Pán Prstenů: Putování po Středozemi – Zhouba z pustin (2022)

Sauron teprve zjeví svého nejstrašnějšího služebníka, který povede mordorská vojska do války. Toho, jež prý nemůže zabít žádný živý muž. Černokněžného krále Angamaru. Bodl Froda na Větrově. Je to Pán nazgúlů. Největší z Devítky. Jeho doupě je v Minas Morgul.

 


O novém balíčku figurek

Balíček figurek Zhouba pustin (Scourges of the Wastes Figure Pack) je v pořadí třetí a také poslední malé rozšíření pro dobrodružnou hru Pán Prstenů: Putování po Středozemi. Ještě v témže roce 2022 vyšly balíčky figurek Bytosti z temnot (Dwellers in Darkness) a Nepřátele Eriadoru (Villains of Eriador) od Fantasy Flight Games (u nás vydává ADC Blackfire). Jako i tyto balíčky obsahuje Zhouba z pustin tři detailně provedené plastové figurky bez barevné úpravy představující nepřátelé z kampaně Jedovatý příslib a Válečné tažení pro hru Pán prstenů: Putování po Středozemi, pět nových karet předmětů a šest karet nových dovedností dle role vhodných pro každou kampaň.

Toto rozšíření obsahuje:
Tři nové figurky nepřátel

Velkou figurku Černokněžného krále Angmaru, kterou využijete v kampani Válečné tažení ze stejnojmenného velkého rozšíření, a figurky Pána Angonu a Eadris pro kampaň Jedovatý příslib. Tato kampaň jde odehrát i bez těchto figurek, ale potřebujete k ní základní sadu hry a už dříve zmíněné velké rozšíření Válečné tažení.

 

Nový předmět

Nový předmět „Krátký meč“ i se všemi vylepšeními na druhé, třetí a čtvrté úrovni předmětu.

 

Karty dovedností

Šest karet dovedností pro nové povolání Stvoření – přítel.

Spolu s vydáním tohoto balíčku figurek byla aktualizována i doprovodná aplikace, ve které přibyla další kampaň Jedovatý příslib. Ta pojednává o zradě na rohanských pláních, kterou budete muset odhalit, abyste zhatili zrádcovi plány.

Zdroj: Fotky karet ze Zatrolených her


UNBOXING BALÍČKU

Video k balíčku nepřátel

Zdroj: Youtube kanál Deskonory


ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ

V pořadí třetí a údajně i poslední balíček figurek ke kooperativní hře Pán Prstenů: Putování po Středozemi přichází se třemi novými figurkami k aktual. kampaním v aplikaci, 6 kartami dovedností pro nové povolání Stvoření – přítel a s novým předmětem Krátký meč s jeho 5 úrovněmi.
Všechny tři figurky jsou (jak je již od FFG zvykem) do detailu propracované, kvalitní (takže něco vydrží) a do světa Pána Prstenů zapadající – tedy do této deskové hry skládající se z mapových dílů a doprovázená aplikací. TOHO, jež nemůže zabít žádný muž, snad všichni dobře známe z nejen knižní, ale i filmové trilogie od Petera Jacksona. Černokněžný král Angmaru sedící na Nazghulovi je opravdu moc pěkná figurka, která určitě v kampani Válečného tažení chyběla a její letící vzezření na průhledném podstavci (válečku) je skvělým doplňkem ke hře. Určitě tak zapadnou i do hry nové figurky Pána Angonu a Eadris, jejíž postavy najdeme v kampani Jedovatý příslib. S touto kampaní jsem neměl zatím ještě tu čest, ale plánuji si ji zahrát v nejbližších dnech před Vánoci. Obě postavy sice neznám z knižní předlohy a určitě nebyly ani ve filmové trilogii. Nejspíše půjde o nové postavy od Fantasy Flight Games doplňující příběh, jak je jejich zvykem.
Každopádně všechny tři figurky jsou moc hezky provedené a není jim co vytknout. Otázkou, ale je: Proč nebyly součástí již velkého figurkového rozšíření Válečného tažení? V doprovodné aplikaci tedy v daném příběhu byly již přece napsány, a tak mohly být zařazeny mezi ostatními figurkami v tomto rozšíření. Tedy alespoň ten Černokněžný král Angmaru tam mohl být, zatímco kampaň Jedovatý příslib vlastně se objevila později. No, prostě tu jde vytěžení dalších peněz od vlastníků této dobře prodávané deskové hry.
Karty pro nové povolání a úrovně nového předmětu jsou také sice fajn, ale furt je to jen něco jako nástavba, která nepřináší nic zásadního navíc a vlastně se bez nich obejdete. Krátký meč vás nijak neohromí a Myška Štěbetalka zamíchá jen bytosti z odhazovacího balíčku.
Každopádně, pokud chcete mít hru Pán Prstenů: Putování po Středozemi komplet se všemi figurkami dle příběhu a máte tuto deskovou hru s doprovodnou aplikací skutečně v oblibě, tak neváhejte a tento nový balíček figurek Zhouba z pustin si pořiďte včetně ostatních, pokud ještě seženete. Přece jen tyto doplňkové sety k hrám jsou na trhu v omezeném množství.  Musíte však počítat s vyšší cenou, která se pohybuje kolem necelých pěti stovek. Sice jde jen o pár karet a tři figurky ke hře, ale prostě to “you must have a complete”.

 

ZA POSKYTNUTÍ BALÍČKU FIGUREK K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


LORD OF THE RINGS: SCOURGES OF THE WASTES FIGURE PACK
AUTOR: GRACE HOLDINGHAUS
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FANTASY FLIGHT GAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-5
VĚK: 14+ LET
HERNÍ DOBA: 120 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Balíček Zhouba pustin ke skvěle hodnocené deskové hře Pán Prstenů: Putování po Středozemi je takovým navíc doplňkem se 3 novými figurkami nepřátel, 6 kartami dovedností a 5 kartami předmětu bez kterého se klidně obejdete. Ale když už ho musíte mít, tak vám přinese opravdu moc pěkné figurky – obzvláště Černokněžného krále Angmaru, který vám jistě ve velkém rozšíření chyběl. Musíte však počítat s trochu vyšší cenou, která se pohybuje okolo pěti stovek. Nezapomeňte také, že bez základní sady a rozšíření Válečného tažení se neobejdete.

Celkové hodnocení: 85,000 = 85 %


Hodnocení dle kategorií


Klady a zápory

+ nové 3 figurky nepřátel, karty předmětů a dovedností

– nutnost vlastnit základní sadu a rozšíření Válečné tažení
– trochu vyšší cena (cca 449 Kč)

Čtěte dál

PředchozíDalší