ESCAPE ROOM: Úniková hra – Rodinná edice (2020)

Klasická krabice
Krabice s únikovou hrou
Pobledlá Natálie si pomalu hledá cestu hustou neprostupnou džunglí. Po posledním klopýtnutí už nenachází sílu vstát a s dotíravým pocitem blížící se ztráty vědomí se jí neustále vrací ta samá myšlenka: „to jsem se dostala ale do pořádné šlamastyky… Kéž by se mi ta prokletá soška opice nikdy nedostala do rukou.“
 
 
Představení hry
Tentokrát se podíváme na únikovku z celkem úspěšné řady Escape Room od Identity Games, která vyšla v průběhu minulého roku 2020 i u nás v ČR přeložená do češtiny od společnosti ADC Blackfire Entertainment, s.r.o.. Jedná se o speciální verzi určenou tentokrát pro rodinu, tedy pro 3 – 5 hráčů od 10 let. Obsahuje celkem tři nové scénáře (Kouzelnou opici, Hadí uštknutí a Měsíční portál), které jsou navzájem příběhově propojené. Cílem hry je najít a zachránit malou holčičku.
Tuto rodinnou edici sice nevlastním, ale věnoval jsem ji kamarádovi jako dárek k narozeninám. Ještě tentýž večer jsme hru hned rozbalili a zahráli si ji ve čtyřech (2 kluci + 2 dívky). Vzhledem k tomu, že obsah scénářů je pro hráče překvapením, nebudu je nijak zvlášť do detailu v této recenzi rozebírat, ale v krátkosti představím o co vlastně jde, abych vám nezkazil zážitek ze hry. Proto bude i tato recenze trošku kratší a méně podrobnější než předchozí na blogu.
Escape Room (v překladu Úniková Místnost) těží z řady reálných únikových her, které byly ve světě před koronovirovou krizi ve velké oblibě. Jednalo se o uzavřené prostory (např. místnosti, domy, hrady či dokonce ostrovy), do kterých byly uzamčeny hráči a za pomoci hádanek a šifer se pokoušeli v daném časovém limitu dostat se ven. Tato netradiční reálná hra u nich zvyšovala napětí, adrenalin i zapojovala jejich mozkové závity. Vzhledem k tomu, že se ve světě stalo již několik neštěstí, kdy se účastníci během hry zranili či dokonce přišli o život (udusily se, uhořeli), byly zavedeny přísnější restrikce a každá taková hra musí tak projít přísnými předpisy a požárními opatřeními. Však už o takových neštěstích v uzavřených domech plných pastí vzniklo několik hororových filmů. S novou edicí Escape Room od Blackfiru se však není čeho obávat. Není co by vás mohlo ohrozit na životě. Možná snad jen to, že dostanete při závodu s časem infarkt.
Obsah krabice (dekodér, tři scénáře a klíče)

Jak se to hraje

Zažijete napětí a užijete si rozplétání záhad z pohodlí vašeho domova. Stejně jako v předchozích verzích hry Escape Room jste uvízlý v určité situaci a vaším cílem je během 60 minut rozluštit kódy pro dostání se ven. Kódy nacházíte pomocí všelijakých hádanek a rébusů při otevření obálek. Na základě těchto kódů musíte najít správnou kombinaci čtyř klíčů z šestnácti možných, které zasunujete v určitém pořadí do Chrono-dekodéru (vysvětlíme si co to je později). U hry zapojujete mozek a snažíte se záhady vyřešit. Nezbytná je také týmová spolupráce, dostatečná komunikace, dobré nápady, tvořivost, logika a smysl pro detail. Najdete správné kombinace 4 klíčů během 60 minut a ozve se Chrono-dekodéru vítězný tón. Společně s rodinou vyhráváte nebo prohráváte.
Tři scénáře

Hru začínáte otevřením obálky a přečtením úvodního příběhu scénáře. Během procházení scénáře se dostanete k plnění dvanácti úkolů rozdělených do tří etap a po čtyřech rébusech. Proto jestli jste čtyřčlenná rodina tak naprosto ideální, kdy každý rébus může řešit jeden člen rodiny, a pak si navzájem radit. Také můžete řešit jeden rébus všichni společně, ale spíše se přikláním k variantě první. Je to lepší, když si práci rozdělíte. A když třeba mladší bráška, sestřička či kamarád neví, tak se na to podíváte spolu. Problém vidím, když řešíte jeden rébus společně. Všichni se překřikují a akorát motají hlavu ostatním svými nápady. Vy jste nervózní, jak vás tlačí čas. Lepší je, když si hráči prostě hádanky a rébusy rozdělí, rozluští je, a pak je všichni zase spojí v jeden celek.

 

 

Nezapomenutelný zážitek ze hry Escape Room: Úniková hra z pohodlí domova

 

V rodinné edici Escape Room jsou tedy tři scénáře: oranžová, zelená a modrá obálka (očíslovány a seřazeny podle částí od nejlehčí k nejtěžší). V každé z nich je část příběhu vedoucí k nalezení ztracené spolužačky a kamarádky Natálky. Vy jako poškoláci ve škole se rozhodnete, že ji najdete. Prvním vodítkem je soška opice, kterou Natálka koupila v Zimbabwe. Problémem je, že soška je v jejím starém pokoji v domě, který čeká za hodinu demolice. Začíná souboj s časem. Ano, takhle triviálně začíná ve zkratce úvodní první scénář s názvem Kouzelná opice, ale nezapomeňte, že hrajete rodinnou zábavu tedy i s dětmi, takže po příběhové stránce v pořádku (nejste přece zavření v nějaké cele v blázinci). Pro dospělého to přijde směšné a nebude brát příběh vážně. Ve druhém scénáři Hadí uštknutí se ocitáte v džungli a musíte najít sérum pro zraněnou kamarádku a v posledním nejtěžším scénáři Měsíční portál je finále celého příběhu.
Chrono-dekodér s klíči
V čem je Escape Room oproti jiným únikovkám typický je Chrono-dekodér (stále mluvím o deskových hrách). V krabici totiž kromě úvodních pravidel a obálek se scénáři nalezneme kus plastové mašiny jako dekodér. Ten vám odpočítává 60 minut do konce scénáře. Během této doby musíte stihnout rozluštit hádanky s obrázky a uhádnout správnou kombinaci čtyř klíčů z šestnácti, aby jste se posunuli do další etapy scénáře. Klíče pak zasunete do dekodéru a po stisknutí červeného tlačítka zjistíte, jestli jste byli v řešení úspěšní či nikoliv. V případě úspěchu se z plastového stroje ozve fanfára, v případě neúspěchu drnčící tón a odečte se vám jedna minuta ze zařízení. Ještě se sluší zmínit k dekodéru, že na svém plastovém těle má dešifrovací tabulky, které pomáhají hráčům při řešení určitých rébusů.

Závěrečné hodnocení

Escape Room: Úniková hra – Rodinná edice je moje první únikovka, kterou jsem mohl z této řady od Blackfiru vyzkoušet, takže nemohu posoudit, jestli scénáře předchozích edicí byly kvalitativně lepší či nikoliv. Za mě ale dobře vymyšlená zábava, u které máte opravdu pocit, že musíte rychle něco vyřešit a posunout se dál (uniknout). Upřímně přípravu na hru jsem ze začátku podcenil a dost se s kamarády u ní zapotil. Při hraní prvního scénáře jsme tápali co vlastně máme dělat, a tak v časovém limitu jsme to nestihli. Ale chyba nebyla ani tak u nás, ale v porozumění základního principu luštění obrázků a uvnitř skrytých šifer (spoiler: např. na prvním obrázku s učebnou jsme nepoznali, že na mycí houbě je nějaký symbol, ale měli jsme za to, že se jedná prostě o klasickou díru v houbě). Problém jsme měli třeba i u Chrono-dekodéru, kdy při luštění šifry byly přeházeny písmenka Y a Z (patrně chybou výrobce při překladu z originálu). I přes tyto drobné nesrovnalosti jsme ostatní scénáře dali bez problému. Každopádně Escape Room hodnotím velice kladně. Opravdu jsem měl pocit, že se snažím někam dostat a luštění hádanek a šifer bylo fajn. Sice jsem hrál Escape Room s přáteli jen jednou, ale oproti únikovce od Albi či Exitu od Dino Toys jsem byl naprosto spokojený. Nevýhodou těchto únikovek je, že se nedají hrát znovu. Lze si však k této hře stáhnout materiály z internetu (odkazy níže), vytisknout je a půjčit i s celou hrou třeba příbuzným či dalším kamarádům. Záleží však na vašem rozhodnutí, jestli chcete investovat své finance (cca 799 – 999 Kč) do sice jednorázové, ale přesto povedené hry se zážitkem.
Sepsal pro vás Tomáš Martinec

Užitečné odkazy ke hře

Oficiální stránky Escape Room v češtině – klikni zde.
Aplikace ke stažení – klikni zde.

Originální název: Escape Room: The Game – Family Edition
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 3 až 5
Věk: Hra je určena pro dospělé hráče a pro rodiny s dětmi od 10 let.
Doba hraní: Středně dlouhá hra – 60 minut


Stručný verdikt s ohodnocením

Zatím nejlepší úniková hra u nás. V balení nalezneme úvodní pravidla, barevné obálky se 3 scénáři, typický plastový Chrono-dekodér a sadu šestnácti plastových klíčů. 
Hádanky a rébusy jsou úměrně vyvážené a dají zabrat jak dospělým, tak i dětem. Jedná se o dobrou kooperativní hru pro rodinu, která je bohužel jen na jedno použití. Tvůrci, ale počítali s tím, že hru majitel může půjčit příbuzným či kamarádům, takže je možnost stažení materiálu z webových stránek a jeho dotisku.
 

 

Celkové hodnocení: 76,875 = 77 %

 


Klady a zápory

+ Chrono-dekodér s plastovými klíči

+ atmosféra únikové hry

+ lehčí i těžší rébusy

+ dotisk materiálu
 
– jednorázové použití
– triviální příběh
– chyba na šifrovací tabulce dekodéru

 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář