Kroniky Avelu: Nová dobrodružství (2023)

Kroniky Avelu (v orig. Chronicles of Avel Castle) je rodinná hra, která u nás vyšla v roce 2021 a  okamžitě se stala trhákem mezi fantasy deskovými hrami. Obzvláště v rodinách s mladšími dětmi se stala velice oblíbenou, když je vtáhla svým poutavým dějem, dobrodružnými scénáři a fantasy atmosférou se spoustou nestvůr do kouzelného světa Avelu. Hra velice příjemně překvapila svou kombinací jednoduchosti a taktického rozhodování. Přestože se jedná o kooperativní hru, kde hráči spolupracují na obraně hradu před útokem nestvůr, nabízí dostatek výzev a napětí. Vlastní tvorba hrdiny se ukázala jako výborný nápad. Vymalujete si vlastní postavičku, vymyslíte jí jméno, rodový erb, a pak si ji společně s roztomilými dřevěnými srdíčky vložíte do herní desky hráče. Stejně tak brilantní nápad bylo využívání vybavení hráče na postavu a jeho batohu. Není divu, že díky propracovanosti a jednoduchosti byla hra nominována na několik prestižních cen a získala si tak srdce i u českých hráčů deskových her. V oblíbenosti předčila i českou hru Karak, která přišla na trh již v roce 2017.

Fantasy krabice rozšíření

 


O rozšíření


Rozšíření hry Kroniky Avelu s názvem Nová dobrodružství, které bylo vydáno v roce 2022, je dílem designéra Przemka Wojtkowiaka. V České republice je vydavatelem hry společnost ADC Blackfire, která je zároveň spolu s polským studiem REBEL i distributorem. Nové rozšíření vzniklo jako odpověď na útoky bohů tří zlých měsíců, kteří se snaží ovládnout království Avel po oslabení jejich pána. Hráči se mohou v tomto rozšíření těšit na nové scénáře, monstra a herní prvky, které obohatí příběh a herní zážitek. Mezi novinkami jsou alternativní příběhy a postavy jako Měsíční ještěr, Oberon a Titánie, což přidává další vrstvu nových dobrodružství pro 1-4 hráče od 8 let. Ti se tudíž vrací do rolí hrdinů a hrdinek, aby opět pomohli kouzelné zemi Avel. Důležité je zmínit, že rozšíření není samostatně hratelné a vyžaduje základní hru.

Hrdinové proti Měsíčnímu ještěrovi

 


Uvnitř v krabici


Rozšíření Kroniky Avelu: Nová dobrodružství je skutečným pokladem pro milovníky deskových her. V krabici tohoto rozšíření se skrývá množství komponent, které přinášejí nové možnosti a výzvy do již tak bohatého světa Avelu.

Miniatury jsou srdcem tohoto rozšíření. Každá z 13 miniatur je vyrobena s ohledem na detail a přináší do hry nové hrdiny a monstra. Sestavení těchto miniatur je intuitivní proces, který zahrnuje spojování jednotlivých částí dohromady, často bez nutnosti lepení. Tyto figurky nejenže oživují herní svět, ale také poskytují hráčům hmatatelné reprezentace jejich postav a nepřátel, s nimiž se utkají.

Žetony a herní díly jsou dalšími klíčovými prvky. 12 žetonů Měsíčního ještěra a 3 žetony měsíčních úlomků jsou vyrobeny z pevného kartonu a mají jasně čitelné symboly a čísla, které usnadňují identifikaci během hry. 8 žetonů magického vybavení přidává další vrstvu strategie, neboť hráči mohou vylepšovat své postavy a přizpůsobovat je specifickým výzvám.

Almanach a herní příručka jsou dobře strukturované a poskytují jasné instrukce pro sestavení a pravidla hry. Text je psán srozumitelně a je podpořen ilustracemi, které pomáhají hráčům rychle pochopit, jak sestavit herní prvky a jak se hra hraje.

Scénáře a kampaň jsou vyprávěcím motorem rozšíření. Každý scénář je pečlivě navržen tak, aby poskytoval unikátní herní zážitek a příběh, který se odvíjí před hráči. Příběhy jsou plné napětí a dobrodružství, a jsou prezentovány tak, aby hráče vtáhly do děje a poskytly jim pocit, že jsou skutečně součástí světa Avelu.

Z hlediska komponent je rozšíření Kroniky Avelu: Nová dobrodružství velmi působivé. Miniatury jsou krásně zpracované a dodávají hře vizuální hloubku. Žetony a herní díly jsou robustní a jejich design je funkční a esteticky příjemný. Almanach a herní příručka jsou uživatelsky přívětivé a snadno pochopitelné. Celkově jsou komponenty vyrobeny s důrazem na kvalitu a přispívají k celkovému hernímu zážitku. Je zřejmé, že výrobci věnovali velkou pozornost detailům a snažili se poskytnout hráčům co nejlepší materiály pro jejich dobrodružství v Avelu.

Speciální příšerka s fialovými kostkami

 


Mechanismus


Na začátku hry si hráči vyberou scénář, který chtějí hrát, a podle něj připraví herní plán z hexových dílků. Každý scénář má svá specifika a cíle, které je třeba splnit. Herní plán se skládá z různých dílků, které společně tvoří mapu království Avel. Hráči postupně objevují nové lokace a odhalují tak další části příběhu a výzvy, které je třeba překonat.

Během hry mají hráči k dispozici různé akce, jako je pohyb po mapě, boj s monstry, sběr předmětů nebo použití speciálních schopností svých postav. Pohyb je klíčový pro objevování nových oblastí a strategické rozmístění hráčů na herním plánu. Boj s monstry je řešen pomocí kostek a karet, které určují úspěch útoků a obrany. Hráči musí promyšleně využívat své karty a schopnosti, aby přemohli nepřátele a dosáhli cílů scénáře.

Scénáře jsou různorodé a každý přináší unikátní výzvy. Mohou zahrnovat ochranu hradu, eskortu důležitého nákladu nebo nabíjení magických disků energií. Hráči musí spolupracovat a koordinovat své akce, aby splnili tyto cíle a vyhráli scénář. Vývoj postav je dalším důležitým prvkem hry, kde hráči mohou zlepšovat své postavy pomocí získaného vybavení a zkušeností, což jim umožňuje stát se silnějšími a lépe připravenými na náročnější výzvy.

 

Rozložení hry

 

 

Kampaň je dalším aspektem hry, který spojuje jednotlivé scénáře do delšího příběhu. V průběhu kampaně se hráči setkávají s různými příběhy a výzvami, které se odvíjejí v kontextu celkového příběhu království Avel. Tento prvek dodává hře hloubku a umožňuje hráčům prožít celistvý příběh plný dobrodružství a objevů.

Celkově je mechanika hry Kroniky Avelu: Nová dobrodružství navržena tak, aby poskytovala hráčům poutavý a promyšlený herní zážitek, který vyžaduje taktické myšlení a týmovou spolupráci. Hra je vhodná pro širokou škálu hráčů, od rodin s dětmi po zkušené hráče deskových her, kteří hledají nové výzvy a dobrodružství.

 


Obohacující prvky


Rozšíření Kroniky Avelu: Nová dobrodružství přináší do světa Avelu vzrušující nový obsah, který rozšiřuje již tak bohaté dobrodružství. Hráči, kteří již porazili Bestii z Černého měsíce, se nyní musí postavit novým výzvám, které představují bohové tří zlých měsíců. Tito bohové využili moment oslabení svého pána a rozhodli se pokračovat v útoku na království Avel samostatně.

V tomto rozšíření se setkáme s novými scénáři, které hráče zavedou do dalších koutů Avelu. Například scénář “Přepadení hradu” vyzývá hráče, aby odhalili a zmařili plány zákeřných ropušáků, kteří se snaží ukrást měsíční úlomky. Další scénář “Vzácný náklad” klade důraz na ochranu vozu převážejícího tyto cenné úlomky do dílny čaroděje. A ve scénáři “Měsíční disky” je úkolem hráčů nabít měsíční disky energií a vytvořit tak magický štít, který bude chránit Avel.

Co se týče nových monster, rozšíření představuje Měsíčního ještěra, trojhlavou hydrů, která se mění každé kolo díky dvěma náhodně vybraným úlomkům. Tyto úlomky určují, jaké schopnosti bude Měsíční ještěr v daném kole používat – od útoku fialovými kostkami po vytvoření plamenné bariéry. Dále je tu trojice žabích bratrů tzv. ropušáci – Bruga, Broga a Bruggu, kteří unikají před hrdiny a zároveň musí čelit dalším nestvůrám vylézajícím ze svých nor. Kromě toho jsou zde nová monstra, která drží v zajetí lesní duchy, připravené pomoci hráčům po jejich osvobození.

Nové postavy a předměty jsou dalším lákadlem tohoto rozšíření. Hráči mohou objevit nové hrdiny, kteří se přidávají do boje proti silám zla, každý s unikátními schopnostmi a příběhem. Hráči mohou narazit na prastaré elfy Oberona a Titánii, kteří nabízí speciální předměty a služby, jako je nákup legendárních předmětů nebo pronájem síly magických duchů. Nové magické předměty a vybavení pak poskytují další možnosti, jak posílit své postavy a lépe čelit výzvám, které na ně čekají.

Kromě toho rozšíření obsahuje další komponenty, jako jsou miniatury k sestavení, žetony měsíčních úlomků, magického vybavení, magických duchů a ukazatele houževnatosti. Tyto prvky nejenže obohacují vizuální stránku hry, ale také přidávají nové taktické možnosti a zvyšují celkovou hratelnost.

Kroniky Avelu: Nová dobrodružství přináší do hry novou hloubku a rozmanitost, která hráče ještě více vtáhne do příběhu a světa Avelu. S novými scénáři, monstry, postavami a předměty se hráči mohou těšit na hodiny a hodiny nových dobrodružství a zábavy.

 


Závěrečné zhodnocení


Rozšíření Kroniky Avelu: Nová dobrodružství je skvělým přírůstkem k původní hře, který přináší nový dech do již tak pestrého světa Avelu. Toto rozšíření je jako svěží vánek pro veterány i nováčky, kteří se chtějí ponořit do hlubších a komplexnějších dobrodružství.

Scénáře jsou promyšlené a nabízejí různorodé výzvy, které testují strategické myšlení a schopnost hráčů přizpůsobit se novým situacím. Každý scénář je jako nová kapitola knihy, která hráče vtáhne do příběhu a donutí je spolupracovat a vymýšlet nové taktiky, aby překonali překážky a dosáhli svých cílů.

Monstra přidaná v tomto rozšíření nejsou jen prostými figurkami na hrací ploše, ale představují skutečnou hrozbu s unikátními schopnostmi, které vyžadují promyšlený přístup a taktiku. Jejich design je detailní a přispívá k atmosféře hry, což zvyšuje imerzi a pocit nebezpečí při jejich objevování.

Nové postavy a předměty jsou dalším příjemným překvapením. Každá nová postava má svůj příběh a motivaci, což přidává hře na hloubce. Předměty jsou navrženy tak, aby byly užitečné, ale ne příliš silné, což udržuje hru vyváženou.

Komponenty, jako jsou miniatury a žetony, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou příjemné na dotek, což zlepšuje celkový herní zážitek. Grafické zpracování je na vysoké úrovni a ilustrace jsou oku lahodící.

Celkově Kroniky Avelu: Nová dobrodružství rozšiřuje možnosti hry, aniž by ji překomplikovalo. Přináší nové prvky, které jsou intuitivní a snadno pochopitelné, což umožňuje hráčům rychle se ponořit do nových dobrodružství. Je to rozšíření, které obohacuje základní hru a zároveň zachovává jejího ducha. Pro fanoušky strategických her a milovníky Avelu je to bezpochyby povinnost.

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


Charakteristika hry:

CHRONICLES OF AVEL: NEW ADVENTURES
AUTOR: PRZEMEK WOJTKOWIAK
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REBEL.PL
ASMODÉE EDITIONS
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 8+ LET
HERNÍ DOBA: CCA 90 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Rozšíření Kroniky Avelu: Nová dobrodružství je vynikajícím doplněním původní hry, které přináší nové scénáře, postavy, monstra a předměty, jež obohacují herní svět a poskytují hráčům hodiny zábavy a nových výzev. S promyšlenými příběhy, detailními komponentami a svěžími herními mechanismy je toto rozšíření must-have pro každého fanouška Kronik Avelu a milovníky deskových her obecně.

Celkové hodnocení: 96,250 = 97 %


Hodnocení dle kategorií