Příběhy z kostek: Harry Potter (2021)

Ilustrační obrázek
Bylo, nebylo devět kostek. A ty kostky uměly vyprávět příběhy.
Hra Příběhy z kostek se může zdát ve své podstatě jako velice jednoduchá, prostá a až primitivní hra vzhledem k tomu, že v základním balení nalezneme jen devět obrázkových kostek a stručná pravidla vytisknutá na malém kousku papíru (4x v různých jazycích), ale opak je pravdou – neboť nás jako hráče nutí přemýšlet a kreativně vytvářet z padlých obrázků na kostkách vlastní jedinečné příběhy.
S tímto jednoduchým nápadem přišel před lety Rory O´Connor, který se svou manželkou založil herní tým The Creativity Hub v irském Belfastu. Nápad přetvořil ve skutečnost a z malé kostkové hry se záhy stál velký fenomén po celém světě. Hra Rory´s Story Cubes získala ve světě hned několik prestižních cen za vyprávění příběhu, a prodalo se jí již přes více než 2-3 milionů balení. Dokonce se v internetovém obchodě Amazon na Vánoce v roce 2011 držela na prvním místě v prodejnosti hraček. Kostková hra Rory´s Story Cubes je již na deskoherním trhu skoro druhou dekádu let a dočkala se hned několika známých variací (od klasiky po např. Looney Tunes, Doctor Who, Scooby Doo) a rozšiřujících sad k tématům, např. Fantazie (kouzla, báje, středověk), Divočina (pravěk, zvířata, expedice) a Mystérium (zločin, horor, tajemno). U nás v barevných krabičkách kostky začal dodávat na trh Mindok a v současnosti společnost ADC Blackfire Ent. Pojďme nyní v krátké recenzi shrnout jedno ze známých témat ze světa fantastiky, ne není to Star Wars a ani epický Pán Prstenů, ale přestavme si nové příběhy z kostek z čarodějnického světa Harryho Pottera.
Krabička s plechovkou
„Expelliarmus!“

Kostky ze světa Harryho Pottera vydal nedávno ADC Blackfire Ent. v malé kulaté plechové krabičce o rozměrech 80 x 75 x 30 mm, kterou si lze snadno a rychle zabalit třeba někam na cesty. Na devíti bílých kostkách o rozměrech 19 mm najdeme obrázkové rytiny – tedy na každé kostce 6 unikátních obrázků, dohromady až 54 možností pro vytváření čarodějnického příběhu. Přiznám se, že kvalitou rytinových obrázků na kostkách jsem byl tak trochu zklamán. Čekal jsem detailnější zpracování, než jen nějaké siluety, piktogramy či jiné značky, přesto to k názornosti stačí pro sestavení příběhu. Mezi obrázky samozřejmě nesmí chybět Harry Potter, Brumbál, sova Hedvika, meč, lektvar, létající koště, čarodějnický klobouk, pavouk, kotlík, kouzelnická hůlka, 9 ¾, Voldemort a další. Všech devět kostek je úhledně zabaleno v igelitovém sáčku na dně plechové krabice a kromě nich tam najdeme čtvery pravidla. Ano, počítám správně. 1,2,3 a 4 … čtvery pravidla. Jedny v češtině, druhé ve slovenštině, třetí v angličtině a čtvrté v rumunštině. Překvapivě jsou velice jednoduchá a dala by říct do jediné krátké věty: Házejte kostkami a z padlých obrázky vymýšlejte příběhy. Přesto představme si je:

Při hraní s rodinou a přáteli se střídáte v roli vypravěče. Vypravěč hodí všemi 9 kostkami. Tah začne slovy třeba “Bylo, nebylo” a vypráví příběh, kterým propojí všech devět obrázků. Začnete prvním obrázkem, který upoutá vaši pozornost. Za tří kostek vytvořte úvod příběhu, z dalších tří prostředek a z posledních tří závěr. Jediné pravidlo zní, představivosti se meze nekladou.

Můj hrdiny: Hoďte třemi kostkami a pomoci hozených obrázků vytvořte postavu, která bude hrdinou vašeho příběhu. Pak hoďte všemi devíti kostkami a vyprávějte příběh.

Epické příběhy: První hráč hodí všemi devíti kostkami a začne vyprávět první kapitolu příběhu. Každý následující hráč přidá k příběhu další kapitolu. Poslední hráč musí vyřešit otevřené konce a přivéz celý příběh k epickému finále. Aby vaše příběhy dostaly nový rozměr, pořiďte si různé sady hry.

Jaký svůj příběh ze světa Harryho Pottera dokážete vymyslet vy?

Plechovka s kostkami

 

„Avada Kedavra!“ 
Hra slouží jako kreativní a vzdělávací nástroj ke stimulaci představivosti, pomáhá rozvíjet jazyk, vylepšit slovní zásobu a propagovat dovednosti při řešení problémů pro věkovou kategorii od 6 let. Stačí hodit kostkami, začít slovy „Bylo, nebylo“ a rozvinout křídla své představivosti. Přiznám se, že hra Příběhy z kostek mě ani moc nezaujala, kde kostky slouží něco jako generátor sekvence náhodných obrázků pro sestavení příběhu. Ale uznávám, že na nějaké party či silvestrovské akci může na čas zabavit i pobavit. Přece jen v člověku jak by to řekl Hercule Poirot zapojí šedé buňky mozkové.

Jestli vám postačí k příběhu aplikace Rory´s Story Cubes, lze stáhnout zde na Google Play za poplatek.

Sepsal pro vás Tomáš Martinec


 

Originální název:     Rory´s Story Cubes: Harry Potter

Rok vydání:               2021
Počet hráčů:           1 – 12
Doporučený věk:   od 6 let
Herní doba:           10 min
Herní svět:           Fantasy

Stručný verdikt s ohodnocením

 

Hra v kostky s vyrytými obrázky ze světa Harry Pottera.
Přesto ne moc kvalitní zpracování a vše je závislé na vaší fantazii. Slouží jako kreativní nástroj ke stimulaci představivosti, pomáhá rozvíjet jazyk a slovní zásobu.

 

Celkové hodnocení: 70,625 = 71 %

Klady a zápory

+ hra na cesty

+ kreativní myšlení

+ rozvíjení jazyka

+ vylepšení slovní zásoby

 

– nutnost myšlení a vytváření srozumitelných vět

– obrázky na kostkách by mohly být detailnější

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář