Úvodní obrázek |
Vítězí pak ten, kdo se jako první zbaví všech karet z ruky.
Plechová krabička v nové redesignové edici obsahuje česká a slovenská pravidla, 55 hracích karet.
Rozložené karty |
TÉMATA
Česko
České karty |
Klasik
Klasické karty |
Vynálezy
Vynálezy |
Události
Události |
RECENZE
Timeline není v naší české herní končině neznámou karetní hrou. Již od roku 2011 ji vydávalo u nás deskoherní vydavatelství REXhry v hranaté plechové krabičce s dívenkou na víku a dočkalo se hned několika verzí. Mohly jste se s ní setkat a zahrát v různých tématech, např. od historických událostí, objevech, hudbu a film, přes pestrou historii Česka a Slovenska až po samotné Star Wars. Ve světě jich je daleko ještě více a dělané třeba pro danou zemi (třeba Polsko, Quebéc, čínská či britská historie atd.).
Jelikož však u nás tyto hranaté edice od REXhry jsou již nedostupné, přišel v roce 2019 překvapivě ADC Blackfire Enetrtainment, s.r.o. na trh s novou redesignovanou edicí. Ta nabízí kulaté kovové krabičky s nádhernými kartami (některé převzaté z původní edice a některé zase nové), kterých bohužel najdeme uvnitř pouze 55. Ano, slyšíte tedy vlastně čtete dobře – pouhopouhých 55karet! To je oproti předchozí starší edici přesně polovina, jelikož ta měla v hranaté krabičce 110 karet. Na druhou stranu musíme říct, že původní edice stála cca 349 – 390 Kč, zatímco nová edice se pohybuje okolo 199 – 249 Kč (ano, někdy i více – třeba na Alze z nepochopitelných důvodů mají Klasik za 389 Kč). Dá se ale teda říct, že cena nové edice je přijatelná vzhledem k malému počtu karet a krásnému balení v kulaté kovové krabičce. Na druhou stranu je to velkou slabinou edice, jelikož se karty po častém hraní okoukají a letopočty si již budete pamatovat.
V současnosti tedy od Blakfiru vycházejí kulaté kovové krabičky s 55-ti kartami. V roce 2019 jich vydalo s tematickými balíčky KLASIK, VYNÁLEZY A UDÁLOSTI a nedávno v listopadu 2020 také očekáváné ČESKO, kde kartičky zůstaly zachovány z původní hranaté edice. Jejich tvorba je totiž čistě z české dílny. Pod vznikem se tak mohou hrdě podepsat také Martin Hrabálek, David Müller, Michal Široký, Kamil Smola a Jan Březina. A samozřejmě i ilustrace zůstaly v české režii pod taktovkou Aleny Kubíkové a MikMak Studia.
Jednoduchý mechanismus hry Timeline, kterou vymyslel Frédéric Henry, zůstal stejný. Tedy každý hráč si lízne čtyři karty a dá si je před sebe s letopočty dolů, tak aby na ně neviděl. Posléze se hráči střídají v tazích a doplňují svoji vybranou kartou časovou osu rozloženou před sebou. Čím více je karet je v časové ose, tím je pro hráče hra náročnější. Pokud se hráč splete, odhodí kartu a musí si líznout novou. Vyhrává ten, kdo jako první se zbaví všech karet.
Po pravidlové stránce je tedy hra strašně jednoduchá. Čím více je hráčů a vložených karet v časové ose, tím je hra samozřejmě náročnější, o to ale zajímavější.
Jedná se o skvělou karetní hru vhodnou na cesty, která pobaví každou věkovou skupinu (minimální věk však 8 let a vyšší vzhledem k tomu, že je třeba znát ze školy poznatky z Dějepisu a ne pouze tipovat. Ti starší si alespoň ty historická data připomenou). Timeline tedy výborná i v tom, že jde o vědomostní hru, která připomene či naučí něco z dějepisu!
Škoda, že u jednotlivých karet není i text z části historie. Člověk by se dozvěděl mnohem více než jen letopočet.
Stručný verdikt s ohodnocením
Klady a zápory
+ krásné karty
+ kulatá kovová krabička
+ různá témata
+ jednoduchá pravidla
– malé karty (pro někoho možná problém)
– slabší papír pravidel
– pouze 55 karet oproti starší edici
Komentáře