANIZOVANÝ ZLOČIN, taktéž nový z rozšíření, můžete si při zosnování spiknutí ponechat dvě karty, místo jedné.

“Senátoři jsou zákeřní a o moc v senátu jim jde především.”

 

O čem jsem se však zapomněl zmínit a to jsme měl udělat hned na začátku této recenze, je samotná deska senátu, která je stejně jako deska předchozího panteonu půlkruhovitého tvaru, ale tentokrát se připojuje zezdola (nikoliv seshora) k základní desce 7 Divů světa: Duel. Dobře pasuje do zoubků k základní desce a spolu s panteonem dává ucelený kruhovitý tvar. Vypadá to, že je hra konečně kompletní.

 
Nový div světa

Desku senátu musím pochválit za jasnou strukturu a propracovanost v detailech. Vidíme zde řádný starověký senát rozdělený do šesti komor – v detailu směsici lavic a stolů, za kterými jsou vidět maličcí senátoři v bílých tunikách. V každé komoře je předsednický stolek, z kterého hráč v případě vyššího počtu vlivu ovládá komoru. Pokud nerozhodne o vítězi na konci hry žádná moc, získávají se i zde na desce senátu vítězné body za ovládané komory. To znamená tedy, čím více ovládáte stolů, tím více bodů. Jestli ovládnete všech 6, zvítězili jste ve hře v Politické nadvládě.

 
Další div světa

Ještě se mrkněme na dva nové divy světa, které Agora do hry přinesla a samozřejmě jsou spjati s politickými intrikami. Prvním divem je Curia Julia neboli senátní dům ve starověkém Římě, který kromě 6 zlatých a možnosti opětovnému hraní přináší svému staviteli také možnost vybrat si kartu spiknutí, kterou může využít proti soupeři v příštím kole. Druhým divem světa je Knóssos, politické centrum řecké civilizace, jenž přináší staviteli 1 kostku vlivu do komory dle své volby, přesun 1 kostky ze svých umístěných do přilehlé komory a 3 vítězné body.

Co říci na závěr?

Agora je výborné rozšíření již tak skvělé cenami ověnčené duelovky, jenž přináší do hry nově i moc politickou. V uspořádaném insertu nalezneme krásné karty spiknutí a překvapivě i blýskavé kostičky, které se přehledně umisťují jako vliv moci do jednotlivých senátních komor. Deska senátu dobře navazuje na základní desku a je důkladně propracovaná, ale přesto jsem měl trošku problém při prvním hraním, než jsem se zorientoval, jak jsou vlastně jednotlivé komory od sebe odděleny. To však byl první pohled a při dalším hraní již víte, jak to vlastně je. Přiznám se, že mám pořád problém si zapamatovat co jednotlivé značky na jednotlivých kartách či žetonech vlastně znamenají a furt hledám jejich význam v pravidlech. Vzhledem k tomu, že je toho spolu se základem a dvěma rozšířeními už na stole docela dost, spokojil bych se kdyby Agora bylo poslední rozšíření.

Jde každopádně o rozšíření, které spolu Panteonem vám v žádném případě nesmí chybět.

Sepsal pro vás Tomáš Martinec


 

  • Druhé rozšíření úspěšné deskové rodinné karetní hry
  • Určeno pro děti od 10 let
  • 7 Divů světa DUEL – Agora je pro dva hráče
  • Rozšíření přidává senátory, jejich vliv v senátu a novou podmínku k vítězství: politickou nadvládu
  • Hra 7 Divů světa DUEL – Agora je v češtině
  • Doba hraní přibližně 30 minut

Stručný verdikt s ohodnocením

Agora rozšiřuje základní hru 7 Divů světa: Duel o politickou moc. Doplňuje hru o senátní desku se senátory a spiklenci. Výborná, překvapivě jednoduchá mechanika, ale se spousty novými značkami na kartách spiknutí a žetonech. Určitě propracovanější a zajímavější než božský Panteon. Obě rozšíření dělají z malé hry velkou.

Celkové hodnocení: 88,750 = 89 %


Klady a zápory

+ nádherná grafika+ propracovaná deska senátu+ blýskavé kostičky+ soupeření o politickou moc+ intriky a škození

 

– další nové symboly na kartách a žetonech- spuštění spiknutí až na začátku dalšího kola

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář