Jeníček a Mařenka (2021)

Klasická pohádka

Byla jedna malá chaloupka a v té chaloupce bydlel chudý drvoštěp s macechou a dvěma děti, které mu zůstaly po náhle zesnulé první ženě. Jmenovaly se Jeníček a Mařenka.

Tak tuhle klasickou pohádku zná snad každý. Především z knižní podoby, kde se jmenuje pohádka O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE a její autorkou je známá spisovatelka Božena Němcová. Jako zfilmovanou pohádku jsem ji možná viděl jednou kdysi na ČST (nynější ČT1), ale pořádně si ji nedokážu vybavit, zatímco divadelních a loutkových představeních jsem navštívil jako dítě školou povinné hned několik při kulturních akcích v MŠ či na ZŠ v Kolíně.

V současnosti čtu svým dětem před spaním také klasické pohádky. Samozřejmě známá pohádka O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE, anebo jinak řečeno O JENÍČKOVI A MAŘENCE, nesmí chybět. Spolu s ČERVENOU KARKULKOU patří mezi naše oblíbené. Co si ale budeme povídat, jedná se o poměrně drsné až šokující pohádky pro děti, např. když má tatínek zavézt děti do lesa a tam je nechat umřít hlady, anebo zlá ježibaba se snaží vykrmit Jeníčka, aby ho mohla pak sníst. V ČERVENÉ KARKULCE se snaží vlk zase všechny sežrat, ale přijde myslivec a rozpáře mu břicho. No, trochu drsné pohádky a sám nejsem si jistý, jestli dobré pro děti. Ale jsou to prostě klasiky, na kterých jsme vyrůstali. No uznejte, kdo z nás nesnil, že jednou uvidí perníkovou chaloupku?

Tomu mám teďka příležitost. Pohádková hra od Granny s názvem Jeníček a Mařenka, která u nás vyšla v roce 2021 totiž dává nejen mým dětem a mě, ale i vám příležitost si sestavit 3D chaloupku celou z perníku (myšleno obrazně). Tak jdeme na to!

Pohádková hra od Granny

O Jeníčkovi a Mařence

Jak už jsem se zmínil na úvod, tak novou probíranou hrou k recenzi je pohádková deskovka Jeníček a Mařenka od Granny, kterou v červnu loňského roku 2021 vydalo u nás vydavatelství Pygmalino. Jedná se o kooperativní hru pro 2 až 4 hráče, což znamená: že hráči spolupracují, aby porazili hru – v tomto případě zlou ježibabu. Hra je určená především pro děti, sice na herní krabici píšou od 6 let, ale v klidu jí zvládnou i mladší hráči, když jim trochu pomůžete. Třeba moje čtyřletá dcerka Emička neměla s touto krásnou hrou problém, ale přece jen jsem jí musel trochu pomoct s počítáním. Jinak ostatní děti si bezesporu poradí, pravidla nejsou nijak náročná – mají sice 12 stránek, ale jsou jasně a srozumitelně napsaná. Většinou popisují a znázorňují Jak se sestavit 3D chaloupku či Poskládat sladkosti a pralinky k sobě. Co se týče herní času, tak ten se pohybuje okolo cca 20 až 30 minutami, což je optimální hrací doba pro děti, aby se nezačaly při delším hraní nudit.


Ilustrovaná krabička a její sladkosti

Pohádková ilustrace je prostě lákadlem pro děti. Autorem herního designu je Krzysztof Jurzysta a za nádherným obrázkem na krabici a také i za celkovým grafickým vzhledem této pohádkové hry stojí Maciej Szymanowicz, který je odpovědný i za ilustrace u dalších her od Granny jako jsou Popelka či Příšerky ze skříně. Právě druhá zmíněná hra byla motivem proč jsme si hru Jeníček a Mařenka pořídili, jelikož se stala překvapivě velice oblíbenou u mých dětí.

Všechny deskovky od Granny, jak je již jejich zvykem, zapojují do hry své krabice a uvnitř najdete jen samé ekologické komponenty – jen dřevo a papír, žádný tedy plast. Proto jsou ty krabice těžší, než byste sami čekali.

Pod víkem krabice se nachází tři dřevěné figurky – zelený JENÍČEK, červená MAŘENKA a fialová JEŽIBABA. Kromě nich je tu hromada kartónu, z nichž si ze dvou sestavím onu očekávanou 3D perníkovou chaloupku. Podle návodu v pravidlech ji během chvilky složím a zasunu po vysypání všech komponent do dna krabice, která představuje louku kolem chaloupky s perníkovým plotem. Na střechu chaloupky umístím pět perníků, které mám údajně jako hráč sbírat během hraní. Jinak 3D model je celkem povedený – z tvrdého kartonu, celkem drží u sebe a má pěkné zpracovaní. Dětem se prostě líbí, jak je postavený.

Na plotě okolo perníkové chaloupky jsou vyobrazeny perníky, jež slouží jako políčka pro pohyb dřevěných figurek. Upřímně sám si nejsem jistý proč tvůrce zvolil zrovna tuhle variantu, že hráči běhají po plotě okolo chaloupky a ne po paloučku. Je to takové zvláštní a člověka to moc nepřenáší do děje té pohádky. No, ale budiž – autor zvolil toto řešení. Políček je na každé straně krabice čtyři, tak tedy celkem je ve hře 4×4=16 políček. Figurky se pohybují ve směru hodinových ručiček a snahou hráčů je utíkat před zlou ježibabou a dávat si zároveň pozor, aby Jeníček a Mařenka nevlétli do její náruče. To by znamenalo, že je chytla a upekla.

V perníkové krabici nalezneme překvapivě mnoho kartónových čtvercových dílků, z kterých je možné jako puzzle sestavit všelijaké sladkosti a dobroty. Celkem tam najdeme 40 dílků dobrot, 2 startovní perníková srdíčka a co by to bylo za hru, kdyby v ní chyběla nějaká lotrovina – tu představují 4 dílky ježibabiných klobouků. Ty při dobírání dílků nám okamžitě posunují ježibabu o tolik políček k dětem, kolik je fialových teček na vnějších stranách krabice.

Ale to už předbíhám k tomu, jak se to vlastně hraje.

Chaloupka celá z perníku

Stavba perníkové chaloupky

Ta je v podstatě docela jednoduchá a zabere tak minutku vašeho času. I děti se sestavěním 3D chaloupky z kartónu nebudou mít problém, ale musejí si jen dávat pozor, aby při zasouvání do dna krabice nepotrhaly podstavec – tedy louku okolo s perníkovým plotem. Ta by přece jen mohla být také z tvrdšího kartónu jako chaloupka a nejenom ze silnějšího papíru.

Jinak při stavbě chaloupky vyjměte dva díly (A-zdi, B-střechu) z rámečků, ohněte stěny a vytvarujete do krychle. Následně ohněte stříšku a pečlivě vytvarujete, nasadíte na stěny chaloupky. Všechny čtyři střešní plochy je třeba napasovat na výstupky ve stěnách chaloupky. Nakonec perníkovou chaloupku vsadíme do podstavce louky. Tady tedy opatrně. A je hotovo!

Sestavení perníkové chaloupky není nic složitého. Problém vidím jen při jejím rozložení a uklízení hry, kdy sice během minuty perníkovou chaloupku rozeberete, ale musíte jí napasovat rozloženou i s ostatními kartonovými dílky do malé krabice.


Jak zlá ježibaba pronásleduje Jeníčka a Mařenku

Pojďme si nyní popsat, jak se tahle krásná pohádková s dřevěnými figurkami vlastně hraje.

Tato hra je tedy kooperativní, ve které hráči spolupracují, aby unikli před zlou ježibabou, která je pronásleduje. Doprostřed stolu se připraví sestavená perníková chaloupka a na startovní pozice na hrací ploše (plot okolo louky) se umístí dřevěné figurky. JENÍČKA a MAŘENKA se zasunou na zeleno-červené políčko, zatímco JEŽIBABA přijde na fialové políčko (tedy na druhé straně hracího plánu). Následně se zamíchají žetony perníčků a pět z nich se položí na střechu perníkové chaloupky. Ostatní se vrátí do krabice. Každý hráč obdrží 2 odkryté dílky sladkostí. Zbývající dílky se zamíchají a otočené lícem dolů se rozdělí do čtyř stejně vysokých hromádek. V každé hromádce bude zamíchaný i jeden ježibabin klobouk. Nakonec se k chaloupce doprostřed stolu umístí startovní dílek s příslušnou stranou nahoru, což je v tomto případě perníkové srdíčko. Podle počtu hráčů se vybere ze tří variant: při hře dvou hráčů je to dílek srdíčka se 2 fialovými tečkami (jednu ze dvou), při hře tří hráčů se 3 fialovými tečkami a při hře čtyř hráčů je to dílek se 4 fialovými tečkami. Tak a to je snad všechno k přípravě hry.

Hru začíná nejmladší hráč, anebo ten, který jedl naposledy perník. Samozřejmě si můžete sami zvolit, kdo hru vlastně začne. Během hry se hráči střídají ve směru hodinových ručiček a ve svém tahu si zvolí jeden ze svých dvou dílků sladkostí, které obdrželi do ruky při přípravě hry, aby jej přiložili k rozloženým dílkům na stole tak, aby svým okrajem přiléhal k jednomu dalšímu dílku (na začátku startovacímu dílu). Dílky se nesmí přidávat k rohům ostatním. Pokud se někomu podaří sestavit kompletní obrázek sladkosti, vezme si hráč za odměnu 1 žeton perníčku ze střechy chaloupky a položí jej před sebe na stůl. Perníček dává do hry jakýsi bonus, který umožňuje pohybovat figurkami JENÍČKA a MAŘENKY po hracím plánu, zatímco po vytažení ježibabiny klobouku z dobírací hromádky se pohybuje zase JEŽIBABA, která se snaží dostihnout.

Je třeba se ještě zmínit k jednotlivým dílkům, ze kterých skládáte sladkosti. Kromě krásného obrázku mají dílky zobrazeny na krajích barevné tečky. Jak jsou již barevně odlišené dřevěné figurky, tak zelené jsou pro JENÍČKA, červené jsou pro MAŘENKU a fialové zase pro JEŽIBABU. Přikládáním dílku se vytvoří obraz celé sladkosti a na konci každého kola se počítají barevné tečky na vnějších okrajích pro každou postavu. Výsledný počet barev pak posune danou figurku vpřed. Je to zajímavá mechanika, ale člověk musí taky trochu dávat bacha, aby neskočil do náruče ježibaby. Abyste tomu zabránili, tak můžete využít také efekt z žetonu perníčku, tj. buď ježibabě můžete utéct (posunem o 1 či 2 políčka), anebo zmrazit její pohyb.

Tato hra Jeníček a Mařenka může být zakončena třemi způsoby. Vítězstvím hráčů tím, že sesbírají všech 5 žetonů perníčků z chaloupky. Děti si pošmákly na sladkostech a šli dál do lesa hledat tatínka, zatímco zlá ježibaba padla vysílením, jak je furt honila okolo chaloupky. Dále prohrou hráčů tak, že ježibaba chytne alespoň jedno z dětí (tzn. figurka ježibaby se ocitne na stejném políčku) a zavře jej do klece ve své perníkové chaloupce. Také se může stát, že jedno z dětí bude příliš rychlé a dohoní ježibabu, tentýž způsobem hra končí prohrou hráčů a ježibaba děcko chytne, zavře do klece, vykrmí jej a upeče v peci.

Dílky sladkostí

Perníček nakonec aneb závěrečné zhodnocení

Hra Jeníček a Mařenka je po grafické stránce moc pěkná hra.

Pohádkový obrázek na krabici přiláká děti v obchodech a donutí jejich rodiče, aby jim hru koupili. Taky je to příhodný dárek pro děti třeba k narozeninám či k Vánocům. Prostě po grafické stránce se nejen krabice, ale i celkově sestavená 3D chaloupka a lákavé dílky sladkostí povedly, a není jim co vytknout. Grafika je stejně malebná jako u předcházejících titulů od Granny (u nás v ČR vydává společnost Pygmalino) jako jsou Příšerky ze skříně či Popelka.

Hra se navíc pyšní tím, že je ekologicky vyrobená. Nevyužívá žádné plastové figurky či kostky, ale jen dřevo a papír. Dřevěné figurky jsou kvalitní, jednoduché a jasně znázorňují jednotlivé pohádkové postavy. 3D chaloupka také po sestavení celkem obstojně drží při sobě a udává ten správný rozměr pohádkovosti pro děti. Jediné, co je možné materiálu hry vytknout, tak je to ta papírová louka vložená do dna krabice. Přece jen mohla by být z tvrdšího kartónu a ne jenom z papíru. Hrozí totiž, že se časem opotřebuje a potrhá.

Mechanismus hry je celkem jednoduchý, ale mladší děti mohou mít problém s počítáním barevných teček na konci kola a při přemýšlení, jak uniknout ježibabě při posunu na hracím plánu. Ale je to přece jen hra kooperativní, tak není problém, aby ostatní pomohli.

U nás v rodině se stejně jako Příšerky ze skříně došla tato pohádková hra velké oblibě. Děti jí chtějí hrát několikrát denně a sestavovat si všelijaké sladkosti, zatímco je zlá ježibaba neustále pronásleduje. Hru s klidným srdcem mohu doporučit i mladším hráčům (na krabici je sice uvedeno 6+), když jim ti starší pomohou, aby je hra s počítáním neodradila. Moje čtyřletá dcera Emička si hru okamžitě zamilovala a lépe jí to přiblížilo ke známé klasické pohádce. Naopak jejího staršího bratříčka Kubíka, který co nevidět půjde brzo poprvé do školy, tak jej již časté hraní trochu omrzuje a vyhledává o něco složitější deskovky.

Hru hodně ovlivňuje náhoda tj. tažení dílků sladkostí a dobrot z dobíracích hromádek. Nám to ale moc nevadí, přece jen se jedná o jednoduchou a tak trochu strategickou hru určenou především pro malé děti. Tématicky je to v pořádku, ale trochu mi vadí to běhání po plotě okolo chaloupky. Každopádně se líbí ten nápad s využitím celé krabice pro hru.

Jinak jde o krásnou, jednoduchou a svižnou hru, která je atraktivní pro děti svým tématem klasické pohádky O perníkové chaloupce. Pokud máte rádi pohádky a máte doma malé děti, nezbývá než hru vřele doporučit. Navíc hra není moc drahá a za ty tři stovky si s dětmi užijete mnoho zábavy. No, a my se těšíme na další pohádkový počin od Granny a to na hru Popelka.

Fotografie:

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.


JENÍČEK A MAŘENKA
AUTOR: KRZYSZTOF JURZYSTA
MACIEJ SZYMANOWICZ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GRANNA
VYDAL CZ: PYGMALINO S.R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 6+ LET
HERNÍ DOBA: 20 MINUT

Stručný verdikt s ohodnocením

Krásná pohádková hra pro děti s 3D perníkovou chaloupkou. Jednoduchá pravidla se svižnou mechanikou a tématické dobírání sladkostí, kradení perníků ze střechy chaloupky a utíkání před zlou ježibabou. Zaujme především svou malebnou grafikou a ekologickým zpracováním. Nevýhodou je prvek náhody při dobíraní dílů sladkostí. Cenově přístupná hra.

Celkové hodnocení: 86,875 = 87 %


Hodnocení dle kategorií


Klady a zápory

+ krásné grafické zpracování
+ dřevěné figurky a papírové kartony (hra bez plastu)
+ jednoduchá a svižná hra
+ klasická pohádka pro děti
+ 3D chaloupka celá z perníku
+ dobrá hrací doba pro děti
+ levná pořizovací cena

– počítaní teček na konci kola
– náhoda při dobírání dílků sladkostí
– hrací plán (louka) jen z papíru

Čtěte dál

PředchozíDalší