Jaipur (2020)

Jaipur (neboli spíše hovorově Džajpur) je nejenom hlavní město indického státu Rádžastánu nazývané „růžové město“, ale také velmi jednoduchá, celkem svižná a rychlá karetní hra pro dva hráče s prvkem směnného obchodu tzv. zboží za zboží (později za rupie), ve které se stáváte orientálními obchodníky s turbany na hlavě a snažíte se co nejvíce vydělat na obchodě s velbloudy, vzácným kořením, pevnými kůžemi, pestrými látkami, drahými kameny, stříbrem a zlatem, abyste se stali maháradžovým osobním obchodníkem. Ve hře jste jeden ze dvou nejlepších obchodníků ve městě Jaipur a soupeříte v tom, kdo získá nejvíce bohatství při obchodování na zdejším orientálním trhu – bazaru.

 

,,Vezmu si vzácné koření z nabídky trhu.“

Karetní hru, jejímž autorem je Sébastien Pauchon, jenž stojí za takovými hrami jako Jamaica či Ysphahan, a která na deskoherním trhu není poprvé, vydal v nové „žluté a širší“ edici v minulém roce 2020 český distributor deskovek tedy společnost ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. se sídlem v Praze – Hostavicích. Na žluté krabici kromě velkého typografického písma s názvem hry JAIPUR najdeme také pod ním vyobrazeného zakulaceného orientálního obchodníka s turbanem na hlavě a hustými vousy ve tváři, jak sedí v tureckém sedu a před sebou má položené všelijaké drahé zboží (zlato, kůže, drahokamy, látky atd.), zatímco za ním v pozadí vykukuje velbloud a silueta stavby trhu. Podobnou krabici, ale „užší a v zelené“ edici vydávala před lety v r. 2009 společnost GameWorks, ale ta měla na obalu mnohem hubenějšího obchodníka než v aktuální edici. Na českém trhu byla dost těžko k sehnání. Aktuální verze hry Jaipur ve žluté krabici má mnohem větší karty, kvalitnější žetony a přináší v balení taky jednu pěknou kovovou minci s názvem hry. Kovová mince je však jen takový bonus a slouží bohužel jen pro parádu. Můžete s ní alespoň označovat začínajícího hráče ve hře.
,,Směním tři velbloudy a dvě kůže za čtyři truhlice zlata a drahé kamení.“
 
Kovová mince
Musím se přiznat, že hra mě dost dlouho odrazovala, než jsem si jí pořídil. Nevím proč, ale hrozně mě vadila ta stará herní PC grafika z 90. let minulého století na krabici. Přitom já ty staré dobré PC hry mám strašně rád a na takového Prince of Persia, Golden Axe, Home Alone, Supaplex či Super Maria vzpomínám nostalgicky v dobrém dodnes. Nevím, proč jsem si držel k této karetní hře Jaipur zrovna takový odtažitý prostor a dost dlouho váhal, jestli ano či ne si ji pořídit. Ani žádnou recenzi jsem si předtím nepřečetl, a přesto jsem si jí nakonec sehnal. A musím nakonec říct, že jsem byl opravdu mile překvapen.
Grafika na křiklavě žluté krabici mi přišla již v pohodě a ani orientální obchodník mi již nebyl tak nesympatický, jako když jsem si hru prohlížel na e-shopech všelijakých deskoherních webů. Musím říct, že právě grafika je nakonec silná stránka hry. Někomu se může líbit a někomu ne! Mně se ze začátku nelíbila, ale postupem času jak jsem hru hrál a poznával její jednoduchý princip mě v táhla opravdu na orientální tržiště. A to hlavně díky výtečně propracovaných komponentům a přehledným pravidlům uvnitř krabice, které jsou tak jednoduché jako facka.
Když krabici karetní hry Jaipuru otevřete, najdete v ní dvojí pravidla. Jedny jsou v češtině a druhé ve slovenštině. Obojí mají jen pár stránek (cca 5) a musím vyzdvihnout pravidla jsou velmi dobře napsaná !!!. To tedy čest tvůrci i překladateli této hry. Musím pochválit, jak byla srozumitelná. Hned napoprvé jsem pochopil, jak se ta hra vlastně hraje a že to je vlastně hračka – nic náročného. Pár grafických příkladů a poznámek a hned mi bylo vše jasné, což se málokdy u deskovek stane, že celou mechaniku pochopíte, aniž byste nehledali něco v pravidlech či na pomocných kartičkách. Zkrátka pravidla u této karetní hry jsou jednoduchá a perfektně napsaná s podrobným grafickým rozborem.
Karty a žetony
Uvnitř krabice kromě pravidel najdeme ještě 55 karet zboží, 38 žetonů zboží, 1 žeton velbloudů, 18 bonusových žetonů a 3 žetony známosti. Všechny komponenty jsou krásně barevné stylizující do staré PC grafiky na krabici (někomu se může líbit někomu ne) a z kvalitního materiálu. Nezapomeňme ještě na kovovou minci, která je jako bonus také v krabici. Co se týče karet, tak ty jsou z tvrdého kvalitního papíru a při otočení ke slunci se zablýskají. Nevím, jak to lépe popsat, ale karty jsou opravdu moc pěkné. Na rubu karty je známý orientální obchodník s úsměvem pod vousy a v růžovém poli na tržišti, zatímco na líci karty je jeden ze sedmi obrázků zboží na trhu. Karty zboží  jsou dle druhu od sebe barevně zvýrazněny, takže koření je ZELENĚ, kůže jsou HNĚDĚ, látky zase FIALOVĚ, drahokamy ČERVENĚ, stříbro MODŘE a zlato jak jinak než ŽLUTĚ. Jedině velbloudi jsou takový neutrální bez barvy. Podobně jsou značeny barvou i ostatní žetony a jsou z kvalitního tvrdého kartonu.

,,Kupuji celé stádo velbloudů z tržiště.”

Pojďme se nyní podívat ve zkratce na princip hry, při kterém hráči ve svém tahu převážně směnují  zboží za zboží a posléze jej prodávají za rupie.

Hráči se během jednoho kola střádají v tazích. V každém tahu má hráč pouze dvě možnosti:

a) buďto získat karty

b) nebo prodat karty.

Karty je možno získat třemi způsoby:

1) vzít si jednu z nabídky pěti karet (z trhu) a nahradit ji z dobíracího balíčku.

2) vzít si libovolný počet karet z trhu a nahradit je libovolnými kartami z ruky či velbloudy ze stáda v libovolném poměru.

3) vzít si všechny velbloudy z trhu – velbloudi jsou jediné karty, které se vykládají před hráče (stádo); hráč s větším velbloudím stádem získá navíc na konci kola bonus.

Při prodeji platí následující pravidla:

1) lze prodat pouze jeden druh zboží

2) za každou prodanou kartu hráč získá jeden peněžní žeton, jejichž hodnota klesá spolu s poptávkou po daném zboží, tj. hráč, který prodá zboží jako první, utrží více peněz

3) při prodeji tří, čtyř, či dokonce pěti karet hráč navíc získává příslušný bonusový žeton, který má náhodnou peněžní hodnotu

Kolo končí při rozebrání peněžních žetonů (tj. nulové poptávce) třech druhů zboží či po vyčerpání dobíracího balíčku. Hráči si spočítají peníze dané hodnotou peněžních a bonusových žetonů. Bohatší hráč získává Pečeť dokonalosti a hraje se další kolo. Vítězí hráč, který jako první získá dvě pečetě.

Jak je vidět ze stručného výpisu pravidel, princip hry je velice jednoduchý. Nicméně není dokonalý a při častém hraní prokouknete mechaniku a hra vás může omrzet. Proto bych doporučoval to nepřehánět a odehrát si s protihráčem jen několik partií, a pak si dát na nějaký čas zase oddech.

Jaipur je výborná a dobře vymyšlená karetní hra pro dva hráče, která vás vtáhne do světa obchodu. Je to rozhodně taktická hra, která vás nutí se rozhodovat v daném okamžiku a odhadnout, jestli je zrovna lepší sbírat, směnovat či prodávat. Ve své roli tu hraje prim také náhoda vzhledem k tomu, že jde o karetní hru a taháte karty z dobíracího balíčku. Nicméně její síla je v jednoduchosti a rychlosti, která osloví jak mladší hráče od 12 let tak i starší zkušenější hráče. Jednotlivé partie jsou rychlé, takže vám hra nezabere ani půl hodiny. Rychle spočítáte své prodané zboží a můžete hru sklidit ze stolu.

Právě bodovací systém musím pochválit, kdy jen své žetony zboží otočením proměníte na rupie a rychle a snadno spočítáte, kdo vlastně v daném kole vlastně vyhrál. Je to fakt skvěle vymyšlené.

Karetní hru Jaipur mi nezbývá než doporučit. Opravdu jsem byl mile překvapen.

Sepsal pro vás Tomáš Martinec

,,Prodám své zboží za peníze.” 

 

 


 

 

Originální název: Jaipur

Rok vydání: 2009 (nová edice, česky 2020)

Počet hráčů: 2
Věk: Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní: Středně dlouho trvající hra – asi 30 až 70 minut


Stručný verdikt s ohodnocením

 

Překvapivě hodně jednoduchá obchodní hra se srozumitelnými pravidly. Kvalitní zpracování komponent včetně bonusové kovové mince. Orientální obchod s prvkem zvláštní grafiky, která připomíná počítačovou hru z 90. let.

 

Celkové hodnocení: 86,250 = 87 %


Klady a zápory

+ jednoduchá pravidla
+ kvalitní zpracování žetonů a karet
+ obchodní hra s příchutí orientu
+ dobře vymyšlený bodovací systém peněz (převod zboží na rupie)
+ bonus v balení (kovová mince)
 
– grafika jako ze staré PC hry (může či nemusí se líbit)
– herní mechanika sice jednoduchá, ale nedokonalá
– prvek náhody (lízaní karet z dobíracího balíčku či proměnná hodnota žetonu zboží při vyhodnocení na rupie)

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář