7 Divů světa: Architekti (2021)


O budovatelské hře a sedmi divech světa


Není to tak dávno, co vydavatel deskových her, karetních her a her na hrdiny, tedy belgická společnost Repos Production ve spolupráci s Asmodee uveřejnila na svých sociálních sítích, že se chystá vypustit do světa další vydání nové hry ze slavné série 7 Divů světa. Tentokrát se jedná o samostatnou karetní hru s podtitulem Architekti, která čerstvě vyšla i u nás v říjnu roku 2021 v českém i slovenském překladu. Velkou zásluhu o šíření této celosvětově populární a úspěšné série deskovek i v našich končinách má společnost ADC Blackfire Entertainment s.r.o., jejímž partnerem je právě Asmodea, pod jejíž taktovkou se vydávají hry od Fantasy Flight Games, Libellud, Smidt Spiele a dalších svět. distributorů.

7 Divů světa: Architekti jsou odlehčenou verzí původní hry pro 2 – 7 hráčů, ve které se budete snažit dokončit některý ze starověkých divů světa, nad nímž budou lidé žasnout po staletí. Autorem této draftovací karetní hry je dobře známý Antoine Bauza (bez Bruna Cathaly) s kresbami od Etienne Hebingera. Budování divu vám zabere přibližně pětadvacet minut a oproti předchozím verzím je hra určená i méně zdatným hráčům od 8 let. Původně měla být zaměřená na ještě mladší hráče 6+ a nést název 7 divů světa: Junior, ale při testování se však ukázalo, že obstojí i u starších hráčů. Upravila se tedy cílová skupina i název, aby nesváděl k tomu, že se jedná o dětskou hru.

Na začátku hry dostanete na starosti nedostavěný div. Vaším úkolem bude sbírat zdroje, budovat společnost, rozvíjet vojenskou sílu, dohlížet na řízení zdrojů, podílet se na vědeckém pokroku. Zkrátka činit vše pro to, abyste zanechali svůj nesmazatelný otisk v dějinách. Každá hra je jedinečná, protože hráči používají různé strategie a taktiky k vítězství, což hře přináší vysokou hodnotu k opakovanému hraní a umožňuje tak fanouškům série 7 Divů světa (7 Wonders) snadno přivést přátele a rodinu k jednomu stolu. Pravidla byla od základů přepracována  a zjednodušena s ohledem na rodinnou hru.

Nedostavěný div světa

 

Než se však pustíme blíže Jak se tahle budovatelské hra vlastně hraje, pojďme si ve zkratce říci, jakéžeto sedmero starověkých divů světa vlastně známe (Zdroj: CKSEN, WIKIPEDIA).

Cheopsova pyramida v Gíze je jediným z antických divů světa, který je možné obdivovat i dnes. Měří 146,59 metrů a po dlouhé věky byla nejvyšší stavbou na světě. Dokončili ji kolem roku 2560 př.n.l. a předpokládá se, že výstavba trvala celých 20 let. Její šikmé stěny mají imitovat dopad paprsků boha slunce Re a sloužit měla jako hrobka. Ačkoli archeologové v jejích útrobách našli množství zajímavých předmětů, předpokládá se, že mnoho z pokladů, které ukrývala, bylo uloupených v období do 250 let od dokončení výstavby.

Visuté zahrady Semiramidiny tvořily sérii rozlehlých a bohatě dekorovaných zahrad umístěných na více podlažích nad sebou. Nacházet se měly v severní části dnešního Iráku, na břehu řeky Eufrat a jejich výstavba se uskutečnila za vlády panovníka Nabukadnesara II. kolem roku 600 př.n.l. Jeho manželce v Babylonu údajně chyběly zelené kopce a zahrady měly být jejich imitací. Ruiny zahrad se nikdy nenašly, proto jejich existence zůstává sporná, i když v její prospěch hovoří popis několika autorů z různých období.

Artemidin chrám v Efesu dal postavit v iónském slohu lýdsky král Kroisos. Efez se nachází v Malé Asii, na jihozápadě dnešního Turecka a ve starověku se těšil velké prosperitě. Chrám byl vskutku impozantní stavbou – byl 112 metrů dlouhý a 52 metrů široký, po jeho obvodu ho podpíralo 125 sloupů vysokých 18 metrů. Zánik chrámu bohužel nastal již po 200 letech jeho existence, v roce 356 př.n.l., kdy ho podpálil muž jménem Herostratus, toužící po slávě za každou cenu.

Feidiův Zeus v Olympii měřil více než 12 metrů a umístěn byl v nově postaveném Diově chrámu. Obyvatelé regionu Elidy, organizující i první Olympijské hry, byli soutěživé povahy a na vytvoření sochy najali slavného sochaře Feidia, neboť i v tomto ohledu chtěli překonat Athény, kde už jedno podobné dílo tohoto sochaře stálo. Diova socha byla z cedrového dřeva, zdobená zlatem, ebenem a drahými kameny. Podle dobového popisu Zeus vypadal, že „se právě chystal postavit“. Hrou osudu se socha dostala z Olympie až do Konstantinopole, kde byla v důsledku požáru zničena v 5. století n.l.

Mauzoleum v Halikarnassu vzniklo jako hrobka pro krále Mausola II., kterou si nechali spolu s manželkou Aremisiou postavit ještě za svého života. Styl budovy byl skloubením lýkské (oblast v Malé Asii), řecké a egyptské architektury, kombinující v sobě prvky zikuratu, pyramidy a řeckého chrámu. Budova měla obdélníkový půdorys a tyčila se do výšky asi 20 metrů. Stěny spodní části hrobky zdobily bohaté reliéfy, na vyšším podlaží bylo sloupoví a vrchol tvořil jehlan ve tvaru pyramidy. Mauzoleum zničila ve 12.-15. století série zemětřesení.

Rhódský kolos, neboli 30 metrů vysoká bronzová socha boha slunce Hélia stála na známém řeckém ostrově přibližně od roku 280 př.n.l. Postavit ji nechali z díků svému patronovi a ochránci poté, jak se jim podařilo odrazit útok a obležení makedonských vojsk vedených Demetriem. Stavba trvala 12 let, ale už po necelých 65 letech existence socha padla za oběť ničivému zemětřesení. Socha ležela tam, kde spadla až do 11. století, kdy ji rozebrali a, údajně na 900 velbloudech, odvezli arabští dobyvatelé.

Alexandrijský maják na ostrově Faros byl geniálním projevem inženýrského mistrovství, když odolal několika zemětřesením a zdolalo ho až rozsáhlé krétské (s předpokládanou silou 8 stupňů) v roce 1303. Účelem majáku bylo navigovat říční lodě plující po Nilu na cestě z a do Alexandrijského přístavu.

Tak to by jsme měli z historie, pusťme se nyní do krabice.

Obsah krabice

Než si však rozbalíme její obsah, podívejme se ještě na design této krabice, který je oproti předchozím pestrobarevným verzím 7 Divů světa (7 Wonders) překvapivě BÍLÝ. Na tom však není nic špatného. Ba naopak, krabice působí takovým čistějším a uklidňujícím dojmem. Navíc to dokonale ladí s přívětivě kreslenou  a typicky francouzskou grafikou od Etienne Hebingera tj. velká pyramida na víku a tvůrčí postavičky po obvodu krabice, které mi připadají jako by byly z komiksu o Asterixovi a Obelixovi. Všechno to působí takovým uklidňujícím a čistým dojmem, že jsem měl pocit, že mi domů přišlo spíše nové rozšíření Tokaida, než soubojová hra ve stavění divů světa. Ano, velkou nevýhodou u těchto světlých až bílých barev je, že je na tom všechno vidět – ať už mastnota či nějaké to škrábnutí.

Když se ještě zamyslím k těm barvám krabic a předchozím herním titulům 7 Divů světa, tak jubilejní redesignové nové vydání mělo přeci zase ČERNOU BARVU krabice se zlatým okrajem 🙂
Budování Visutých zahrad ve hře

Co najdeme v bílé krabici?


Ve velké krabici toho najdeme hodně a zároveň taky málo. Co nás na první pohled zaujme, tak to jsou ty dlouhé plastové pořadače s průhlednými víky. Celkem jich v krabici najdeme osm a jsou pěkně naskládané na sebe. Sedm pořadačů slouží pro uložení jednotlivých dílků divu světa (do každého pořadače jeden) a pro držák na karty (každý div má svoji skladbu stavitelů). Osmý pořadač slouží pro uložení zbývajících komponentů tj. pro žetony konfliktů, pokroků, vojenského vítězství, figurky kočky a zbývajících karet, aby se nám jen tak neválely na stole.
No, a to je vlastně všechno co kromě pravidel (v CZ i SK) v této velké krabici najdeme. A to je všechno?! Pár dílků nějaké stavby a několik karet? Přiznám se, že u předešlých her 7 Divů světa (obzvláště u Duelu) jsem byl zvyklý na menší krabice, ale zase hodně zábavy v ní. Pořadače jsou sice fajn a je to pěkně poskládané, ale neubráním se pocitu, že by to mohlo být menší a klidně i zabalitelné třeba na cesty. Přesto, když se podíváme na výčet komponentů v krabici, tak toho není málo.

 

Různé budovatelské karty
Shrňme si ve stručnosti, co tedy v krabici najdeme:
  • 235 karet
  • 35 dílů divů světa
  • 7 držáků na karty
  • 8 pořadačů na herní součásti
  • 15 žetonů pokroku
  • 6 žetonů konfliktu
  • 28 žetonů vojenského vítězství
  • 1 figurka kočky se stojánkem
  • Česká a slovenská pravidla

 


Jak se tahle budovatelské hra vlastně hraje?


V podstatě je herní mechanismus známý z předešlých her 7 Divů světa, takže nemá cenu se o něm podrobněji rozepisovat. Jedná se o jednoduchou draftovací hru, kdy vlastně berete karty ze třech možných balíčků. Sbíráte tak všelijaké hnědé karty surovin (dřevo, sklo, kámen, cihly atp.) za pomoci, kterých stavíte svůj div světa. Pak jsou tu žluté karty (mince), která nemají nějaký zvláštní význam a slouží především jako žolíci pro nahrazení jednotlivých surovin ke stavbě tzn. např. pokud potřebujete ke stavbě základny svého divu světa 3 stejné suroviny a máte jen dvě (třeba kámen), tak můžete využít tyto karty (mince) jako žolíka, která vám tuto třetí surovinu nahradí. Odhodíte tři karty surovin na odhazovací balíček a otočíte základnu jako postavenou. Pak tu máme ještě modré karty, kde jejich tvůrčí protagonisté vám přinesou do hry vítězné body, a také zelené karty, která vám pomůžou v rozvoji vědeckého pokroku (získání tak žetonu pokroku s určitými výhodami pro hráče). A v poslední řadě jsou červené karty, což jsou vojenské karty s pěchotami, která brání či útočí na daný div světa. Musím říct, že soubojový systém mezi hráči je sice jednoduchý, ale není špatně vymyšlený.

Vybudujte svůj starověký div tak velkolepý, že se zapíše do dějin.

Než se však více rozepisovat Jak se tahle budovatelská hra vlastně hraje, pusťte si raději oficiální video návod přímo od ADC Blackfiru v českém znění. Najdete jej i na Youtube či si jej načtěte v mobilu přes QR čtečku, když si v pravidlech naskenujte příslušný QR kód.

 

Jak hrát od Blackfiru


Závěrečné hodnocení


7 Divů světa: Architekti je zkrátka odlehčená verze původní budovatelské hry, kdy místo sedmi divů světa stavíte pouze jeden ze sedmi. Hra je to velmi krásná, designově i graficky povedená. Oproti předchozím hrám, kdy jste za pomoci všelijakých budov – dílen, dřevorubeckých pil a lomů těžili suroviny, tak zde využíváte k jejich získání zase tvůrčích postaviček – od kameníků, tesařů, kněžek, písařů, vědců, hodnostářů až po římské vojáky. A je to celkem fajn. Ty kreslené postavičky, ze kterých se snažíte budovat společnost a zároveň s nimi postupně stavět nějaký nezapomenutelný div světa, který si lidstvo bude pamatovat i po staletích. Kresby na kartách, žetonech a samotné dílky divů světa jsou velmi povedené a nádherně evokují ten vykreslený starověký svět.
Velice se mi líbí praktické uspořádaní karet a komponentů do osmi plastových pořadačů, které se tak snadno naskládají na sebe do krabice. I držáky na karty jsou dobrou pomůckou.
Problém vidím jen u toho odlehčeného mechanismu, kdy si vlastně berete jen jednu kartu do ruky z jakéhokoliv možného balíčku (z hlavního či od hráče po levici) a sbíráte buď jen stejné nebo různé suroviny. Na základě těchto surovin stavíte svůj vybraný div světa. Hnědé karty se využívají jen na budování, žluté jsou vlastně jen žolíci (mince ve hře nenajdete), modré zase dávají jen vítězné body, zelené klasicky přidělují nějaký ten žeton pokroku a červené řeší zase boj (alespoň tohle řešení boje se žetony konfliktu mě uspokojovalo). Přišlo mi to však strašně jednoduché a upřímně až moc dětinské.
Čekal jsem od hry s architekty něco víc. Nějakou novou mechaniku, která by mě uchvátila, aby si člověk řekl: Wau, ten to zase pěkně vymyslel. . A musím konstatovat, že po pár hrách v rodinném kruhu jsem ve výsledku…. v celku SPOKOJEN! 🙂 Hraje se to skvěle, rychle a svižně. V pravidlech nejsou žádné nejasnosti a na těch pětadvacet minut času ta draftovací hra zábavu prostě dá.
Je ale vidět, že původní záměr autora bylo vymyslet dětskou verzi tedy hru 7 Divů světa: Junior. Se zaměřením na tuto cílovou skupinu 8+ je to v pohodě, ale pokud čekáte od hry víc – nečekejte! Hra opravdu zjednodušuje původní mechaniku. Pokud jste velkými fanoušky této populární budovatelské série a máte odehrány i nějaká ta složitější rozšíření, tak vás hra zklame svoji primitivností. Přesto je to opravdu moc pěkná hra a pro hraní s dětmi ideální (něco jako Ticket Ride: Junior).

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

 


7  WONDERS ARCHITECTS
AUTOŘI: ANTOINE BAUZA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REPOS PRODUCTION
KOREA BOARDGAMES, REBEL. PL
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-7
VĚK: OD 8 LET
HERNÍ DOBA: 25 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

Architekti jsou taková odlehčená verze původních 7 Divů světa. Karetní hra ve velké krabici, v niž se každý ze soupeřů snaží postavit jeden ze starověkých divů světa. Za pomoci postaviček buduje společnost, pomocí zdrojů staví svůj div, rozvíjí vědecký pokrok a rozšiřuje armádu. Pro seznámení dětí s touto budovatelskou mechanikou je tato hra ideální volbou.

Celkové hodnocení: 86,250 = 87 %


Klady a zápory

+ Svižná strategická hra s vysokou hodnotou znovuhratelnosti
+ kvalitní materiál, krásné ilustrace na kartách tj. postavičky a divy
+ snadno pochopitelná pravidla vč. QR kódu k video návodu
+ obdobná mechanika z původních 7 Divů světa (Starověk)
+ chytré uspořádání v plastových krabičkách

– příliš jednoduchá hra
– vyšší cena oproti výkonu hry

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář