Namiji (2023)

Od Tokaida k Namiji

Návrat do Japonska


Před deseti lety vydala společnost Funforge rodinnou deskovou hru s názvem Tokaido, která se stala fenoménem díky netradiční mechanice a klidnému až relaxačnímu zážitku. Hráči cestovali po „Východní cestě“, jedné z nejkrásnějších cest Japonska a sbírali všelijaké krásné předměty, objevovali nádherná panoramata, zastavovali se na jídlo a navštěvovali chrámy. Zkrátka si užívali cestu.

Hra Tokaido pěkně ladila s japonským tématem a nabízela velice atraktivní a čisté vizuální prvky, které přitahovaly velkou pozornost. Ale byla to zároveň i hra se spirituálním zážitkem, která přesvědčila lidi, jak mírumilovně se lze do hry vcítit a užívat si zenu. Klidu a odpočinku.

K 10. výročí populárního Tokaida vydaly vloni společnosti Funforge a Asmodee pokračování tj. nové deskové hry s názvy Tokaido Duo, upravená verze původní hry určená však jen pro dva hráče, a Namiji, která obsahovala podobnou hru s relaxačním zážitkem, avšak místo toho, aby hráči cestovali po feudálním Japonsku, jsou nyní japonskými rybáři, kteří hledají plodnou cestu na moři. Obě tyto krásné deskovky přináší na deskoherní trh i v češtině společnost ADC Blackfire, která původní hru vydala také před lety. Patří jí tedy velké díky, že se opět můžeme vrátit do poklidného Japonska.

Ti, kteří znají Tokaido, se budou při hraní Namiji cítit jako doma. A ti, kteří Tokaido ještě nehráli, objeví úžasnou spirituální hru, kterou si užijí se svou rodinou a přáteli.

 


O Namiji


Čistě bílá krabice

Vítejte po letech opět v Japonsku, tentokrát jako rybář v jeho poklidných vodách. Cílem ve hře Namiji je získat co nejvíce bodů do konce námořní cesty. Vzhledem k tomu, že na cestě po moři je mnoho míst k zastavení, hráči budou tyto body získávat také různými způsoby.

Do středu stolu nejprve umístěte herní plán, který představuje moře. Všimněte si, že hrací deska je stejně čistě bílá s japonskými motivy jako u předchozího Tokaida, ale tentokrát je cesta spojená a putujete s figurkami lodí ve směru hodinových ručiček. Na začátku dostane každý hráč svou vlastní desku lodi představující palubu v určité barvě a umístí na ní 4 žetony obětin do polí na levé straně desky. Následně si vezme loď odpovídající barvě paluby a umístí ji na startovní pole přístavu. Bodovací žeton s odpovídající barvou si každý hráč umístí na bodovací stupnici na 0.

Balíčky karet Přístavů a Posvátných kamenů se zamíchají a umístí na vyznačená místa na hracím plánu. Dvanáct žetonů sítí se zamíchá a umístí se do komínku na sebe, ale lícem dolů. Všechny žetony ryb jsou umístěny lícem dolů na vyznačené pole a všechny žetony korýšů jsou vhozeny do sáčku.

Panoramatické karty jsou seřazeny podle typu (Delfín, Chobotnice či Velryba) a umístěny do balíčku s hodnotou 1 nahoře a nejvyšší hodnotou dole. A nyní jsou hráči připraveni začít hrát hru.

 

Příprava hry

Jak se to hraje


Namiji je prostě poklidná deskovka a hraje se opravdu moc jednoduše.

V jednom tahu hráč prostě posune svou loď vpřed na libovolné volné prostranství po moři a poté na tomto poli provede akci. Hráči se s lodí mohou se pohybovat vpřed o tolik míst, kolik sami chtějí. Je to na jejich uvážení a nemusejí házet přitom žádnou kostkou. Není však radno někam dopředu pospíchat. Háček je totiž v tom, že hráči se střídají ve stanoveném pořadí (ve směru hodinových ručiček kolem stolu), nesmí se zastavit na políčku s jiným hráčem (pokud jich nehraje víc) a musí se vždy zastavit v Přístavištích.

Na tahu je vždy ta loď, která je zrovna poslední!

Pokud jsou ostatní hráči ve svých tazích příliš vepředu, hráč vzadu má výhodu provést více svých tahů, než se hra přesune na jiného hráče. Získá tím na moři daleko více zážitků, panoramat a ryb, a tím pádem i více sesbíraných bodů.

 

Poklidná plavba po moři, kdy se nevyplatí spěchat.

 

Místa na moři přinášejí různé výhody. Některá místa na hracím plánu mají 2 mola, které se používají pouze při hře pro 4 a 5 hráčů. První hráč, který se zastaví na určitém místě, zabere první molo pro sebe a další loď soupeře, která se tam zastaví, zabere další molo ale za čárou, která jím prochází. Prostor s procházející čárou se považuje za místo vzadu (tedy hráč opouští jako první).

 

Jak hrát Namiji (ukázka v angličtině, zdroj: BGG)

 

Na hracím plánu jsou tyto různé typy polí:

Rybaření : Vezměte si z hejna žeton ryby (buď lícem dolů nebo ten z těch lícem nahoru), pak otočte jiný 1 žeton ryby otočený lícem dolů lícem nahoru. Vyberte si, zda jej umístíte na košíku v lodním prostoru nebo jej umístíte zpět do hejna lícem nahoru. Když umístíte jakoukoli rybu do své lodi, první ryba musí být v levém horním rohu a všechny následující ryby musí být umístěny vedle jiné ryby. Pokud vyplníte řádek nebo sloupec tak, že jej vyplníte rybami stejné barvy nebo typu, získáte body zobrazené na konci tohoto řádku nebo sloupce. Při rybaření můžete vzít rybu lícem nahoru nebo lícem dolů a pak vždy otočit další lícem nahoru.

Nahazování sítě : Otočte horní žeton v hromádce sítě a zvolte, zda tyto ryby vložíte do své lodi, nebo je vrátíte na dno hromádky. Po umístění také ohodnoťte řádek nebo sloupec, pokud jej úspěšně dokončíte. Při rybaření pomocí sítě získáte náhodnou destičku se 2 rybami.

Past na korýše : Vytáhněte ze sáčku žeton korýše. Celkem můžete čerpat až 5 žetonů. Pokud však vytáhnete 2 žetony krabů v jednom tahu, ztratíte úlovek a musíte je všechny vrátit do pytle. Pokud se rozhodnete přestat lovit před získáním 2 krabů nebo vylosovat všech 5, aniž byste získali 2 kraby, ponecháte si žetony a za každého získáte 1 bod. Vyndávejte ze sáčku jen na krevety, když vylovíte 2 žetony kraba, zhroutíte se.

Vodní vír : Hráči začínají s 15-ti bodovým trestem zobrazeným na levé straně jejich paluby lodi. Když se zastavíte u místa Vodního víru, můžete umístit nejvyšší žeton obětin ze svého plánu do pole Vodní vír ve středu hrací desky. Pokud tak učiníte, objeví se nová, nižší hodnota, která bude použita na konci hry. Pokud hráč dokáže do konce hry umístit všechny 4 žetony obětin ze svého plánu, nezíská žádné trestné body. Odstranění žetonů obětin z vašeho plánu snižuje váš trest postupně.

Panorama : Hráči si mohou postavit 3 různá panoramata – delfína, chobotnice a velrybu. Když se zastavíte na jednom z těchto polí, vezmete další kartu hodnoty tohoto typu, přidáte ji do svého panoramatu a okamžitě získáte body. 3 různá panoramata, která si můžete po cestě postavit.

Posvátné kameny : Doberte si 2 karty Posvátných kamenů a přidejte jednu do své sbírky. Druhou umístěte zpět na dno balíčku karet. Tyto karty obsahují tajné bodovací podmínky, které se použijí na konci hry, pokud této podmínky dosáhnete. Některé ze speciálních způsobů, jak skórovat pomocí karet pomocných kamenů. Jediným omezením toho, jak daleko dopředu může hráč posunout svou loď, jsou 3 přístaviště podél trasy.

Když hráč dorazí do přístaviště, může umístit svou loď na kterékoli z doků. Jakmile všichni hráči dosáhnou přístaviště, hráč, jehož loď je nejblíže námořní cestě, si z balíčku lízne karty, které se rovnají počtu hráčů plus jedna. Že si hráči vyberou 1 kartu, kterou si ponechají, a zbytek předají dalšímu hráči v řadě v doku. Tyto karty buď udělují body přímo (Stravování), nebo poskytují hráči speciální bonusovou sílu (Upgrady), kterou může použít během hry. Jakmile si všichni hráči vybrali kartu doku, hra pokračuje s hráčem, jehož loď je nejdále od námořní trasy. Všichni se zastaví v přístavišti a čekají, až dorazí ostatní.

 

Přístaviště

 

Když hráč přesune svou loď do cíle, získá žeton rychlosti s nejvyšší zbývající hodnotou. Tyto žetony mají hodnotu 7, 5, 3, 2 a 1. Jak jsou body udělovány během hry, hráči posouvají své bodovací značky podél skóre. Jakmile tedy všichni hráči dorazí na cílovou čáru, jediným zbývajícím bodováním, které je třeba provést, je přidat body za úspěšné dokončení karet Posvátných kamenů a použít jakékoli záporné trestné body ze zbývajících žetonů nabídky na hráčově plánu. Vyhrává hráč s nejvyšším skóre!

 


Závěrečné zhodnocení


Namiji je skvělá rodinná desková hra! Sice velmi přímočará, ale pro hráče všech věkových kategorií je snadné jí se naučit a pochopit. Vzhledem k tomu, že většina karet obsahuje text, hráči musí být dostatečně staří na čtení (nebo se spojit s hráčem, který jim ty karty přečte). Přesně jak to máme rádi u rodinných deskových her, tak Namiji nabízí dobrou rovnováhu mezi strategií a štěstím. Vzhledem k tomu, že hráči nehází kostkami pro pohyb po moři, mají velkou kontrolu nad tím, jak se pohybují a na kterých polích se zastaví. Například: Loď se může posunout o 1 pole vpřed, vzít si panoramatickou kartu a hned se zase vydat na cestu. Chcete to jen se rozhodnout, jestli vstoupit do volného pole vzadu anebo přeskočit několik dalších a získat tak místo, které opravdu chcete? Vyplatí se jít někdy dál a ponechat několik volných polí pro ty, kteří jedou za vámi, aby se mohli několikrát zahrát, než na vás zase přijde řada? Pak je to vaše volba. Jaké akce vlastně chcete podniknout, abyste získali co nejvíce bodů? Nebudete moci zakotvit na všech místech, která byste chtěli navštívit. Takže budete muset dělat kompromisy. Chcete trávit více času rybařením a zaplňováním paluby lodi? Dokončením řádku nebo sloupce se stejným typem nebo barvou ryby získáte uvedené body. Nebo chcete získat co nejvíce panoramatických karet a udělat to tak co nejrychleji, abyste získali bonusové body za to, že jste jako první dokončili panorama?  Nebo chcete zkusit štěstí při losování z pytlíku na žetony korýšů? Nebo chcete poslat do moře více obětin, abyste na konci hry nebyli potrestáni s velkým bodovým trestem? Pak jsou tu samozřejmě pole s Posvátnými kameny, které vám dají šanci získat bonusové body z tajných úkolů. A když se dostanete do Přístavu jako první, kam chcete umístit svou loď? Chcete ji umístit dopředu, abyste si mohli jako první vybrat z karet přístavů? Nebo ji pozdržíte více vzadu, abyste jako první mohli opustit přístav a měli na výběr další volná místa? Mít obě tyto karty přístavů je skvělá kombinační síla. Všechny to jsou zajímavé volby! Mnohé z možností však také obsahují prvky štěstí – ať už jde o losování karet z balíčků, losování žetonů korýšů z pytlíku nebo dokonce výlov ryby z hejna při rybaření. A právě vyváženost téhle lehké strategie a štěstí dělá z Namiji tak skvělou rodinnou deskovou hru. Navíc námět je moc pěkný, kresba velmi atraktivní a komponenty perfektní.

Namiji (stejně jako Tokaido) boduje v naší rodině velmi vysoko na našem ukazateli oblíbenosti deskových her a to díky své jednoduché hře s mnoha možnostmi a trochou štěstí. Hra se také hraje velmi dobře při více hráčích. Při pěti hráčích se zdá, že se místa velmi rychle zaplní, takže mezi loděmi obvykle není mnoho míst. A ve 2 a 3 hráčích nemůžete na některých polích použít druhé místo na moři, takže vás to opět drží ve střehu při výběru toho, jak daleko se ve svém tahu pohnete, abyste získali místa dříve, než to udělá soupeř.

Každopádně hra pěkně plyne a čas letí se zábavou.

Rozhodně doporučuji pořídit si tuto zenovou hru Namiji pro vaši rodinu.

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


NAMIJI
AUTOR: ANTOINE BAUZA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FUNFORGE
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2023
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 8+ LET
HERNÍ DOBA: 45 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Nová “Východomořská cesta” je příjemným relaxačním zážitkem, která nás po letech opět vrací do feudální Japonska. Jako rybář si užíváte plavbu, lovíte všelijaké ryby z moře, sbíráte nádherná panoramata a navštěvujete přístavy. Mechanika hry je však velice obdobná Tokaidu, přestože se jedná o pravidlově vypilovanější verzi převedenou jen do rybářského prostředí.  Ale víte co?! Mě to rybaření, lovení korýšů, navštěvování přístavů i posílání obětin do vodního víru prostě bavilo. Pokud bych si však měl vybrat, tak srdcem bych volil asi původní suchozemskou cestu z Kyota do Eda tedy Tokaido, ale novější hra Namiji je opravdu moc pěkná a příjemná cesta po moři. Je to důstojné pokračování, které hráčům opět připomene ten zenový zážitek ze hry. Jinak cena nové hry okolo 1200 Kč je více než přívětivá. Nezbývá než hru Namiji doporučit ke koupi. Ti, co znají Tokaido, se budou cítit jako doma. A ti, kteří Tokaido ještě nehráli, objeví úžasnou spirituální hru.

Celkové hodnocení: 87,500 = 88 %


Hodnocení dle kategorií