Dům snů: Slunečnicová ulice 156 (2023)

Základní hra

 


O základní hře


Není to tak dávno, co vyšel u nás dotisk pohodové rodinné hry Dům snů (v orig. Dream Home). Tato designově krásná deskovka, ve které hráči navrhují a budují místnosti ve svém vysněném domě a doplňují jej všelijakými doplňky, vyšla v ČR pod vydavatelstvím ADC Blackfire Ent. již v roce 2016, ale posléze byla na deskoherním trhu dlouho nedostupná. Až loni na Vánoce se opět objevila. Její dotisk byl příjemným překvapením. Opět jej vydal stejný vydavatel vzhledem k tomu, že si na českém a slovenském trhu vedla velmi dobře. Není čemu se divit, jelikož svým příjemným designem a nádhernými kartami s ilustracemi pokojů připomínala tak trochu i jinou budovatelskou hru, avšak počítačovou. Mám tím samozřejmě na mysli oblíbené SIMS. Proto tato deskovka přilákala nejen děti, ale také jejich maminky a tatínky, kteří byli rádi, že si jejich drahá polovička taky něco zahraje.

Dotisk Domu snů byl příjemným překvapením, ale nečekal jsem, že ke hře vyjde později i nějaké rozšíření. Samozřejmě jsem jej musel mít doma. Nejen kvůli svým dětem, ale převážně i jako dárek pro manželku, která základní deskovku má ráda a na počítači propařila hodiny a hodiny na Simících. Měla totiž právě narozeniny a tohle byl ideální dárek, jak ji zase zapojit mezi deskové hráče a zahrát si základ i s rozšířením spolu s dětmi. Původně toto rozšíření vyšlo v roce 2017, ale nyní v červnu 2023 jsme se dočkali dotisku s podtitulem Slunečnicová ulice 156 (v orig. 156 Sunny Street).

Nové rozšíření k rodinné hře

NOVÉ ROZŠÍŘENÍ


Slunečnicová ulice 156 stejně jako základní hra přišla na deskoherní trh s líbivou krabicí. Rozměrově výška i šířka krabice je stejná, ale s poněkud menší hloubkou (cca poloviční) i obsahem. Autorem hry je Klemens Kalicki a jeho dcera Olga, která ilustrovala všechny prototypy a navrhla několik řešení do tohoto rozšíření. Líbivý obrázek na krabici i celkový design hry má na svědomí Bartlomiej Kordowski. Základní hra i rozšíření vyšla ve spolupráci s polským vydavatelem REBEL.

Co najdeme v krabici?

  • 1 přídavná deska pro hru 5–6 hráčů
  • 2 desky s domy hráčů
  • 1 bodovací bloček
  • 5 žetonů vybavení
  • 24 pokojových karet
  • 24 zvláštních karet
  • 12 karet přátel
  • 12 karet stavebních plánů
Komponenty v rozšíření

 


Co přináší nového?


Oproti základu můžete hrát až v 6 hráčích (původně nabízela hru jen ve 2 – 4 hráčích) a taky Sólo mód tedy hru jen pro 1 hráče. Doporučený věk je 7+ vzhledem k rozšiřujícím módům a textu na kartách jednotlivých pomocníků, ale můžete hrát i s mladšími dětmi. Samozřejmě, když jim ti starší pomohou. Je to vtipně ilustrovaná hra s novými kartami pokojů a zvláštních karet, kterou si převážně zahrajete s rodinou, ale i s příležitostnými hráči. Každý hráč si v ní vybaví pomocí karet svůj dům snů.

Opět jsou zde jednoduchá a přehledná pravidla s názornými ukázkami. Výtku bych však k nim měl, i když jsou stručná a zabírají sotva jen pár stránek (cca 12), mohly by být jednotlivé listy alespoň sešity sponkou. Takhle to vypadá, že je výrobce jen vytisknul a ledabyle je do krabice vložil. No ale budiž – jsou přece jen na pár stránkách. Jinak jsou jasná a přehledná tj. v podstatě to nejdůležitější.

Rozšíření Slunečnicová ulice 156 sice přidává navíc jen 2x desky domu a bloček pro více hráčů, ale přináší také dva nové prvky. Základ původní hry však zůstává stále stejný. Z nabídky sbíráte karty místností, které umisťujete na svou desku domu. Karty místností umisťujete v co možná v nejlepší kombinaci tak, aby tvořily co možná nejlépe celek, aby jste získali co možná nejvíce bodů.

Nové karty – místnosti, pomocníci a nářadí

Co určitě vaše drahé polovičky potěší, jsou ty nové karty místností a zvláštních karet (obojí po 24 ks), kterými základní hru doplníte o nové místnosti, pomocníky a nářadí.
Např. Žebřík vám pomůže nahlédnout na střešní karty či Instalatér vám zvýší hodnotu postavené koupelny. Jsou to prostě další zajímavé prvky, které obohatí základní hru a zároveň ji nezkomplikují.

Nejzajímavější na celém rozšíření jsou dva nové herní moduly. Stavební plány a Rodina a přátelé.

Stavební plány představují 12 karet stavebních cílů, které se snažíte během hry splnit. Za jejich splnění následně obdržíte 3 nebo 5 bodů, které se započítávají na konci hry do celkového scóre. Nejprve však na začátku hry každý hráč dostane jen jednu tříbodovou a jen jednu pětibodovou kartu z balíčku stavebních plánů. Můžete splnit pouze jednu z nich (podle toho jaké cíle splníte), takže můžete obdržet jen navíc 3 body či 5 bodů. Musíte například postavit třeba 2 místnosti v jednom patře nebo splnit jinou podmínku. Není to špatně vymyšlené. Hráči se soustředí, aby nestavěli libovolně, ale plnili také podmínky pro rozložení jednotlivých místností ve svém domě. Trochu to sice omezuje, ale záleží na samotném hráči, jestli se rozhodne plnit daný stavební plán či nikoliv.
Každopádně každý bod na konci hry je k dobru. Nemyslíte?!

Stavební plány a přátelé

Druhým herním modulem je Rodina a přátelé. Nejen pro mě zajímavý modul, jelikož nějaké ty ŽIVÉ (obrazně řečeno) postavy v domě chyběly. Neříkám, že je to terno. Lepší nápad než měl autor hry však nemám a nakonec si myslím, že je to v podstatě nejlepší řešení. Prostě nějak zapojit postavy do sice návrhářsky krásného, ale přece jen prázdného domu. Nepočítám pomocníky tedy ty karty, které si odkládáte stranou. Druhý modul také obsahuje 12 karet představující ty lidi (mladou rodinu s dítětem či jen kuchaře), které můžete během hry pozvat do svého domu. Po splnění podmínky (postavení místností v určitých barvách) můžete vybrat danou kartu přátel z nabídky a vložit jí jako návštěvu do svého domu. Ne přímo, ale umístěte ji vedle patra. Tady pozor! Do každého patra můžete umístit pouze jednu kartu přátel, takže ve výsledku může mít v domě maximálně 2 karty přátel. Každou v jednom patře tedy v prvním a druhém, suterén se nepočítá. Na konci hry se započítávají hráči navíc i body za každou návštěvu v jeho domě. Každá karta přátel má jiné číselný počet bodů – čím vyšší, tím samozřejmě byla náročnější podmínka pro umístění rodiny či přítele do vašeho domu.

 


Závěrečné zhodnocení


Nové rozšíření Slunečnicová ulice 156 pro základní hru Dům snů nepřináší žádnou herní revoluci. Mechanika hry zůstává stejná, ale jen přibyly nové nenáročné podmínky pro zpestření. Myslím tím oba dva nové herní módy, které jsou v zásadě fajn a nijak hru nekomplikují. Zatímco u Stavební plánů plníte podmínky rozvržení jednotlivých místností v domě, tak u Rodiny a přátel zase musíte mít konkrétní místnosti v domě vůbec postavené. Tím dostanete další body navíc k celkovému skóre.

Nové pokojové a zvláštní karty, kterých tu najdeme oboje po 24 ks a také 5 žetonů vybavení, jsou příjemným příspěvkem k základu. Pokud hrajete základní hru častěji, jistě je oceníte. Ale jinak máte pocit, že tu jsou jen kvůli navýšenému počtu hráčů. V herní krabici najdete navíc přídavnou desku pro nabídku karet, 2x desky domu a bloček pro hru až 5-6 hráčů. Osobně mě to nijak neohromilo, ale budiž tomu tak. Myslím, že tu jsou jen pro zaplnění místa v krabici.

V pravidlech najdete i možnost hrát hru v jednom hráči, což velice zase oceňuji. Neměl jsem ale ještě možnost tuto sólo variantu vyzkoušet, tak nemohu říci, jestli zaujme či ne.

 

Zpestření pro základní hru

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


DREAM HOME: 156 SUNNY STREET
AUTOŘI: KLEMENS KALICKI
VYDAVATEL ORIGINÁLU: REBEL.PL
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2017
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 7+ LET
HERNÍ DOBA: 45 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Nové rozšíření Slunečnicová ulice 156 je příjemným doplňkem k základu především díky dvěma herním módům (konečně jsou ve vašem vysněném domě i lidé) a s doplňujícími kartami pokojů, pomocníků a nářadí. Ale ostatní komponenty tj. přídavná deska, 2x desky domů a bloček navíc pro 5.-6. hráčů jsou jen doplňující vata do krabice. Někdo to může vidět i jinak. Každopádně, pokud jste chtěli hrát Dům snů i ve více hráčích než jen ve čtyřech, tak to nejspíše oceníte. Co však neoceníte, tak to je přepálená cena. Přece jen necelých sedm stovek korun mi přijde poměrně dost peněz .

Celkové hodnocení: 80,000 = 80 %


Hodnocení dle kategorií