Zaostřeno na zločin: Jeho poslední karta (2021)

Vyšetřování začíná v Brooklynu v roce 1980. Zchátralá budova. Výstřel. Mrtvý muž na gauči…

Zaostřeno na zločin je nová detektivní série od Aurory (u nás v ČR vydal ADC Blackfire Ent. s.r.o.).
Jedná se o kooperativní karetní hru, ve které se stáváte detektivy a snažíte se vyřešit zločin pomocí všelijakých vodítek a důkazů. Tato malá hra obsahuje pouze 55 ilustrovaných karet a česká pravidla. Je určená pro 1- 6 hráčů, na malé krabičce se píše od 12 let (ale osobně bych dal spíše od 15+ vzhledem k obtížnosti, propletenosti vodítek, složitějším výrazům a vylíčenému násilí – vraždě). Autorem hry je Stéphane Anquetil, který se podílel i na tvorbě hry Kronika zločinu z roku 2018.
Krabička zločinu

 

Na začátku hry si připravíte karty. Nemíchejte je! A ani se na ně nedívejte! Z balíčku sejměte první kartu označenou číslem 0 a postupujte dále dle instrukcí na ní napsaných. Máte za úkol sestavit z následujících neočíslovaných karet hlavní scénu tedy místo zločinu. To uděláte tak, že oněch patnáct karet rozložíte na stole a vytvoříte z nich matici 5 x 3 – tedy vytvoříte velký obrázek. Ostatní karty v balíčku přestavují vodítka, která vás navedou k vyřešení tohoto zločinu. Hra se nehraje v kolech. Všichni hráči hrají současně, spolupracují a radí si mezi sebou. Můžete buď otočit kartu hlavní scény (zazoomovat na dané místo), nebo prozkoumat libovolné vodítko (následovat kartu s informacemi či vkročit do vedlejší scény), anebo vyplnit vyšetřovací záznam. Během hry máte za úkol vyřešit tyto otázky a odpovědět na ně – Kdo je viník? Jaké máte důkazy? Jaký měl motiv?
Zadní popis na krabičce

ZNZ: Jeho poslední karta je moje první detektivní hra, kterou jsem si ze série CRIME ZOOM mohl vyzkoušet. Vlastně je to moje první vyšetřovací hra na detektiva vůbec. Za sebou mám sice spoustu her podobného tématu Arkham Horror, Mystérium, Escape Room a všelijakých dalších únikovek, ale nikdy jsem v nich nešel tak podrobně do detailu a nehledal tak realisticky důkazy o vraždě.

Tato karetní, leč malá kapesní hra je opravdu velice povedená. Má temnou atmosféru a drží se ducha klasických detektivek. Přitom je velice svěží, rychlá na přípravu, pravidlově velice jednoduchá (nejste omezeni na střídání se a hraní v kolech) a netlačí vás ani časově. Prostě si v klidu rozložíte na stole hlavní scénu o 15-ti kartách a hledáte na obrázcích vodítka, která vás odkazují na další a další karty a vedlejší scény (tj. menší obrázky složené z několika karet). Postupně si zapisujete poznámky do vyšetřovacího záznamu a snažíte se zodpovědět na základní vyšetřovací otázky – Kdo je vrah? A jaký měl motiv k činu? atp. Přitom rozkrýváte celý příběh a vyslýcháte svědky.

U případu Jeho poslední karta se snažíte vyřešit, kdo zastřelil ve zchátralé budově v Brooklynu v pronajatém bytě pana Franka Bucca, inspektora hygienické stanice. Ve výsledku je to sice taková klasická vražda (není to spoiler), ale jinak kooperativní mechanika této karetní hry funguje skvěle. Se spoluhráči si radíte mezi sebou a snažíte se spolu rozlousknout tento spletitý případ. Problém jsem měl snad jen vyznat se v těch podobně znějících jmen svědků a jejich vztah k zavražděnému (asi bych si taky měl psát poznámky). Ve výsledku je to skutečně dobrá vyšetřovací hra, jejíž doménou je především, že vás nikam časově netlačí a celkem realisticky zkoumáte místo činu. Nevýhodou, jak už u takových podobných her bývá zvykem je, že se jedná jednorázovou záležitost (pokud jste tedy neprojeli celý příběh). Možná zamrzí i finální rozuzlení, kdy sice motiv k vraždě smysl dává, ale nedalo se to během hry při sesumírování  vodítek a důkazů přesně vyvodit. Každopádně je to dobrá vyšetřovací hra za rozumnou cenu. Určitě vyzkoušejte, a pak pošlete dál. Svým známým a kamarádům.
Trailer ke hře
Foto z hraní
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

CRIME ZOOM
AUTOR: STÉPHANE ANQUETIL
VYDAVATEL ORIGINÁLU: AURORA,
LUCKY DUCK GAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2021
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: OD 12 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

 

Příjemné první vyšetřování ze série CRIME ZOOM, které mělo tu správnou detektivní atmosféru. Oceňuji jednoduchost a časovou nenáročnost. Škoda, že se jedná o jednorázovou karetní hru. Konec hry tak trochu nevycházel s důkazy a vodítky. Každopádně dobrý počin za rozumnou cenu. Navíc se vejde do kapsy.

 

 Celkové hodnocení: 74,375 = 75 %


Klady a zápory

+ jednoduchá karetní hra s detektivní zápletkou
+ atmosféra vyšetřování  
+ časová nenáročnost 
– jednorázové hraní (možnost poslat dál)

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář