Kdo to byl? (2018)

Úvodní obrázek

 

„Ten kakaový bobek v dětském pokojíčku neudělala moje kočička,
 ale byl to ten tvůj nepořádný křeček!”
Kdo to byl? je malá karetní hra se zvířátky, která děti baví. Už jenom její téma je pro ně přitažlivé, protože se v této deskové hře pro děti jedná hlavně o bobky zvířecích mazlíčků. Na začátku hry má každý hráč v ruce 6 karet zvířecích mazlíčků. Jedno z nich ale nechalo uprostřed místnosti bobek. Úkolem každého hráče je očistit svého mazlíčka a svést vinu na zvířátko někoho jiného. Během hry záleží na vaší rychlosti, postřehu a verbálních schopnostech, protože se svého mazlíčka musíte dostatečně rychle zastat. Při hře tak používáte věty typu: „Můj papoušek to hovínko doprostřed obýváku NEUDĚLAL. Myslím ale, že to byl králík!“ Každý majitel králíčka se co nejrychleji svého huňáče musí zastat. Při hře ale musíte dávat i pozor na to, abyste nenařkli zvířátko, které už v ruce nikdo nemá. Potom by úklid bobku zůstal na vás. Hra je v malé, pevné krabičce, která se hodí i na cesty.

Obsah balení: 36 karet (6 zvířat v 6 barvách) 13 žetonů bobku

Instruktážní video:

 


Recenze

Kdo to byl? je dětská hra – taková karetní přebíjená se zvířátky připomínající populární hru Dobble. Její obsah však není v žádné kulaté krabičce, ale je umístěn v nádherně ilustrované, pevné, hranaté krabičce s magnetický uzavíráním a plné kakaových bobků. Ano, čtěte dobře… plné kakaových bobků, pokud nechcete vysloveně mluvit o hovínku či sprostějším názvu. O hov…, pardon, o kakaovém bobku se točí celá tahle celkem svižná, krásně barevná a postřehová karetní hra od Blue Orange Games, jejíž hraní netrvá dlouho a odhaduje se tak na 15 minut čistého času.
Otevřená krabička

 

Principem této karetní hry není totiž uklízení po svém zvířátku nadělané kakaové bobky, ale prostě jednoduše úkladně svézt vinu na zvířátko jiného vlastníka.
Maminka by neměla radost, že děti lžou a svádějí vinu na druhého.”

Hra je to velmi jednoduchá. Na začátku hry si všichni hráči vezmou šest karet stejné barvy se zvířátky do ruky. V balíku karet naleznete celkem třicet šest karet se šesti zvířaty v šesti barvách, takže dle matematických počtů ze základní školy můžete hrát v maximálním počtu šesti hráčů a vzhledem k tomu, že se jedná o přebíjenou, kdy nejmladší hráč umístí doprostřed stolu svojí kartu s obviněným zvířátkem a ostatní hráči se musí mezi sebou přebíjet, je potřeba ke hře minimálně tří hráčů. Takže hra je určená a na krabičce (ještě jednou zdůrazňuji na krásné pevné krabičce) psaná pro 3 až 6 hráčů. Věkové rozpětí se sice píše na ní 6+, ale myslím, že tuto hru zvládnou i děti mladší – od tří let, pokud na ně v přebíjené nebudete tlačit vzhledem k jejich pomalejším reakcím a verbálním schopnostem. Doprostřed stolu tedy nejmladší hráč umístí své zvířátko a prohlásí něco ve smyslu: „Tu ne moc voňavou hromádku bobků neudělal můj králíček, musela to být tvoje rybička!” Ostatní hráči hledají ve svých kartách v ruce rybičku, a kdo ji první vyloží na králíka, může pokračovat a svézt vinu na jiné zvířátko. A tak to jde pořád dokola, dokud se neodhalí poslední viník. Nevinnu svých karet dokážete tím, že se zbavíte všech karet z ruky. Prohrává ten, kdo jako vlastník zvířátka nedokáže obvinit zvíře někoho jiného, jelikož ostatní hráči nejsou vlastníky nově obviněného zvířátka, anebo zůstal sám poslední ve hře. Odměnou mu bude jeden žeton právě z hromádky kakaových bobků.

Domácí mazlíčci

 

Kdo to byl? končí, když někdo nasbírá během hry celkem tři žetony bobků. Je to pak takzvaný BOBKAŘ 🙂 Vyhrává ten, kdo naopak jich má nejméně.

Sepsal pro vás Tomáš Martinec


 

 

Originální název: Who did it?
Rok vydání: 2018 (česky 2018)

 

Počet hráčů: 3 až 6

 

Věk: Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 6 let.

 

Doba hraní: Krátká hra – do 30 minut

 


 

Stručný verdikt s ohodnocením

Tato přebíjecí karetní hra se zvířátky je strašně jednoduchá, rychlá a postřehová. Uložená v krásné, pevné krabičce. Děti musejí během ní dávat pozor, aby neobvinili to zvířátko, které už ostatní v rukách nemají. Nehezkou odměnou by jim byl právě zmiňovaný kakaový bobek. A uznejte sami, nikdo přece nechce být na konci hry BOBKAŘEM!
Celkové hodnocení: 80,000 = 80 %

Klady a zápory

+ krásná bytelná krabička s uzavíráním na magnet
+ kvalitní karty a žetony hovínek
+ jednoduchá pravidla
 
– triviální hra určená spíše pro malé děti

 

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář