Muzeum podezřelých (2022)

„Spusťte poplach a zavřete dveře, ale rychle!“

Jeden z artefaktů v muzeu byl odcizen! Ředitel se na vás spoléhá, proslulí detektivové, že odhalíte identitu zloděje (či zlodějů!), jenž se ukrývá mezi 16 podezřelými, kteří se nacházejí stále v budově.

Najděte stopy, abyste vyřešili záhadu, pokud tedy zloděj neunikl ještě před tím, než se dveře zavřely!


Krabice

Nová vyšetřovací hra od ADC Blackfiru Entertainment s.r.o. je plná zvratů a skrytých indicií. Zavede vás tentokrát do muzea, na místo plné nádherných obrazů, vzácných historických soch a úžasných artefaktů. Avšak Ouha! Jeden z artefaktů byl ukraden a spuštěn poplach. Záhy se šestnáct podezřelých, tedy zvířecích návštěvníků (kresby zvířat na kartách jak ze Zootropolis), ocitlo mezi uzavřenými dveřmi. Vaším úkolem jako proslulým detektivům je najít viníka podle nalezených stop v muzeu (tedy jestli už neunikl).

Hra vznikla v produkci společnosti Blue Orange a za jejím vytvořením stojí designér Phil Walker-Harding spolu s ilustrátorem Podzemí!.

 

Trailer

 

Co najdeme v krabici?

Už podle pestrobarevného víka krabice poznáme, že půjde o hru určenou pro děti. Uvnitř najdeme 24 kvalitních a poměrně velkých karet podezřelých, jež představují především zvířátka (nemůžu pomoct s přirovnáním k Zootropolis). Je oním zlodějem lstivý lišák schovávající se pod kšiltovkou, překvapivě nervózní chobotnice s foťákem, namyšlený kohout se sluchátky či věčně nakvašená želva? Z oněch 24 karet vybereme náhodně 16 podezřelých, který v té době byli a zůstali v muzeu. Následně tyto podezřelé vyložíme na stůl do čtyř sloupců a čtyř řad, tedy jako při pexesu do čtverce. S tím rozdílem, že všechny podezřelé vyšetřovatelé vidí. Následně si z krabice vyjmeme 32 kartiček stop, které rozdělíme do osmi hromádek, jež si každou zvlášť zamícháme. Stopy jsou vodítka, které vyšetřovatelům zužují okruh podezřelých dle třeba druhu oblečení, předmětu, pozice či barvy zdi. Tyto karty stop přiřadíme horizontálně ke zvířátkům na stole. Pod nimi umístíme ještě kartu s východem (tedy možným únikem z muzea).

rozložení

Jako správní vyšetřovatelé obdržíte každý tužku se zápisníkem a hromadu žetonů. V krabici najdeme po čtyřech, proto je hra určená pro 2 – 4 hráče. Kromě toho v krabici nalezneme přehledná a krásně ilustrovaná pravidla (jedny v češtině a druhé ve slovenštině).

Notýsek

 

Jak se to hraje?

Během šesti kol si zapisujete do zápisníku nápovědy, které vám mají pomoct s vyšetřováním. Vy jako hráči – vyšetřovatelé, se sázíte na jednoho či více možných zlodějů z 16 podezřelých návštěvníků.

Podezřelí

Odkrýváte nápovědy, abyste nakonec vymezili či určili toho skutečného (pravého) zloděje, tedy pokud již zrovna neutekl ven. Vyhrává ten, který měl nejvíce správných tipů na skutečného zloděje.

1. Podívejte se na nápovědu u jednoho z artefaktů v muzeu.

2. Zakryjte stopy, abyste zmátli soupeře.

3. Využijte své deduktivní schopnosti a identifikujte podezřelého.

Stopy

 

Zhodnocení

Co na hře Muzeum podezřelých určitě vyzdvihnout, je určitě její krásná grafika se zvířátky a kvalitní zpracování komponent. Ilustrace na víku tak i na kartách jsou výtečné, ale i zároveň velmi zábavné. Zvířátka jsou různě oblečená, s různými předměty na/při sobě a nacházejí se v různých místnostech muzea. Působí groteskně, každý podezřelý se od ostatních něčím odlišuje – ať už čepicí na hlavě, barvou místnosti či zpodobněním. Komponenty jsou opravdu kvalitní – obzvláště karty, které jsou z tvrdého kartónu a jen tak se nezničí. Kresby na kartách stop jsou zcela jasné a notýsky pro záznamy hraní dostačující na několik desítek her s přáteli. Jediné co by se dalo vytknout – jsou žetony vyšetřovatelé odlišené od sebe barvou a písmeny A, B, C, D. Přece jen by více hře slušelo, kdyby každý hráč měl i svou kartu vyšetřovatele vyobrazenou nějakým tím svým detektivním zvířátkem, a ne jen barevnými písmeny. Ale to je jen taková nepatrná připomínka.

Přestože jsou pravidla poměrně stručná (jen na pár stránkách), jsou poměrně jasná i s obrázkovými náhledy. Pochopí je levou zadní i děti, ale pod věkovou hranici 8+ bych nešel vzhledem k používání žetonů vyšetřování a jejich následnému sčítání hodnot na konci hry. Upřímně tyto žetony vyšetřování si nejsem jistý, jestli jsou pro karetní hru tohoto typu zrovna dobrou volbou. Ale budiž, když se k tomu tvůrci hry odhodlali. Myslím si, že se by se dalo bez nich obejít a zpřístupnit hru tak i mnohem mladším hráčům.

Jinak se jedná opravdu o moc krásnou a povedenou detektivní hru, která je poměrně rychlá a zábavná. Osvěžuje dedukční hry tohoto typu, kdy ve spojitosti s kartami nápověd (stop) se snažíte vyřešit nějaký ten zločin. Vzhledem k náhodnému výběru podezřelých a zamíchanému balíčku nápověd (stop) vás tato hra jen tak neomrzí. Určitě doporučujeme tuto hezkou hru jako dárek dítěti třeba za dobré vysvědčení.

 

ZA POSKYTNUTÍ HRY K RECENZI DĚKUJEME VYDATELI.

Hraní

MUZEUM PODEZŘELÝCH
(V ORIG. MUSEUM SUSPECTS)
AUTOR: PHIL WALKER-HARDING
VYDAVATEL ORIGINÁLU: BLUE ORANGE GAMES
VYDAL CZ: ADC BLACKFIRE ENT. S.R.O.
ROK VYDÁNÍ: 2022
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8+ LET
HERNÍ DOBA: 25 MINUT


Stručný verdikt s ohodnocením

Krásná deduktivní hra se šestnácti podezřelými zvířátky, z nichž jeden je zloděj, co ukradl vzácný artefakt v muzeu. Pro děti školou povinné příjemná zábava za rozumnou cenu. Škoda jen, že nemíří i na mnohem mladší cílovku, co neumí ještě počítat. Pro rodinné hraní u stolu s dětmi 8+ se i rodičové příjemně zabaví.

 

Celkové hodnocení: 83,125 = 84 %


Klady a zápory

+ kvalitní zpracování karet a komponent
+ pěkná a zábavná grafika
+ jednoduchá pravidla
+ uplatnění dedukce a odhadu (tipovat lze několikrát)
+ odpovídající cena
– chybí kartičky vyšetřovatelů (jen žetony s písmeny)
– sázení žetonů na podezřelé (tedy nutnost počítat)
– náhoda v odhalování stop

Čtěte dál

PředchozíDalší

Komentáře

Napsat komentář