Jurská véča (2020)

Hurá na véču do pravěku!
Jurská véča (v originále Jurassic Brunch) je pokračování roztomilé hry s dinosauříky Jurská sváča (anglicky Jurassic Snack), která se k nám dostala v roce 2018 a je určená pro hráče od 6 let.
Véča s novými dinosauříky byla vydána o dva roky později tedy v roce 2020 a je určena spíše pro starší hráče – děti od 7 let. Je to prostě dáno doplňujícími pravidly této hry, kdy přibyla nová aktivita dinosaurů tzv. trknutí jedním svým topsíkem či usnutí/probuzení spícího topsíka, ale o tom později.
Herní doba obou her se pohybuje kolem cca 15 minut, což je ideální pro cílovou skupinu. Navíc je možné obě hry spojit dohromady, takže tu máme pak velkou týmovou hru až pro 4 hráče.
Obě tyto krásné hry z pravěkého prostředí a s barevnými plastovými figurkami dinosaurů má na svědomí francouzský autor Bruno Cathaly, který v deskoherním světě není neznámým. Má na svém kontě například veleúspěšnou duelovku 7 Divů světa nebo Kingdomino, dále Mr. Jack, Cyclades či Shadows over Camelot. Všechny tyto hry vynikaly skvělým zpracováním a nádhernou grafikou. Za tou stojí u dinosauří véči tak i sváči Camille Chaussyová, která společně s autorem Brunem Cathaly vydala obě hry pod pařížským distributorem The Flying Games (resp. Origames). Lokalizaci do češtiny u nás provedla společnost Mindok, od které jsem dostal vzorek véči k recenzi. Za zmínku stojí také hra Komáří hody, která je ve stejném designu a obdobném principu hraní jako véča a sváča. Tuto hru s tukanem a chameleonem vydal také Mindok v témže roce 2020 v České republice.
Uvnitř prehistorické krabice
Z nádherně malované krabice zpod plastového okénka na hráče tentokrát vykukují rohatí dinosauři. Modrý a žlutí triceratopsové pro děti řečeno topsíci (ve sváče byly brontíci s dlouhými krky) a jeden vychytralý raptor (ve sváče byly zase dva tyranosaurové). Topsíci jsou robustnější než brontíci a také stabilnější při postavení na desku hracího plánu. To se však nedá říci o rudém velociraptorovi, který je sice sympatický svým ztřeštěným vzezřením, ale je vyobrazen v běhu a neustále se tak kácí. To je  jediná výhrada k figurkám, kdy by ten raptor mohl být přece jen stabilnější. Navíc se těžko vyndává z plastového insertu krabice a vy máte strach, aby jste mu něco neulomili. Takže děti pozor, přece jen opatrně! Jinak zpracování 11 figurek (ve sváče jich bylo 12 díky dvěma tyranosaurům) je opravdu precizní a dětem se budou barevní dinosauři moc líbit. Kromě figurek v prehistorické krabici najdeme také 4 desky hracího plánu, který můžeme na začátku hry libovolně rozložit (pro začátek hry je dobré uspořádat do čtverce tedy 2 x 2). Podmínkou je jen, aby sousedící kulatá políčka na sebe navazovaly. Když se podíváme na rozložený hrací plán podrobněji, vidíme kromě jednotlivých políček pro uložení žetonů trávy na pastvinách, také barevná vajíčka. To jsou výchozí startovací políčka, na které uložíme 4 žluté topsíky na žlutá vajíčka a 4 modré topsíky na modrá vajíčka. Sám nevím, proč jsou startovací políčka pro topsíky přímo daná, když si stačí vybrat jakákoliv, ale jako pro pocit právě vylíhnutého dinosaura asi dobrý. Na ostatní volná políčka hracího plánu vložíme žetony trávy otočené rubem nahoru (trávou vzhůru, s efektem v líci skrytým dolů). Celkem je v krabici 28 žetonů trávy na 36 políček, 8 obsazují triceratopsové. Jinak v krabici najdeme ještě dvoustránková pravidla v češtině a ve slovenštině, také jednostránková pravidla pro kombinovanou hru sváči + véči až pro 4 hráče.
Topsík sem, raptor ham!

Jurská véča staví na stejném herním mechanismu jako sváča, tedy na pobíhání dinosauříků (dále triceratopsů) po pastvinách a trávením trávy. Mladí triceratopsové (nebo zkráceně topsíci) ze všeho nejraději okusují lístky na pastvinách, kde bydlí. Dokonce rádi pořádají soutěže, který tým topsíků dokáže lístečků sníst víc. Jejich hlavní aktivitou při hře je tedy požírání trávy. Hráčův topsík se může (musí) pohybovat co nejdále v přímé linii políček, dokud jej nezastaví jiný topsík, okraj herního plánu či žeton trávy (vyhodnotí se efekt na lícové straně). Pokud se ovšem do hry nevloží nebezpečný velociraptor, schopný všechny nebohé topsíky zaplašit (vystrnadit z hrací plochy)!

Véča je jen o něco složitější než sváča, kdy svými topsíky navíc trkáte do soupeře či úhlavní predátor – velociraptor (ano tady je jen jeden) se může pohybovat všemi směry, tedy i šikmo po herním plánu. Navíc jsou tu nové žetony jako Hutná tráva, která vám topsíka uspí a vy v některém příštím tahu budete muset obětovat 1 akci, aby jste jej probudili. Superňamka a Květina jen nepatrně ozvláštňují hru (dají 1 akci navíc, seberou žeton), i když musím přiznat, že jejich efekty se mi moc nelíbí.
Dinosauří partie
Na začátku hry jako při sváče si hráči rozloží herní plán. Mimochodem hra je určená pro 2 hráče nebo pro dva herní týmy (jeden hraje za modré topsíky a druhý za žluté), v kombinaci her sváči + véči až pro 4 lidi, o čemž se již zmínil. Herní plán se skládá ze čtyř desek, které můžete rozložit jakkoliv. Jedinou podmínkou je, že sousedící kolečkové plochy musí aspoň jednou mezi sebou navazovat. Rozložíte topsíky na barevná vajíčka (1 od každé barvy dáte stranou včetně veleciraptora) a rozmístíte žetony trávy na volná políčka. Začíná MODRÝ HRÁČ, který může provézt na začátku hry pouze JEDNU AKCI (tj. poklidně se pást či trknout topsíkem). Následně se až do konce hry oba střídají na tahu a v každém tahu provedou DVĚ AKCE. Topsík je míromilovný býložravec, který požírá trávu. Muže se pohnout pouze vodorovně či kolmo nejdále v přímé linii políček, dokud jej nezastaví:
– jiný topsík
– velociraptor (dravý dinosaurus, jehož ovládat může každý hráč za 1 svou akci)
– okraj herního plánu
– žeton trávy
Topsík tuto trávu sežere. Vezměte si žeton trávy z políčka, otočte jej na lícovou stranu a ukažte jej soupeři. Případný efekt ihned vyhodnoťte:
– vylíhnutí (postavte nového topsíka na libovolné volné pole)
– skrýš (hráč si může schovat tři žetony trávy do skrýše před soupeřem)
–  květina (žeton květiny přenechte soupeři a náhodně si vezměte jeden jeho
– hutná tráva (topsík si musí dát šlofíka, otočte jej na bok)
– překvápko (topsíka, který sežral tuto trávu dejte mimo herní plán. Do hry postavte raptora)
– super ňamka (nasvírané žetonky ňamky můžete proměnit za 1 akci navíc)
– véča (klasické papů pro triceratopse, které vám přidá bodíky na konci hry)

Dinosauří partie končí ve chvíli, když je splněna kterákoli z následujících tří podmínek:

 

1) Jeden z  hráčů už nemá na herním plánu žádného topsíka
Tento hráč prohrává. Pokud hra končí tímto způsobem, k nasbíraným žetonům trávy se vůbec nepřihlíží.
2) Na herním plánu nezbývají žádné žetony trávy.
3) Po dva tahy obou hráčů po sobě žádný hráč nezískal žeton trávy ani nezaplašil raptorem
žádného topsíka.
V těchto případech oba sečtěte lístečky vyobrazené na pravé straně líce všech žetonů trávy,
které jste nasbírali (lístečky představují body). Hráč, který dosáhl vyššího součtu, vítězí!
V případě shody vítězí hráč s menším počtem žetonů trávy. Pokud shoda trvá, hráči se o vítězství dělí!
TRKNOUT JEDNÍM SVÝM TOPSÍKEM
Triceratopsové se dokážou i rozzlobit a pak se ten, kdo je provokoval, může snadno ocitnout na špatné straně jejich působivých rohů.
Trknutí probíhá takto:
Topsík se pohne co nejdále v přímé linii políček, dokud ho nezastaví jiný dinosaurus (jakéhokoli typu
či hráče). Může to být hned na vedlejším políčku.
Trkající topsík nahradí trknutou figurku. Tu přesuňte na libovolné volné políčko na herním plánu, dle volby hráče za trkajícího topsíka. Pokud byl trknutý spící topsík, spí i po přesunu (velmi tvrdě).
I tuto akci můžete ve svém tahu provést vícekrát, stejným topsíkem nebo různými.
PROBUDIT SVÉHO SPÍCÍHO TOPSÍKA
Za cenu 1 akce můžete postavit jednu svoji ležící figurku topsíka zpět na nohy (viz efekt žetonu hutná tráva). Tuto akci můžete ve svém tahu provést vícekrát, pokud máte na začátku tahu více spících topsíků.
Smlsnutí véči na konec
Jurská véča (v originále Jurassic Brunch) je jako sváča (Snack) velmi pěkná designová hra, která vás vtáhne svoji líbivou grafikou do pravěku. Doslova je z hry cítit, jak se topsíci pasou na pastvinách a hledají lístečky, zatímco kdesi v křoví číhá na svou véču predátor. Děti si hru obzvláště zamilují vzhledem k designu a tématu. Figurky topsíků jsou velmi povedené, dobře drží na hrací desce a jejich nové efekty trknutí a usnutí jsou taky fajn. U velociraptora je problém, že někdy drží  na packách a někdy zase ne. Prostě si dělá co chce – podle toho jaký má asi hlad. Z krabice se taky špatně vytahuje ven. I přes to všechno je jeho figurka se ztřeštěným výrazem taky fajn. Problém jsem měl při vyhodnocování efektů žetonů trávy, kdy jsem v pravidlech pořád hledal co jaký obrázek vlastně znamená (vylíhnutí z vajíčka, hutná tráva se spícím topsíkem bylo jasný, ale co znamená květina a super ňamka jsem si pořád nemohl zapamatovat. A když jsem si to vždy přečetl – byl jsem zklamaný jaký nezáživný efekt to mají). Mechanismem hry je převážně náhoda, kdy otáčíte náhodně namíchané žetony trávy a vyhodnocujete efekty. Ale pro hru určenou převážně pro malé děti je to vlastně v pohodě.
Za poskytnutí hry k recenzi děkuji.
 

JURSKÁ VÉČA
(V ORIG. JURASSIC BRUNCH)
AUTOŘI: BRUNO CATHALA & CAMILLE CHAUSSYOVÁ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LIFESTYLE BOARDGAMES LTD
VYDAL CZ: MINDOK S.R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-2
VĚK: 7+ LET
HERNÍ DOBA: CCA 15 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

Jednoduchá prehistorická hra s krásnými barevnými figurkami dinosaurů, která zabaví nejen děti, ale i dospělé. Bohužel náhoda při žraní žetonů trávy hraje velkou roli. Některé efekty jsou jednoduché a nezáživné. Přesto pro děti od 7 do 14 let dobrá zábava s pravěkým tématem.

 

Celkové hodnocení: 85,000 = 85 %

 


Klady a zápory

+ krásné figurky dinosaurů
+ malebná grafika vtahuje do tématu – pravěk
+ kvalitní zpracování
+ jednoduchá hra
+ nový efekty oproti sváče: trknutí, uspání
+ raptor se může pohybovat všemi směry
+ lze kombinovat se sváčou
 
– náhoda při otáčení žetonů trávy
– efekty u některých žetonů jsou jednoduché a nezáživné 
– jen jeden raptor (navíc stabilně nedrží na nohách)

 

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář