O příšerkové hře
V nové dětské hře s krásným českým názvem Ponožkožrouti hrajete za hodné skřítky, kteří v dětském pokoji prohledávají zásuvky, koše a skříně, a snažíte se jako první dohledat barevné ponožky. Ten kdo dohledá všechny tři páry, stane se vítězem hry. Pozor však na Crittersáky, barevné příšerky, kteří vybíhají ze svých doupat zpod postele a dychtivě se snaží sebrat každou osamocenou ponožku.
Ve hře Ponožkožrouti postupně prozkoumáváte celý dům, otevíráte další místnosti, nacházíte další užitečné věci a stavíte se novým výzvám. Kdo nakonec vyhraje a sesbírá nejvíce ponožek? Dobrosrdeční skřítkové anebo dychtící kleptomaniacké příšerky tzv. Crittersáci (ofic. Ponožkožrouti)?
Tuto dětskou hru vydalo u nás v češtině vydavatelství her a hraček ADC Blackfire & Asmodee někdy na přelomu letních prázdnin, tedy v srpnu r. 2021. Jedná se o hru pro 2 až 4 hráče od šesti let a jedna hra vám zabere zhruba tak 20 – 30 minut. Na malebné čtvercové krabici o rozměrech 24 x 24 x 6 cm, která vám po objednání u vašeho dodavatele deskových her přijde domů, sice píšou od 6 let, ale věkovou hranici bych spíše posunul na 7+ vzhledem k tomu, že se dětem občas motají tahy. Pletou si, jestli mají táhnout nejdříve příšerkou či skřítkem (nemluvě o dalších spletitých výzvách v dalších pokojích). Vyzkoušeno na mém pětiapůlročním synovi Kubovi a tříleté Emičce, ale možná máte doma zdatnější děti. Já osobně bych tuto hezkou hru doporučil až dětem 7+ kvůli těm různým možnostem tahání figurek (příšerek, skřítků) a otáčením dílků na hracím plánu. Jinak za počinem této dětské hry a distribuování do světa stoji společnost Lifestyle Boardgames Ltd (autoři Anja Dreier-Bruckner a Liesbeth Bos), od nichž kromě této hry můžeme v češtině znát i Pohádkáře (Storytailors).
—
Barevní crittersáci jdou po vašich fuseklích.
—
Když k vám domů tedy přijde tato nádherně barevná krabice s příšerkami a otevřete víko, najdete uvnitř toto: pravidla v čeština (kupodivu druhá ve slovenštině nejsou), pravidla k obměnám (tj. při otevírání dalších pokojů), čtyři oboustranné karty skřítků (ilustrace má na svědomí Irina Pechenkina), čtyři barevné figurky skřítků, čtyři plastové nádherně zpracované figurky Ponožkožroutů (různobarevní crittersáci), pět kostek, 36 žetonů s vybavením (tj. koše, zásuvky, skříně s ponožkami) a ponožkožrout. doupaty (4 barvy), 16 kruhových žetonů s vybavením (4 x 4 barvy), 40 ponožek pěti barev, které jsou tak malinké, že máte strach, že je ztratíte. Naštěstí je v krabici látkový pytlík, kam všechny ponožky hezky všechny nasypete a utáhnete provázkem, aby se nevysypaly. A poslední a nejdůležitější komponentou krabice je umělohmotný čtvercový hrací plán, který je rozdělen na 6 x 6 polí a který se pokládá na vnitřek krabice. Ten je koncipován jako dům, ve kterém se nacházejí čtyři bonusové místnosti – jejich tajemství odhalíte, až během průběhu hry, kdy nalepujete samolepky ponožek po domě, jak postupně procházíte hrou. Dostanete se tak k pokročilejším pravidlům a dalšímu hernímu vybavení, která hru pro děti ještě více umocní a zvýší její hratelnost, zároveň však i obtížnost.
Roztomilé komponenty
Přestože jsou nějaké nejasnosti v českém překladu a chyby na ilustračních obrázcích (není jich mnoho např. v pravidlech se píše: Ponožky z doupat mohou skřítci brát uhlopříčně, zatímco na obrázku je zobrazeno vodorovně či horizontálně). Pravidla jsou jinak vcelku jednoduchá. Nejasnosti z pravidel se dají lehce odvodit a domyslet si je (nejlepší je shlédnout videonávod na Youtube).
Příprava hry
Následně do vnitřní krabice nachystáme onen zmíněný plastový plán o 6 x 6 polích. Do každého rohu se vloží doupata Ponožkožroutů a do zbývajících polí umístíme náhodně zamíchané žetony vybavení (ty čtvercové) otočené lícem dolů. Hráči si pak umístí doprostřed tohoto rozestavěného hracího plánu své figurky skřítků. Můžete do jakékoliv volného ze čtveřice uprostřed. Do dutých plastových figurek Ponožkožroutů se následně vloží kostky se symbolem oka, a poté se tyto příšerky umístí na doupata podle své barvy. Každý z hráčů si nakonec z pytlíku vylosuje jednu ponožku a přidá si ji vedle svoji karty skřítka (nikoliv na kartu, tam se přidávají pouze tři spárované ponožky ve stejně barvě).
Jak je vidět z tohoto stručného popisu, příprava hry je velice jednoduchá a nezabere ani pár minut. Co musím pochválit je jednoduchý plastový plán se 6 x 6 čtverci, které mají v rozích důlky, aby se čtvercové žetony vybavení snadno dostávaly ven. Věřte, že je budete hodně vyndávat a zase vracet zpátky, takže tato úprava hracího plánu je více než vítána. Co tedy nepochválím jsou již zmíněné figurky skřítků, ale taky jejich karty. Ilustrace na nich jsou v pohodě, ale ten podklad by mohl být silnější. Jsou totiž ze slabšího papíru a člověk má strach, že se po pár hrách zmuchlají. Tady taky mohl výrobce hry trošku více zainvestovat a nešetřit na tloušťce papíru. Skřítci by si zasloužily tvrdší kartu. Ještě se zmíním o malých ponožkách, nebýt pytlíku nevím, kde by se všude válely na zemi. Jsou totiž tak drobounké. Myslím, že po pár hrách je budeme hledat na koberci a nespárujeme je už vůbec. To je asi tak všechno ke kvalitě materiálu.
Hraní hry
Pojďme si nyní říct, jak se hra Ponožkožrouti vlastně hraje.
Tah příšerkou
První hráč, který je na tahu hodí barevnou kostkou a následně posune příšerkou odpovídající barvě na kostce o 1- 3 pole (příšerky se můžou pohybovat pouze vodorovně či svisle, nikoliv však úhlopříčně). Při pohybu po plánu se však musí posouvat přes hrany polí, které otáčejí kostkou schovanou pod příšerkou (hráč nesmí tedy do dokončení tahu zvedat figurku příšerky). Jakmile dokončí tah zvedne příšerku a podívá co je na kostce, jestli zavřené či otevřené oko. Pokud je to oko zavřené, příšerka spí a hráč pokračuje následně v tahu svojí figurkou skřítka. Jestliže-li však je oko otevřené, může provézt jednu ze tří akcí:
1) může se podívat na sousedící žeton vybavení, ale neukáže jej protihráčům
Tah skřítkem
Závěrečné hodnocení
Stručný verdikt s ohodnocením
Krásná dětská hra s příšerkami. Princip otáčení kostkami pod figurkami funguje na jedničku. Pro děti předškolního věku ideální pro trénování paměti a myšlení.
Celkové hodnocení: 80,625 = 81 %
Klady a zápory
+ pohádková grafika+ roztomilé figurky příšerek+ plastový plán s důlky pro otáčení žetonů+ svižná hra– chyby v pravidlech či neřešeno vůbec (řeší errata)– málo komponent tj. kostek, karet místností
– obrovský vliv má náhody
– zákeřnost spoluhráčů
Komentáře