Splendor Marvel (2020)

Úvodní obrázek

Sestavte svůj tým superhrdinů a za pomoci 

kamenů nekonečna ovládněte svět.

O hře plné hrdinů

Od roku 2020 je nejen v našich kamenných obchodech, ale i ve většině větších nákupních centrech, v knihkupectvích či na e-shopech k prodeji karetní hra Splendor Marvel, kterou u nás v České republice vydala a přeložila do češtiny společnost ADC Blackfire & Asmodee. Ve své podstatě se jedná o novou verzi již před lety vydaného úspěšného Splendoru (nominace na nejlepší hru Spiel des Jahres z roku 2014), která přebírá a tak trochu i rozšiřuje herní mechanismy s kameny z původní hry.
Nová verze je skvěle zasazena do marvelovského universia, tedy do světa super hrdinů jako jsou Iron man, Spiderman, Daredevil, Black Widow, Hulk atpod. a místo vzácných drahokamů využívá sbírání kamenů nekonečna. Vydavatelství původní hry Space Cowboys skvěle zužitkovalo tuto licenci a díky popularizaci filmového zpracování převedlo Avengers, Strážce galaxie a další hrdiny / záporáky do deskoherní (karetní) podoby. Rukavice a její artefakty nekonečna jsou totiž sázkou na jistotu pro fanoušky Marvelu vzhledem k úspěšné filmové sérii a podobné mechanice hry.
Ve hře Marvel Splendor se sice nevydáte hledat šíleného Thanose, abyste mu zabránili sesbírat všechny kameny a sestavit rukavici nekonečna, aby následně nelusknul prsty a nevyhladil tak v rámci genocidy většinu života ve vesmíru, ale místo toho se za pomoci hrdinů a dokonce i zlosynů snažíte tyto kameny získat a ovládnout vesmír sami. Tato nádherně graficky i materiálově skvěle zpracovaná hra je určena pro dva až čtyři hráče od 10 let a herní doba se pohybuje okolo půl hodinky.
Krabice s hrou

Co najdeme v Thanosově rukavici?

Troufnu si tvrdit, že každý kdo si tuto karetní hru Marvel Splendor pořídí (fanoušek či nefanoušek) bude spokojen s jejím zpracováním. Grafika na víku sice není nijak ohromující, ale dostatečně nápaditý obrázek s mocným Thanosem a rukavicí nekonečna vás donutí, abyste si hru co nejdříve koupili.
Uvnitř balení najdete dvoje pravidla (CZ i SK), líbivé pestrobarevné karty s hrdiny i se zlosyny, čtyři destičky lokací, destičku rukavice nekonečna a sjednocení, a samozřejmě hromadu barevných žetonů představující kameny nekonečna. A začneme rovnou těmi žetony, u nichž kvalitní zpracování se mi opravdu moc líbí. Ne, nejsou z nějakého obyčejného plastu, ale jsou to pěkně tvrdé (patrně z keramiky vyrobené) a těžké (s kovovým jádrem) pokerové žetony tzv. tokeny. Každý je nějak barevně zvýrazněn a v jeho středu je zobrazen příslušný kámen nekonečna. Celkem je ve hře sedm barev tokenů (žluté, červené, oranžové, modré, fialové a speciální – šedé a zelené). Stejně jsou tak barevně označeny karty hrdinů / zlosynů se symboly kamenů a dalšími ikonami. Karty už nejsou tak materiálově kvalitní jako žetony (kvůli slabšímu papíru se berou hůře do ruky), ale zato jsou krásně graficky vyvedené, že si každý fanoušek Marvelu bude nad těmito hrdiny / zlosyny vyobrazených v různých pózách a prostředích chrochtat blahem. Celkem na nich najdeme přes osmdesát postav ze světa Marvelu od těch nejznámějších až po ty méně známé. Najdeme tu i několik různých variací jednoho hrdiny, třeba Spidermana, který tu má hned šest svých podob (inspirováno animovaným snímkem Paralelní světy).
Výtvarná stránka hry se tedy velice povedla stejně jako v jiné komiksové hře Marvel Champions spolu s rozšířením Red Skull, kterou v minulém roce vydal taktéž ADC Blackfire & Asmodee.
Prostě tahle licence Marvel v dnešní době letí.
Ukázka karet
Kameny nekonečna jsou roztroušeny po celém vesmíru. Využijte jejich esence, najměte hrdiny a padouchy a získejte body nekonečna. Sjednoťte Avengers, ovládněte lokace a ve správný okamžik získejte Rukavici nekonečna!

Multiverse aneb hra s kameny

Nejprve si hráči roztřídí karty podle barvy na zadní straně na první, druhou a třetí úroveň. Následně se zamíchá každý zvlášť barevný balíček a podle úrovně se vyloží do tří řad po čtyřech kartách otočených lícem vzhůru. Vznikne tak karetní nabídka o dvanácti hrdinech / zlosynech, která se doplní nahoře sadou destiček lokací (podle počtu hráčů), rukavicí nekonečna a sjednoceni Avengers. Vedle si pak rozloží podle barvy žetony s kameny nekonečna tzv. řečeno tokeny.
Hráči se následně střídají ve svých tazích a sbírají sady barevných tokenů. Mají na vybranou buď si vzít dvojici tokenů stejné barvy (podmínkou je, že pod ním musí být 4) nebo tři tokeny rozdílných barev.  Tyto tokeny pak může hráč směnit za naverbování hrdiny / zlosyna, jehož cena je uvedena v levém dolním rohu pomocí barevných kamenů a čísel. Za odměnu vám pak uvedený hrdiny přidává po celou dobu hry bonus uvedený na vrchu karty. Všeobecně platí čím vyšší úroveň karty dosáhnete, tím vyšší bonus vám přinese. Každého takového nakoupeného hrdinu / zlosyna si hráč vyloží před sebe. Stejné barvy karet skládá na sebe tak, aby byla vidět pouze viditelná část s bonusy. Bonusy představují především ikony a kameny, kdy již nemusíte platit za uvedenou cenu.
Rozložení karet a žetonů
Kromě sbírání tokenů a naverbování postavy si mohou hráči rezervovat jednu kartu z nabídky a místo okamžitého placení si ji vzít do ruky (vezme si šedý token – slouží něco jako žolík). Přidat si ji mezi naverbované postavy může až posléze, co zaplatí cenu v následujících kolech hry.
Vítězem hry se stává ten hráč, který jako první sesbírá 16 vítězných bodů (s Rukavicí nekonečna to nebude problém). Body získává taky při splnění podmínek na destičkách lokací nebo při získání destičky Avengers (musíte mít alespoň tři Áčka na kartách naverbovaných hrdinů či zlosynů).

Závěrečné hodnocení

Marvel Splendor je abstraktní karetní hra, která již tak skvělou původní verzi herně i tématicky s Avengers vylepšuje. Licence si myslím zde sedne, jak se říká: Jako zadek na nočník. V krabici najdeme spoustu známých i neznámých postav z marvelovského světa a všechno je výborně zpracované. Jak po grafické tak i materiálové stránce. Problém vidím v tom, že hra může nutit hráče matematicky počítat a některé symboly splývají s pestrou grafikou na kartách, co může vézt k prodlužování délky hry. Někdy je možná lepší u toho nemyslet a přistoupit k tomu jako k nenáročné logické hře. Každopádně doporučuju zakoupit (cena 800 – 1000 Kč je odpovídající kvalitě hry), hra je vhodná pro deskoherně začínající a středně pokročilé hráče s lepším zrakem. Věkovou hranici nad 10 let bych určitě neměnil vzhledem k tomu, že musíte občas i myslet a taktizovat jakou kartu si příště vyberete.
Sepsal pro vás TM
ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

MARVEL SPLENDOR
AUTOR: MARC ANDRÉ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SPACE COWBOYS
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 10+ LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

Abstraktní karetní hra se spoustou super hrdinů a kamenů. Kvalitní grafické tak i materiálové zpracování. Propojení marvelovských artefaktů s mechanikou původní hry se zkrátka nabízí. Prostě ideální super Splendor dnešní doby.

 Celkové hodnocení: 87,500 = 88 %


Klady a zápory

+ grafické provedení
+ kvalitní žetony
+ Marvel licence a spousta karet hrdinů / zlosynů
+ svižná hra
– matematické propočítávání prodlužuje hrací dobu
– pestré karty mohou být až matoucí se symboly
 

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář