Cóatl: Karetní hra (2022)

Aztécký velekněz jmenovaný samotnými bohy oznámil, že stěny Quetzalcóatlova chrámu v Tenochtitlánu budou vyzdobeny mistrovskými díly nejtalentovanějších umělců. Mezi nejlepšími malíři se rozeběhla soutěž o vytouženou čest vymalovat stěny chrámu. Přidejte se do soutěže o přízeň bohů, vytvořte ty nejpůsobivější vzory a přesvědčte velekněze, že právě vy jste tím umělcem, jehož dílo se zapíše do aztécké historie.

Pestrobarevná krabička

O hře

Ve hře Cóatl: Karetní hra se hráči snaží namalovat toho nejkrásnějšího a nejcennějšího hada, jakého mohou. Had (nebo-li Cóatl) se skládá z karet Hlava, Ocas a 8x Tělo. Tento titul je odlehčenou verzí deskové hry Cóatl. Najdeme v ní stejné kódy a podobná pravidla, ale s větší interakcí mezi hráči. Hru přináší na český trh společnost Blackfire a jejími autory jsou Etienne Dubois-Roy a Pascale Brassard.

Během svého tahu hráči zahrají 2 karty, aby vytvořili a poté získali všechny dostupné vzory na kartách Proroctví. Pokud dokončíte kartu Proroctví, kterou již získal jiný hráč, ukradnete ji a vystavíte ji před sebe. Získáte více bodů, pokud stejný vzor vytvoříte vícekrát, a možná budete nakonec schopni ochránit kartu Proroctví, aby již nemohla být ukradena.

Jedna hra trvá 5 kol. Hráči mohou získat další vítězné body, pokud splní požadavky uvedené na kartě chrámu. Když poslední hráč dokončí svůj Cóatl, vyhrává hráč s největším počtem vítězných bodů.

Cóatl: Karetní hra má také sólový režim a obsahuje rozšíření Zlaté peří (Golden Feathers), které je kompatibilní se základní hrou Cóatl!

Rozložení hry

V pestrobarevné krabici

V krásné krabici najdeme 50 karet opeření, 40 karet hlav & ocasů, 40 karet proroctví, 6 karet chrámů, 4 karty úrovně, 8 zlatých dílků cóatla a 1 česky psaná pravidla. Už na samotném obalu krabice cestovní velikosti na vás syčí pestrobarevný had a karty uvnitř jsou neméně nápadité. Ilustrace jsou nádherné a perfektně zapadají do prostředí hry. Aztécká kultura se nikdy nebála barev a Cóatl předvádí totéž. Karty jsou navíc tištěny na kvalitním, těžším papíře s povrchovou úpravou, aby barvy ještě více zářily a vynikly. Vícedílný plastový zlatý had je také velmi cool a skvěle zapadá do sebe jako rozšíření pro původní deskovou hru.

 

Unboxing karetní hry Cóatl

Snímek z pravidel

Pomsta opeřeného hada

V této verzi karetní hry musí hráči vytvořit pouze jednoho hada (tedy Cóatla) pomocí karet, abyste potěšili bohy a získali náklonnost velekněze. Hráči začínají s jednou kartou proroctví a čtyřmi kartami opeření. Postupně musí zahrát dvě karty opeření, aby mohli vytvořit svého hada. Pokud to zobrazuje diagram na jejich kartě proroctví, nechají jej vyvinout o jednu úroveň. Pokud je diagram na kartě proroctví soupeře, tak to není žádný problém a můžeme je ho ukrást! Pokud je schéma přítomno ve společném proroctví, je načteno.

Karty proroctví se mohou vyvíjet ve třech úrovních. Když dosáhnou posledního, už je není možné ukrást, jsou v bezpečí. Při počítání bodů má každá karta stejný počet bodů jako její úroveň. Musíme se je proto pokusit co nejvíce vylepšit tím, že několikrát zopakujeme vzory vepsané do proroctví, která máme ve svém držení.

 

Popis hraní

Nejkrásnější plaz

Hra trvá přesně 5 kol, což znamená, že hráči vyloží 10 karet (8 pírek a hlavu a ocas). Na rozdíl od deskové hry je konec naprogramovaný, nečekají vás žádná překvapení a musíte počítat s definovaným počtem tahů. Vytvoření hada podléhá náhodnému losování karet opeření, takže se musíte úspěšně přizpůsobit. Abychom to trochu zmírnili, je možné odhodit jednu ze svých karet a líznout si novou, ale to se dělá místo hraní. Interakce hráčů je vítaným aspektem, který v deskové hře chyběl. V tomto titulu se dobře dávkuje, protože není příliš represivní. Ve skutečnosti je možné ukrást pouze jednu kartu za kolo svému sousedovi napravo a sousedovi nalevo. Člověk se tedy během hry nemůže ocitnout zbavený všech svých proroctví.

Pravidla nejsou nijak složitá, ale musíte se při hrách stále dobře soustředit. Někdy je obtížné odhalit různé kombinace, které vylepšují díky kartám proroctví. Je dokonce možné, že ustoupí (například když zakryjeme opeření). Zjistil jsem, že tato verze má výhodu malého formátu a rychlých her, ale systém karet je daleko složitější na tvoření než kousky hada, kterého jsme dali dohromady.

Jak se to hraje (video EN)


Závěrečné zhodnocení

Cóatl: Karetní hra je nádherně zpracovaným pestrobarevným kouskem, který nezabere tolik místa a hodí se i na cesty. Zjednodušuje původní deskovou hru a nabízí více interakce s kartami, což je určitě výraznějším vylepšením oproti původní hře. Hráči mohou plnit proroctví nejen z veřejné nabídky, ale mohou si je navzájem i krást. To je také důvod, proč hráči na konci hry získávají body ihned po skončení hry. Karty proroctví mohou přinést body i několika hráčům, kteří je mohou ukrást a splnit až v posledním tahu.

Karetní hra nabízí i hru pro jednoho hráče – tedy sólo hru, kdy musíte porazit automatický stroj jménem K.A.R.L. (Konkurenčně Aproximační Robotický Lexikon). Chrámoví inženýři totiž tvrdě pracovali a vytvořili zbrusu nový automatický stroj. K veleknězově nelibosti naneštěstí není schopen sám cóatla namalovat. Nicméně pozoruhodně dobře dokáže kopírovat agresivní výboje a rozkoly, s nimiž se v zápalu turnaje setkáváme. Byl naprogramován taky, aby se řídil instrukcemi samotných bohů. Stejně jako u sólo hry 7 Divů světa: Duel je soupeř definován balíčkem karet dle obtížnosti (ambicí) a podle toho se hra odvíjí. Pro hru jednoho hráče není špatně vymyšleno, ale lepší je hra ve více hráčích, kde soupeř zapojuje především svůj mozek než definovaný automatický systém.

Nádherný design, jednoduchá pravidla a poměrně široká škála taktických možností dává tomuto kousku slušné šance na úspěch. Již původní desková hra si našla spoustu fanoušků a věřím, že i tato karetní verzi si najde své přívržence. Má podobný koncept i její solitaire variantu. Díky použití karet je však hra kompaktnější a proto se lépe hodí na cesty apod. Samozřejmě nečekejte kopii jedna za jednu, změn a novinek v karetní hře Cóatl je mnoho, ale samotné jádro zůstává relativně beze změny.

Přišlo mi zvláštní, že v této krabici bylo zahrnuto rozšíření pro deskovou hru. Je to sice fajn, ale také pobídka ke koupi obou her.

Obrázek 1
Obrázek 2

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


CÓATL: THE CARD GAME
AUTOR: ETIENNE DUBOIS-ROY
PASCALE BRASSARD
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SYNAPSES GAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2022
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 10+ LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Odlehčenější balení původní deskovky Cóatl do zjednodušené karetní hry, kterou si snadno zabalíte a můžete si vzít s sebou na cesty… třeba na dovolenou. Zároveň dává relativně dostatek prostoru pro taktizování a plánování, a díky možnosti oboustranných karet můžete otáčet dvěma barvami hadího těla, což dává více možností interakcí a vy si můžete zvolit tu nejvýhodnější pro vás.
Karetní hra je uložená v krásně pestrobarevné krabičce s nádherně malovanými kartami. Nemusí však svým zvláštním tématem a mechanismem zaujmout každého hráče. Výhodou je, že jí můžete hrát jak sólo, tak i ve více hráčích.

Celkové hodnocení: 75,000 = 75 %


Hodnocení dle kategorií