Zombie Kidz: Evoluce (2019)


O zombících a škole


Crrr! Známe ho všichni. Nejen rodičové, ale i děti. Ten otravný zvuk budíku, když musíte brzy ráno vstávat z postele a jít do školy. Nejradši byste sundali ten zavěšený světelný meč nad vaší postelí a budík rozsekali na cimprcampr. Bzum! Třesk! Nakonec přece jen udržíte své nervy v klidu. Rozespalí vstanete, obléknete se, vydrhnete si zuby, nasadíte si na hlavu kovbojský klobouk a běžíte stihnout školní autobus. Nervózní, zda-li jste se navečer předtím pořádně naučili předmětnou látku na dnešní písemku. Samozřejmě nenaučili. A sakra, zase pozdě. Autobus vám ujel před očima. Naštěstí je tu váš kámoš v husté žluté mikině s kapucí přes hlavu, se samostřílem na zádech se špunty a na freestyle BMX kole, který s vaší nedochvilností počítal. Nasednete si spolu na kolo a vyrážíte ke škole.
Ouha. Před školou je to jako po apokalypse. Všude chaoticky zaparkovaná auta, kola poházená po ulici a školní autobus nabouraný do stříkajícího hydrantu. Všude panuje ticho. Nikde ani živáčka, tedy až na tlustého školníka Willieho hrabajícího se v nedaleké popelnici. Při vaší otázce – co se tu vlastně stalo? se k vám otočí a vy s kámošem v žluté mikině couvnete úlekem. Fuj! Ze školníka Willieho je prvotřídní nehezká zombie s jedním okem a bez jedné boty. Couváte před ním, když v tom zaslechnete za sebou další chraptivé zvuky. To se další horda zombíků valí z ulic města a míří přímo ke škole. 
Uhýbáte před nataženými rukama školníka a mizíte za dveřmi školy. Naštěstí na chodbě potkáváte ředitele, kterému se zrovna chystáte říct, že tam venku jsou zombíci. Jenže je z něj taky zombie – v roztrhaném saku a vytřeštěnými bulvami pod brýlemi. Mozky! Vyletí mu hrnek s černým kafem z ruky a chystá se vás rafnout. Naštěstí je zasažen tenisovým míčkem přímo do obličeje a to vaší čínskou kamarádkou na skateboardu, která se náhle zjevila na druhé straně chodby se vzduchovou pistolí na tenisové míčky třímající v rukách.  Volá na vás, aby jste ji následovali, což taky uděláte. 
Probíháte s ní tělocvičnou, kde se vás další zombík – tentokrát tělocvikářka snaží chytnout za nohu. Marně. Se spolužáky jí zabarikádujete dveře a běžíte do svojí třídy, která je sice celá prázdná, ale vidíte tam svého dalšího spolužáka prcka v brýlích a s helmou na hlavě, jak stojí rozkročen na lavici a kropí pod sebou svojí třídní zombie-učitelku vodní pistolí. Rozhodnete se mu pomoci!
Vytáhnete si z batohu svůj záložní světelný meč, povysadíte si klobouk na hlavě a budete bránit se svými spolužáky školu před dalším náporem zombií. Musíte zabezpečit všechny vstupy!
Reklamní banner


Hra, která se vyvíjí


Tak takhle nějak by se dal představit úvodní příběh ke hře Zombie Kidz: Evoluce (viz text výše). Nezdržujme to však a pojďme se nyní podívat na hru samotnou. Přece jen vymyšlený příběhový text na úvod je delší, než jsem původně zamýšlel. Představme si tedy o čem tato hra vlastně je.
Zombie Kidz: Evoluce je kooperatívní rodinná hra určená pro 2 – 4 hráče ve věku od 7+ let, ale zvládnou ji hrát  i mladší děti, když jim v tom jako dospělý pomůžete. Hrajeme ji s pětiletým synem, který s mechanikou nemá vůbec žádný problém a hned si hru kvůli vybíjení zombíků zamiloval.
Jasně, sem tam jako dospělý mu musíte poradit, nastínit co který superzombík vlastně dělá či pomoct mu odlepit samolepku a poradit zase na jaké místo v aršíku ji má zase nalepit. Strašně ho to ale baví.
Autorem hry je jakýsi Annick Lobet. Osobně toho týpka neznám a ani jeho deskovky. A ejhle! Ona to je ženská. Herní designérka pracující od roku 2011 pro vydavatele Le Scorpion Masqué. Omlouvám se jí a s velkým aplausem madam tleskám za její trefu do černého. Hra se zombíky pro děti se jí opravdu povedla. Jak se koukám do archívu, předtím měla od r. 2012 pár průměrně hodnocených deskovek a dokonce i první prototyp Zombie Kidz z r. 2013, ale bez nějaké evoluce. Hm, podle hodnocení taky nic moc. Tentokrát je to povedená hra. Ilustrátorem hry je pak NIKAO.
Pojďme si udělat takový textový unboxing a podívat se na krabici.
Co nás mile překvapí je velikost krabice, která je menšího provedení a určitě nebude zabírat mnoho místa na vaší poličce s deskovkami (to nemohu říct o hře Cestujeme po hradech a zámcích, která zabírá zbytečně celou polici). Spolu s nadcházejícím rozšířením Zombie Teenz: Evoluce, které vyšlo od ADC Blackfiru v roce 2020 bude tvořit nádherný pár a přitom obě krabice nezaberou tolik místa. Když se podíváme na obal krabice, vidíme barevné dětské postavičky se svými zbraněmi (stříkací pistolkou, kuší se špunty, laserový meč a vystřelovačku s tenisáky) vystřižené, jak s nějakého animovaného seriálu. Osobně se mi tento křiklavě barevný styl hry moc líbí a jen umocňuje zpestření celého toho hraní pro děti.
Po stržení ochranné folie a otevření krabice nás bouchne do oči Příručka lovce zombie s varovánímabychom uvnitř balení neotevírali zapečetěné obálky. Mají být totiž použity při hraní hry později, postupně jako překvapení. Jinak příručka je takový obyčejný notýsek, který má nás hráče seznámit se základními pravidly hry. Obsahuje jen pár stránek s náhledy a příklady. To není však to nejdůležitější co v ní najdeme. Jsou to malé samolepky (mozky a poháry), které po daných partiích hry a splnění misí za odměnu lepíte do bodového aršíku na zadní straně příručky. Postupně budete v obálkách nalézat odměny v podobě dalších samolepek, které vám přidají nové schopnosti při hraní, anebo dostanete za odměnu nějaký ten odznak jako úspěšný lovec zombíků. Je to chytře vymyšlené, kdy procházíte postupným vývojem a hra vás nutí hrát a hrát, abyste získali nějakou tu odměnu. Věřte mi, že u dětí to funguje výborně. Škoda jen, že jednorázovým lepením ztrácíte místo v aršíku, ale zase těch her odehrajete spousty a můžete hrát i bez vývoje. Hodně však zábavy než se tak stane. Co dál v krabici najdeme? Čtveřici hlavních hrdinu teenagerů, která známe již z obalu na krabici. Jsou z kartónu a vy je jen umístíte na plastové podstavce, které jsou umístěny v sáčku. Osobně mám ztvárnění postav z kartónu na podstavci raději než nějaké plastové figurky. Jsou jaksi osobitější a nezabírají místo, pro výrobce jsou zase levné pro jejich výrobu.
Další postavičky, které zde nalezneme jsou na kartách – a jsou to zombíci. No upřímně mě mrzí, že nemají taky plastové podstavce. Přece jen s nimi na hrací desce taky furt pohybujete. Nevadí, malovaní zombíci jsou sice zvláštní, ale děti z nich nemusí mít strach. A poslední co v krabici najdeme je již zmíněných 13 bílých zapečetěných obálek, které jinak než při pokynu hry nesmíte rozlepovat, a taky jednu malou bílou kostku s barevnými hlavami zombíků. Ta nám během hry udává v jaké místnosti (hrací ploše) se objevila zombíí.
Rozložení hry

Jak se tahle zombie nakládačka vlastně hraje?


Každý hráč si na začátku hry vybere jednu vyzbrojenou postavu (4 studenty). Následně si podle počtu hráčů vybere buď denní nebo noční herní režim – otočením hracího plánu (noční je určen pro hru dvou hráčů) a k branám do školy se umístí 4 z 8 dostupných zombie. Zbylé čtyři zombie slouží jako dobírací zásoba – pokud dojde, hráči prohrají (zombie obsadily celou školu).
Na začátku svého tahu hráč hází kostkou a podle barvy na kostce umístí zombie do příslušené místnosti se stejnou barvou.
Poté přesune svoji postavu do místnosti sousedící s tou, ve které se právě nachází. Na začátku hry jsou všichni hráči společně ve středu školy (červené oblast). Jakmile hráč vstoupí do místnosti a jsou v ní zombie, dochází k vyhnání všech zombíků v místnosti. Hráč může vyhnat maximálně dvě zombie z jedné místnosti. Pokud je zde 3 či více zombíků, hráč do místnosti nesmí vstoupit a zombie nelze vyhnat.
Hráči se střídají ve svých tazích, dokud společně neuzamknou školu (ty 4 vstupní brány) nebo dokud ve společné zásobě nedojdou zombie, které se umísťují na herní plán.
Denní herní plán je o něco málo složitější, protože není možné volně procházet mezi všemi místnosti a je nutné chodit přes střed školy. V noci jsou dveře mezi místnostmi otevřené a průchody jsou rychlejší a jednodušší.
Po každé ukončené hře se na zadní část pravidel vylepuje nálepka na ukazatel odehraných her, která ukazuje, že byla dohrána jedna hra. Za takto dohrané hry se postupně odemykají vložené obálky. Kterou obálku otevřít, hráčům ukáže ukazatel odehraných her, na kterém je tento údaj uveden. V obálkách jsou karty, které odemykají další dodatečná pravidla a přidávají speciální schopnosti postavám hráčů, ale také vylepšují zombie, kterým přidávají nové schopnosti a dělají z nich superzombie. V každé další následující hře se již používají všechna odemčená pravidla a schopnosti.
Hru ozvláštňují také mise, které mohou hráči v průběhu jednotlivých her plnit. Jedná se o speciální podmínky, které musíte splnit, aby byla mise považována za úspěšně splněnou. Po splnění hráči misi označí v pravidlech nalepením žetonu s vítězným pohárem k jejímu popisu.
Zombíci ve hře

Závěrečné zhodnocení


Zombie Kidz: Evoluce je skutečně povedený kousek. Brilantní hra, která dává dětem přesně to co chtějí. Tedy zábavné hrdiny, bláznivou (ztřeštěnou) moderní grafiku / cool design, nutnou dávku svižnosti, pořádnou strhující akci… a no přece lačné zombíky (samozřejmě dětské, ne ty strašidelné).
Je to fenomén mezi deskovými hrami pro děti, který se dá přirovnat třeba k populárnímu Minecraftu mezi počítačovými hrami. Však si zasloužila také mezinárodní ocenění jako dětská hra roku 2020. Líbí mi její malé krabicové provedení s dobře uspořádaným insertem, kde uvnitř najdete více zábavy než tušíte. Jak později zjistíte každý hrdina má svou schopnost a každá zombií má svou supervlastnost. Největším primem hry je, že se postupně vyvíjí a stává se pro děti návykovou (v dobrém slova smyslu). V téhle malé krabici je prostě zábavy pro děti víc než dost. Pokud tedy nemáte nic proti tomu, že vaše děti budou likvidovat tyhle milé zombíky, doporučuju koupit. Za mě tedy palec nahoru.
Sepsal pro vás TM
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

ZOMBIE KIDZ: EVOLUCE
AUTOR: ANNICK LOBET
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LE SCORPION MASQUÉ
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2019
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 7+ LET
HERNÍ DOBA: CCA 15 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Zombie Kidz: Evoluce je překvapivě skvělá, strhující, svižná a návyková hra, která svou grafikou a tématem o zombících přiláká každé malé dítě. Navíc zaujme evolučním systémem, který přináší do hry nové a zábavné prvky. Cena hry je přijatelná, za tolik zábavy v tak malé krabici.

Celkové hodnocení: 96,250 = 97 %


Hodnocení dle kategorií